آيا فلسطيني‏ها ، ناصبي هستند؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا فلسطيني‏ها ، ناصبي هستند؟

سؤال: آيا فلسطيني‏ها و افراد حماس، ناصبي هستند؟

پاسخ‌هاي حلي

1.ساده‌ترين تعريف از فرد ناصبي اين است: «کسي که با اميرالمؤمنين علي(ع) و اهل‌بيت پيامبر(ص)‌ دشمني و به آنان جسارت مي‌نمايد». در دوران معاصر، تاکنون موردي از جسارت به ائمه و اهل‌بيت(ع) در بين يا از سوي فلسطينيان ديده يا گزارش نشده است.

2.همانطور که ذکر شد، اين شبهه بسيار قديمي است. «استاد شهيد مرتضي مطهری» در يک سخنراني در سال ۱۳۴۹ به اين شبهه اينگونه پاسخ داد: «يك وقتی ديدم يك كسی می‏گفت: اين فلسطيني‌ها ناصبی هستند... سنی مسلمان است ولی ناصبی كافر است، نجس است. ما با ناصبی نمی‏توانيم معاملة مسلمان بكنيم. حال يك كسی می‏آيد می‏گويد اين‏ فلسطيني‌ها ناصبی هستند. آن يكی می‏گويد. اين به آن می‏گويد، او هم يك‏ جای ديگر تكرار می‏كند و همين طور. اگر ناصبی باشند كافرند و در درجه‏ يهودي‌ها قرار می‏گيرند. هيچ فكر نمی‏كنند كه اين، حرفی است كه يهودي‌ها جعل كرده‏اند. در هر جايی يك حرف جعل می‏كنند برای اينكه احساس همدردی‏ نسبت به فلسطيني‌ها را از بين ببرند. می‏دانند مردم ايران شيعه‏اند و شيعه‏ دوستدار علی و معتقد است هر كس دشمن علی باشد كافر است، برای اينكه‏ احساس همدردی را از بين ببرند، اين مطلب را جعل می‏كنند. در صورتی كه‏ ما يكی از سال‌هايی كه مكه رفته بوديم، فلسطيني‌ها را زياد می‏ديديم، يكی‏ از آنها آمد به من گفت: فلان مسأله از مسائل حج حكمش چيست؟ بعد گفت‏ من شيعه هستم، اين رفقايم سنی‏اند. معلوم شد داخل اينها شيعه هم وجود دارد. بعد خودشان می‏گفتند بين ما شيعه و سنی هست. شيعه هم زياد داريم‏. همين «ليلا خالد» معروف، شيعه است1. در چندين نطق و سخنرانی خودش‏ در مصر گفته من شيعه‏ام. ولی دشمن يهودی يك عده مزدوری را كه دارد، مأمور می‏كند و می‏گويد: شما پخش كنيد كه اينها ناصبی‏اند».2

با دقت در زمان و محتواي سخنراني فوق، تفاوت «يک عالم روشن‌بين» با افراد سطحي و عوام معلوم مي‌شود.

3.سند زنده اين استدلال استاد شهيد هم اينكه اخيرا «منوشه امير» كارشناس راديو اسرائيل در مصاحبه با بخش فارسي راديو آمريكا گفته است:«ايران دارد براي قاتلان امام حسين دل مي سوزاند و به آنان كمك مي‌كند»!

دقيقا شبيه به وقتي كه كه ابـوذر شاهد تفسيرهاي غلط كعب‌الاحبار بود و به او مي‌گفت:«اى يهودى‌زاده! به تو چه ربطي دارد كه درباره احكام اسلام اظهار نظر مي‌كني؟ تو مي‌خواهي اسلام و احكام آن را به ما ياد بدهي؟» و يا شبيه به زماني كه امام راحل(ره)‌ فرمود: «حالا آقاي كارتر اسلام‌شناس شده است»!

4.بیشتر مردم فلسطین، پیرو «مذهب شافعی» هستند. جالب اينكه«ابوعبدالله محمد بن ادریس شافعی» امام اين مذهب نيز متولد غزه بوده است. در بین فرقه‌های چهارگانه اهل سنت، نزدیک‌ترین فرقه به تشیع از نظر علاقه و احترام به اهل بیت(ع) همین فرقه شافعی است. محبت خود شافعي به اهل‌بيت(ع) ـ‌ بويژه شخص اميرالمؤمنين علي(ع) و امام حسین (ع) ـ نيز بسيار معروف و مشهور است. شافعیان هم به تبعیت از امام شافعی نسبت به اهل بیت ارادت دارند و حتي به زيارت مشاهد مشرفه منتسب به آنان مي‌روند.

شافعی که طبع شعر نيز داشته است سروده‌هاي فراواني درباره اهل‌بيت(ع) دارد؛ از جمله اين ابيات معروف که:

یا آل بیت رسول الله حبكم ـ فرض من الله فی القرآن أنزله

كفاكم من عظیم القدر أنكم ـ من لم یُصَلِّ علیكم لا صلاة له

یعنی: «ای آل محمد! محبت شما امر واجبی است كه خدا آن را در قرآن نازل كرده است. همین یك دلیل بر عظمت قدر شما كافی است كه هر كسی نماز بخواند و بر شما درود نفرستد نمازش صحيح نیست».

وي در مدح علی علیه‌السلام اين دوبيتي بسيار عجيب را سروده است:

لو أن المرتضي أبدي محله ـ لخرَّ الناس طُرّاً سُجّداً له

يموتُ الشافعي و ليسَ يدري ـ عليّ ربه أم ربه الله!

یعنی: «اگر علي مرتضي، مقام خود را به مردم بشناساند خواهي ديد که جميع خلايق بر او سجده مي‌کنند. زندگي شافعي رو به پايان است در حالي‌که بالاخره نفهميد رب او خداست يا علي!».

شافعی همچنين درباره واقعه عاشورا نیز اشعاری زیبا و جانسوز دارد؛ از جمله:

و مما نفی نومی و شیب لحیتی ـ تعاریف ایام لهن خطوب

تأوب همی و الفواد كتیب ـ وارق عینی و ارقاد غریب

تزلزلت الدنیا لآل‌محمد‌‌ ـ و كادت لهم صم الجبال تذوب

فمن بلغ عن الحسین رساله ـ و ان كرهتها انفس و قلوب

قتیل بلاجرم كان قمیصه ـ صبیغ بماء الارجوان خصیب

نصلی علی المختار من آل هاشم ـ و نوذی بینه ان ذاك عجیب

لئن كان ذنبی حب آل محمد‌‌ ـ فذلك ذنب لست عنه اتوب

هم شفعائی یوم حشری و موقفی ـ و بغضهم للشافعی ذنوب

يعني: «این حادثه از حوادثی است كه خواب مرا ربوده و موی مرا سپید كرده است. دل و دیده مرا به خود مشغول ساخته و مرا اندوهگین كرده است و اشك چشم جاری و خواب از آن پریده است. دنیا از این حادثه خاندان پیامبر‌‌ متزلزل شده و قامت كوه‌ها از آن ذوب شده است. آیا كسی هست كه از من به حسین پيامي برساند اگر چه دل‌ها آن را ناخوش دارند. حسین كشته‌ای است بدون جرم و گناه كه پیراهن او به خونش رنگین شده. عجب از ما مردم آن است كه از یك طرف به آل پیامبر درود می‌فرستیم و از سوی دیگر فرزندان او را به قتل می‌رسانیم و اذیت می‌كنیم. اگر گناه من دوستی اهل بیت پیامبر است از این گناه هرگز توبه نخواهم كرد. اهل بیت پیامبر در روز محشر شفیعان من هستند و اگر نسبت به آنان بغضی داشته باشم گناه نابخشودنی كرده‌ام». 3

ارادت و علاقه امام شافعی به اهل بیت پیامبر‌‌ چنان بود كه برخی از اهل سنت او را شیعه پنداشتند و گفته مي‌شود كه حتی جهت محاكمه به بغداد برده شد. او معتقد بود كه ارادت به خاندان علی ـ علیهم‌السلام ـ را باید علنی و آشكار ساخت و این پندار باطل را از اذهان دور كرد كه رفض را در دوستی علی و فاطمه و فرزندان آن دو می‌داند.

5.در سال‌هاي اخير گرايش به تشيع در بين مردم فلسطين بسيار سريع بوده است. گذشته از «شهيد دکتر فتحي شقاقي» و «شهيد محمد شحادة» از رهبران جنبش جهاد اسلامي فلسطين، اکنون حضور و وجود حداقل ده هزار شيعه بومي در بين فلسطينيان ساکن در مناطق اشغالي (بدون غزه و کرانه باختري)، گزارش شده است.

6.در تهاجم اخير رژیم صهیونیستی به غزه، در روز ۱۰ دی، مسجدي به نام "مسجد علی بن ابی طالب" واقع در محله الزیتون شهر غزه، توسط جنگنده‌های اسرائیلی بمباران شد. برخي مساجد ديگر در فلسطین نيز به نام‌هاي زيرند:

ـ مسجد «الامام علی ابن ابی طالب» واقع در در حواره از توابع شهر نابلس، در کرانه باختری.

ـ مسجد «فاطمهًْ الزهراء» در شهر نابلس .

ـ مسجد «فاطمهًْ الزهراء» واقع در "قریه ارتاح"، در جنوب طولکرم.

ـ مسجد «الحسین بن علی» واقع در خیابان "عین سارهًْ" شهر الخلیل.

ـ مسجد «الحسین بن علی» واقع در "حی الصبرهًْ" در نوار غزه.

مدعیان ناصبی بودن مردم فلسطین، به این سؤال جواب دهند که چگونه مردمی می‌توانند هم لعنت‌کننده اهل بیت (ع) باشند و هم آنقدر برای آنها احترام و تقدس قائل باشند که نامشان را بر مساجد خود بگذارند؟ واضح است که هيچ فرد ناصبي، نام علی بن ابی‌طالب را روي مسجدش نمي‌گذارد.

7.آنچه اين شايعه را تقويت کرد، خبري بود که يک سايت جديدالتأسيس عراقي منتشر کرد مبني بر اينکه «یکی از رهبران حماس در مصاحبه با شبکه الجزیرة گفته است: «سننتصر على اسرائيل كما انتصر يزيد على الحسين/ يعني: ما بر اسراییل پیروز خواهیم شد همچون پیروزی یزید بر حسین»!!!

در اینجا چند سؤال به وجود می‌آید:

اولا) اگر این خبر صحت دارد، نام این رهبر حماس چیست؟

ثانيا) این مصاحبه در چه روز و چه ساعتی با شبکه الجزیرة صورت گرفته است؟

ثالثا) آیا این سایت می تواند فیلم این مصاحبه را پخش کند؟ يا هرگونه سند ديگري ارائه دهد؟

مطمئنا این سایت، پاسخی برای سؤال‌های بالا ندارد. با این حال مي‌توان جمله «سننتصر على اسرائيل كما انتصر يزيد على الحسين» را در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری در اينترنت سرچ کرد. توجه به نتایج این جستجو نشان می‌دهد: این جمله فقط در سایت‌ها و وبلاگ‌های فارسی‌زبان وجود دارد که البته این سایت‌ها و وبلاگ‌ها هم منبعشان در نقل این جمله، همان سایت کذايي است. حتی در یک سایت عرب زبان هم، این جمله را نمی بینیم.

جالب اينجاست كه گردانندگان اين سايت با عقب نشيني از موضع سابق چنين اعلام موضع كرده‌اند: «اما در مورد گفته یکی از رهبران حماس: "سننتصر على اسرائيل كما انتصر يزيد على الحسين". این گفته 3 سال پیش در کانال الجزیره منتشر شد و ما به صورت زنده آن را مشاهده کردیم ولی هم اکنون فیلمی از آن در دست نیست...» !

8.نماينده جنبش حماس هم خود به اين خبر عکس‌العمل نشان داده و گفته است: «من نمي‌دانم اين خبر از كجا آمد و چه كسي در پس انتشار اين خبر بي‌اساس و دروغين بود. درج اين خبر با آن ابعاد گسترده براي ما هم جاي سؤال دارد... اين خبرها بي‌اساس و دروغ است. ما معتقديم دست‌هايي در پس تدوين و نشر اين خبر در رسانه‌ها و مطبوعات ايران وجود داشته كه هدفشان ضربه زدن و خدشه‌دار كردن مناسبات مستحكم جنبش حماس با دولت و مردم عزيز ايران بوده است. اما اگر منظور شما سازمان‌هايي مثل جنبش فتح و حزب بعث فلسطين هستند اين سؤال را بايد از آنها داشته باشيد

مسؤول اطلاع رسانی دفتر نمایندگی جنبش حماس در تهران نيز اين شایعه را توطئه دشمنان اسلام به منظور کاهش حساسیت شیعیان نسبت به کشتار مردم غزه دانست.

«ابو السرور» گفت: «ظاهراً یک پایگاه اینترنتی فارسی - عراقی منبع اصلی این شایعات بوده اما هیچ سایت عربی این خبر را منتشر نکرده است. این رهبر حماس كه اين سخنان را گفته است چه كسي بوده؟ تاریخ مصاحبه کی بوده؟ تمام مصاحبه‌های الجزیره از طریق سایت اینترنتی این شبکه قابل دسترسی است و با اندکی جستجو می توان فهمید که چنین مصاحبه‌ای وجود خارجی ندارد. این قبیل شایعات هر از چند گاهی توسط دشمنان مسلمین و اسلام مطرح می شود تا از میزان حساسیت ملت های مسلمان نسبت به فلسطین بکاهند. این شایعات بیشتر در جاهایی مطرح می شود که بیشترین حمایت از مردم فلسطین دارند و با این کار قصد دارند در کمک این مردم به فلسطین تشکیک به وجود آورند».

ابو السرور افزود: «آن‌ها می‌خواهند مانع ادامه حمایت‌های ملت‌های مسلمان به خصوص برادران شیعه از فلسطین و مظلومیت مردم فلسطین بشوند. در حالی که امام حسین(ع) تنها متعلق به شیعیان نیست. امام حسین اسوه آزادگان جهان و قیام او قیام مقدسی برای اقامه عدل و حق بوده و مبارزان حماس با الگوپذیری از آن حضرت می‌جنگند. هیچ انسان مسلمانی به خود این جرات را نمی دهد که در مورد ایشان چنین عباراتی را بر زبان بیاورد. اصولا در دنیای امروز دیگر ناصبی وجود ندارد. مردم غزه و فلسطین، شافعی‌مذهب و دوستدار اهل بیت(ع) هستند و ناصبی بودن آنان به هیچ وجه صحت ندارد. مگر می‌شود کسی مسلمان باشد و اهل بیت رسول الله(ص) را دوست نداشته باشد؟»!

وي همچنين اين شايعه كه "مبارزان و مجروحان فلسطینی، خون مردم ایران را به دليل شيعه‌بودن قبول نکرده‌اند" را خنده‌دار دانست و گفت: «به دلیل خیانت برخی کشورها در بستن گذرگاه‌ها اصولاً هیچ خونی از ایران به فلسطین نرفته است».

پاسخ‌هاي نقضي

اگرچه ثابت شد که شايعه فوق دروغ است و فلسطين و فلسطينيان ـ همانند تمامي مسلمانان در همه اقطار اسلامي ـ از نصب و ناصبي بودن مبرا هستند و به اهل‌بيت عصمت و طهارت (ع) علاقه دارند، اما بر فرض که اينگونه هم باشد باز هم نتيجه‌اي که قائلان نظريه فوق مي‌خواهند (يعني اينکه چون ناصبي هستند پس بايد از قتل و غارت شدن آنان خوشحال باشيم) به دست نمي‌آيد. به دو دليل:

1.قرآن کريم:

خداوند متعال در قرآن مجيد مي‌فرمايد: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُونُواْ قَوَّامِينَ لِلّهِ شُهَدَاء بِالْقِسْطِ وَلاَ يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلاَّ تَعْدِلُواْ اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ـ اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد براى خدا به داد برخيزيد [و] به عدالت شهادت دهيد و البته نبايد دشمنى گروهى شما را بر آن دارد كه عدالت نكنيد عدالت كنيد كه آن به تقوا نزديك‌تر است و از خدا پروا داريد كه خدا به آنچه انجام مى‏دهيد آگاه است».4

آيا رعايت عدالت و انصاف اين است که از بمباران زنان و کودکان معصوم غزه ـ اگرچه مردانشان ناصبي يا حتي كافر باشند ـ خوشنود باشيم؟!

2.سنت شريف:

کساني که شبهه بالا را نموده‌اند ظاهراً براي تشيع و اهل‌بيت(ع) دل مي‌سوزانند. اما بدون شک دلسوزي آنان بيش از دلسوزي سرسلسله تشيع و قطب محور اهل‌بيت(ع) ـ يعني وجود مقدس اميرالمؤمنين علي (ع) ـ نيست. در انديشه حضرت علي(ع) يک انسان مسلمان آزاده بايد نسبت به ظلم و ظالم حساسيت نشان دهد و در مقابل هرگونه ستمگري ساکت ننشيند؛ فارغ از دين و مذهب و مرام آن شخص. شواهد اين ادعا به قرار زير است:

الف. امام(ع) در داستان معروف هجوم سپاه معاويه به شهر انبار و غارت اين شهر مي‌فرمايد: «شنيده‏ام كه يكى از دشمنان بر زنى از اهل ذمّه هجوم برده، خلخال و دستبند و گردنبند و گوشواره‏ ربوده است... اگر شخص مسلمان از غصه اين امر بميرد، رواست».5

ب. اميرالمؤمنين(ع) در وصيت جاودانه خود به امام حسن(ع) و امام حسين(ع) فرموده‌اند: «کُونَا لِلظَّالِمِ خَصْماً وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً ـ دشمن ظالم و ياور مظلوم باشيد» و نفرموده است که اين مظلوم حتماً بايد مسلمان يا شيعه يا محب اهل‌بيت(ع) باشد.6

ج. حضرت(ع) در نامه خود به مالک اشتر نخعي ـ که بحق مانيفست حکومت و سياست مصلحانه است ـ مي‌نويسد: « أَشْعِرْ قَلْبَكَ اَلرَّحْمَةَ لِلرَّعِيَّةِ وَ اَلْمَحَبَّةَ لَهُمْ وَ اَللُّطْفَ بِهِمْ وَ لاَ تَكُونَنَّ عَلَيْهِمْ سَبُعاً ضَارِياً تَغْتَنِمُ أَكْلَهُمْ فَإِنَّهُمْ صِنْفَانِ إِمَّا أَخٌ لَكَ فِي اَلدِّينِ وَ إِمَّا نَظِيرٌ لَكَ فِي اَلْخَلْقِ ـ مهربانى به رعيت و دوست داشتن آنها و لطف در حق ايشان را شعار دل خود ساز . چونان حيوانى درنده مباش كه خوردنشان را غنيمت شمارى ، زيرا آنان دو گروهند يا همكيشان تو هستند يا همانندان تو در آفرينش».7

مظلومان غزه، اگر همكيشان ما نباشند، همانندان ما در آفرينش كه هستند. نيستند ؟!

پي‌نوشت‌ها :

1. چريك مبارز فلسطینی كه در چند عملیات هواپیما ربایی برضد اسرائيل شركت داشت.

2. شهيد مطهری، آشنایی با قرآن، جلد۴، پاورقی صفحه 32 .

3. براي ديدن اين اشعار ر. ک. به: دیوان امام شافعی، الصراط السوی فی مناقب آل النبی، حادثه كربلا از نظر اهل سنت، سیمای علی علیه‌السلام از منظر اهل سنت، نامه دانشوران ناصری، و مجله بصائر (شماره‌هاي 7 و 8).

4. سوره مائده ، آيه 8 .

5. نهج البلاغه، خطبة 27 .

6. نهج البلاغه، نامه 47 .

7. نهج البلاغه، نامه 53

مقاومت؛ در ایران، ناصبی و در فلسطین، رافضی!
همگراییِ اسلامی میان شیعیان و اهل سنّت برای آزادسازی قبلة نخست مسلمانان، باعث شده صهیونیست‏ها تحرّکات تفرقه‏افکنانة خود را بیشتر کنند. از سویی فلسطینیان را از خطر «گسترش تشیّع» بترسانند و چهرة مبارزان فلسطینیِ مرتبط با ایران را به عنوان «مزدوران ایران» و «گسترش دهندگان تشیّع در فلسطین» تخریب کنند و از سوی دیگر به ایرانیان و شیعیان این‏گونه تلقین کنند که فلسطینی‏ها، ناصبی و دشمن اهل بیت(علیهم السلام) هستند که نه تنها نباید به آنان کمک کرد؛ بلکه این ارادة خداست که ظالمان را به جان ظالمان بیاندازد و توسط یهود، فلسطینیانِ ناصبیِ بدتر از یهود از بین بروند!
هدف روشن است: ایجاد فشار مذهبی در میان مردم و تخریبِ چهرة مجاهدان. به همین دلیل، همان کسانی که در ایران، ناصبی معرفی می شوند، در فلسطین به عنوان گسترش‏دهندگان تشیّع و خطری برای اهل سنّت، ملامت می‏شوند! برای مثال، سایتی ضدّشیعی به نام «الحقیقه» به شکل تخصصی، شیعه هراسی و ایران هراسی را در فلسطین دنبال می‏کند و تلاش دارد شیعیان را دشمنان مسجدالأقصی معرفی کند. برای مثال، در ضمن مقاله‏ای با نام «التغلغل الشیعی فی فلسطین» با ذکر برخی شواهد کلّی که گویای پیوند فکریِ مجاهدان فلسطینی با ایران و اندیشة امام خمینی است، نتیجه گرفته شده که جنبش جهاد اسلامی، مسئول گسترش تشیع در فلسطین است و این جنبش، برای فلسطین خطرناک معرفی شده است.
پاسخ به شبهه‏ای 40 ساله!
شهید مطهری در سال ۱۳۴۹ سخنانی داشته‏اند که در کتاب آشنایی با قرآن، جلد ۴، پاورقی صفحه ۳۲ آمده‏است:«يك وقتی شايع بود و شايد هنوز هم در ميان بعضي‏ها شايع است‏، يك وقتی ديدم يك كسی می‏گفت: اين فلسطيني‏ها ناصبی هستند. ناصبی‏ يعنی دشمن علی(عليه‏السلام). ناصبی غير از سنّی است. سنّی يعنی كسی كه‏ خليفة بلافصل را ابوبكر می‏داند و علی(عليه‏السلام) را خليفة چهارم می‏داند و معتقد نيست كه پيغمبر شخصی را بعد از خود به عنوان خليفه نصب كرده‏است‏. می‏گويد پيغمبر كسی را به خلافت نصب نكرد و مردم هم ابوبكر را انتخاب‏ كردند. سنّی برای اميرالمؤمنين احترام قائل است؛ چون او را خليفة چهارم و پيشوای چهارم می‏داند و علی را دوست دارد. [اما] ناصبی يعنی كسی كه علی را دشمن می‏دارد. سنّی مسلمان است؛ ولی ناصبی كافر است، نجس است. ما با ناصبی نمی‏توانيم معاملة مسلمان بكنيم.
حال يك كسی می‏آيد، می‏گويد اين‏ فلسطيني‏ها ناصبی هستند. آن يكی می‏گويد. اين به آن می‏گويد، او هم يك‏ جای ديگر تكرار می‏كند و همين طور. اگر ناصبی باشند، كافرند و در درجة‏ يهودي‏ها قرار می‏گيرند. هيچ فكر نمی‏كنند كه اين، حرفی است كه يهودي‏ها جعل كرده‏اند. در هر جايی، يك حرف جعل می‏كنند برای اينكه احساس همدردی‏ نسبت به فلسطيني‏ها را از بين ببرند. می‏دانند مردم ايران شيعه‏اند و شيعه‏، دوستدار علی و معتقد است هر كس دشمن علی باشد كافر است؛ برای اينكه‏ احساس همدردی را از بين ببرند، اين مطلب را جعل می‏كنند.
ما يكی از سال‏هايی كه مكه رفته بوديم، فلسطيني‏ها را زياد می‏ديديم، يكی‏ از آنها آمد به من گفت: فلان مسأله از مسائل حج حكمش چيست؟ بعد گفت‏ من شيعه هستم، اين رفقايم سنی‏اند. معلوم شد داخل اينها شيعه هم وجود دارد. بعد خودشان می‏گفتند بين ما شيعه و سنی هست. شيعه هم زياد داريم‏. همين ليلا خالد[1] معروف، شيعه است. در چندين نطق و سخنرانی خودش‏ در مصر گفته من شيعه‏ام. ولی دشمنِ يهودی، يك عده مزدوری را كه دارد، مأمور می‏كند و می‏گويد: شما پخش كنيد كه اينها ناصبی‏اند. قرآن دستور داده در اين موارد اگر چنين نسبت‏هايی نسبت به افرادی كه جزو شما هستند و مثل شما شهادتين می‏گويند شنيديد، وظيفه‏تان چيست.»
از زبان شایعه‏سازان واقعی بشنوید!
«مائير دغان» رئيس سازمان جاسوسي رژيم صهيونيستي (موساد) در شهریور امسال به نخست‏وزير این کشور گزارشي داد كه بر مبناي آن «شماري از پيروان و رهبرانِ سنّيِ جنبش ضدصهيونيستي به مذهب تشيع گرويده اند.»وی در اين گزارش مي نویسد: «شيخ رائد صلاح» در شمال و «شيخ ابراهيم مرمور» در جنوب فلسطين از جمله رهبراني اند كه با تغيير مذهب خود به شيعه پيوسته‏اند. سنّي‏هايي كه به مذهب شيعه روي آورده‏اند، در مناطق عربي نظير كفركنا، الناصره، شفاعمرو، الجليل، المثلث، يافا، مجدالكرم و النقيب به صورت دوره‏اي به برگزاري «جلسات سري» مبادرت مي‏ورزند.
سايت كانال هفت تلويزيون يمن نیز ـ كه وابسته به دولت علي عبدالله صالح است و توسط اسرائيلي‏ها اداره مي‏شود ـ در همين زمان (ماه گذشته) نوشت: بعد از جنگ سي و سه روزة سال 1385 هزاران جوان سنّي كه درصددِ فرار از بحران‏هايي كه عرب‏ها با آن روبرو هستند، مي‏باشند به تشيّع گرويده‏اند.
در همين ايام دو جلد كتاب با عناوين «ص» و «شكارچي تروريست‏ها» توسط موساد منتشر شدند كه در آن به چاره‏انديشيِ اسرائيل در مواجهه با «خطر گسترش شيعه» پرداخته شده‏بود. كتاب «ص» براساس گزارش «بيرتس هاييم اروليه» استادِ دين‏شناسي تطبيقي در «مدرسه عالي علوم ديني در قدس اشغالي» تنظيم گرديده كه در نوزدهم اكتبر سال گذشته روانه بازار شد و در آن هشدار داده بود كه تشيع در مناطق عربيِ پرجمعيت مخصوصاً در منطقه «النقيب» ـ كه شامل نيمة جنوبي فلسطين مي‏شود ـ در حال گسترش است و روند گرايش جوانان اهل سنت به تشيع و نيز نرخ رشد جمعيتي 8/5 درصدي شيعيان، به زودي به تأسيس يك دولت شيعي در منطقه النقيب ـ يا بئرالسبع ـ مي‏انجامد و لذا بايد براي آن فكري كرد.
در كنار اين مسئله، «گال تال» استاد يهودي پژوهش‏هاي اسلامي در دانشگاه حيفا، اعلام كرد شيعيان هركجا كه باشند ـ از جمله در فلسطين ـ درصددِ سياسي كردن دين و پوشاندن لباس سياست به آن براي حضور در تمامي عرصه‏ها هستند و از اين رو، او از لزوم همكاري حكومت‏هاي سكولار در تل آويو، رياض، قاهره، اردن و ساير پايتخت‏هاي عربي براي مهار حركت شيعه سخن گفت.[2]
روزنامة نيمه رسميِ «يديعوت آحارونوت» نیز چند ماه گذشته به نقل از منابع مطلّع نوشت: شيعيانِ فلسطيني، مهمترين پشتيبانانِ گروه‏هاي سنّيِ فلسطيني در درون مرزهاي 1967 ـ شامل حماس و جهاد اسلامي ـ هستند و «آفي ديختر» وزير امنيت داخلي رژيم صهيونيستي اعلام كرد: «عرب‏هايي كه به اعضاي تشكل‏هاي مسلّح فلسطيني ياري مي‏رسانند، از عرب‏هاي شيعي و يا عرب‏هايي كه به صورت سرّي به اين مذهب گرويده‏اند، مي باشند. وي از «73 عمليات» در يك دورة 10ساله ـ 1375 تا 1385 ـ عليه رژيم صهيونيستي خبر داد كه در آن شيعيان و يا «گروه‏هاي مسلّحِ مرتبط با آنان، نظير حماس و جهاد اسلامي» دخالت داشته‏اند.[3]
مذهب واقعی مردم غزه
بیشترِ مردم فلسطین، پیرو مذهب شافعی هستند و اتفاقاً، ابوعبدالله محمدابن ادریس شافعی، رهبر این فرقه، متولد غزه بوده است. شاید همين مسئله در علاقمندیِ مردم فلسطین به مذهب شافعی تأثیرگذار بوده است. روشن است که پیروانِ مذهب شافعی در میان اهل سنّت بسیار علاقمند به اهل‏بیت(علیهم‏السلام) می‏باشند. می‏توانید برای مشاهدة اسناد موجود در این رابطه، به کتاب «الموسوعة المیسرة فی الادیان و المذاهب المعاصرة»، جلد 2، صفحة ۱۲۴ نوشتة مانع بن حماد الجهنی، نشر الندوه العالمیه، چاپ عربستانِ سعودی مراجعه کنید.
گرایش به اهل بیت(علیهم السلام) در کلام رهبران فلسطینی
بخشی از وصیت‏نامة شهید نضال فرحات:
نضال فرحات از فرماندهان نظامی حماس و سازندة موشک های «قسام» است که باعث ایجاد رعب و وحشت در قلب اسرائیلیان شده است. فرحات در ضمن وصیت‏نامة پرشور خود می‏نویسد: «...هذَا الزَّمانُ زَمَنُ المَهدي، فَأَنا أُبايِعُهُ مِن اَلآن مَتى ظَهَرَ...» «این زمان، زمان مهدی است؛ من از هم اکنون تا زمان ظهورش با او بیعت می‏کنم...»
شهید دکترفتحی شقاقی؛ رهبر جهاد اسلامی فلسطین:
«سرور جوانان اهل بهشت، حسین بن علی بن ابیطالب (علیه‏السلام) در سپیده‏دمِ یک روز تاریخی، در صحرای کربلا، صحنه‏های درخشانی را به نمایش گذاشت که در حافظة تاریخ جاودانه مانده است، و هرگز از یادها فراموش نخواهد شد. او با شهادت در راه حق و دادگری، نمادِ انسانیّت به تمام معنا را تجلی بخشید... در ادامة راهِ سروَر شهیدان اهل بهشت، یکی از مردان حسینی تبار به نام «عزّالدین قسام» در برابر تجاوزگران صلیبی، در برابر چهرة زشت و نفرت‏آور استعمارگران انگلیسی، و صهیونیسمِ وابسته به او ایستاد و مقاومت کرد، و حسینی وار در کوهستان‏های فلسطین به شهادت رسید و به کالبدِ نیمه‏جانِ ملّت‏مان روح تازه دمید، و آتشِ خشم مقدسی افروخت...»
سیدالشهداء علیه السلام، در شعر معاصر فلسطین
بر خلاف شایعاتی که منتشر شده است، شاعران بسیاری در فلسطین، مبارزة خود با اسرائیل را با حادثة کربلا مقایسه کرده و سرور و سالار شهیدان، اباعبدالله الحسین(علیه‏السلام) را الگوی خود معرفی می‏کنند. برای نمونه، شعری «متوکل طه» را با هم مرور می‏کنیم:
أبشرکم بالبلد بشارت می دهم شما را به سرزمین
و لا أی شیء بهذا البلد به هیچ چیز از این سرزمین
سوی القتل سیّده و القود جز قتلِ آزادگان و بردگانش
و أنّ الذی سوف یبقی و آن که زنده می‏ماند
سیقتله ذله و الکمد ذلّت و غصه می‏کشد او را
یقول:لماذادماءالشوارع تسطع للآخرین می‏گوید:چراخونِ خیابانها درهمه ‏جا پراکنده‏است
و کل قتیل هنا کربلاء تنوح و هر کشته‏ای در اینجا، کربلایی نوحه‏خوان است
و عنوان رعب در حالیکه نماد ترس دشمن
و أصل الکبد و حقیقت مصیبت برای اوست
بخشی از پیام«اسماعیل هنیه» به ملت ایران در روز قدس سال 1387:
هنوز دعاي خميني كبير كه از خداوند منان مسئلت مي‏كردند توفيق سفر به قدس شريف و اقامة نماز در آن را پيدا كنند، در گوشمان طنين انداز است. فرصت را مغتنم شمرده و از خداي بزرگ مي‏خواهيم كه با فراهم آوردنِ اين فرصت براي رهبر معظم انقلاب اسلامي، رئيس جمهور، رئيس مجلس و ديگر مسئولان جمهوري اسلامي ايران براي اقامه نماز در قدسِ آزاد شده و رها از لوثِ دشمن اسرائيلي، اين آرزوي قلبي حضرت امام(قدس سره) را تحقق ببخشد.
از زبان استشهاديون فلسطینی
رضا امیرخانی ـ نویسنده و رئیس انجمن قلم ایران ـ در گزارش سفر خود به لبنان می‏گوید: در لبنان خدمت سيدحسن نصرالله رسيدم، ايشان يك روحاني را به من معرفي كرد كه در فلسطين رفت و آمد داشت... ایشان گفت: یک بار که به غزه رفتيم، 2 نفر از استشهاديون را دیدیم، آنها گفتند كه عازم عمليات هستيم و ما را نصيحتي بكن؛ من آيات و رواياتي در خصوص جهاد و شهادت برايشان خواندم،‌ مدتي كه برايشان صحبت كردم، گفتند: ما شما را از لبنان نياورديم تا حرف‌هاي تكراري برايمان بگويي، از امام حسين(علیه‏السلام) برايمان بگو.
خالد مشعل: دست در دست‌ مردم ايران، در قدس نماز خواهيم خواند.
رئيس دفتر سياسي حماس با بيان اينكه ملت فلسطين به همه كساني كه در كنار آنها ايستاده‌اند، وفادار مي‌مانند، گفت: به هيچ وجه به دروغ‌ها و شايعاتي كه پراكنده مي‌شود، توجه نكنيد؛ چراكه ما برادران شما و شما برادران ما هستيد. مشعل همچنين از مقام معظم رهبري، رئيس‌جمهور، دانشجويان و همة آحاد ملت ايران تشكر و قدرداني كرد و گفت:‌ به شما وعده مي‌دهم كه بعد از پيروزي، در قدس و در كنار يكديگر خواهيم بود و آن روز نزديك است.[4]

تسنيم;138655 نوشت:
سنی مسلمان است ولی ناصبی كافر است،


خیلی سعی کردم که به این شکل نگرش انتقاد نکنم ولی نشد. چون این نگرش کاملا اشتباه است و لزوما برای این شکل نگرش باید کاسه ماست دست آدم باشد. تا در مواقع لزوم از این کاسه استفاده نماید.

جناب تسنیم شما بهتر از بنده - و دیگران بهتر از من و شما - میدانند که ناصبی ها لزوما کافر نیستند.
همانطور که کفار و یهود علی علیه السلام را سب میکردند
به همانطور بنی امیه علی علیه السلام را سب میکرد.

و همانطوریکه بنی قریضه علی را قاتل میدانستند
به همان شکل وهابی ها همچون ابن تیمیه و دیگران علی علیه السلام را به بدتر ازین صفات توصیف میکنند.

و شیعیان پشت سر این اشخاص در مناسک حج نماز میخوانند در نتیجه نمیتوان آنها را کافر نامید والا نماز شیعه در حج عین کفر میشود.

لازم نیست کسی بیاید عقاید و افکار وهابیون فلسطینی را توجیه کند و شیعیان آنها را برجسته در عین حال وهابیهایشان را نادیده بنماید.

که این یک نوع عوام فریبی و دروغ است.

و مردم ذی شعورند و به سادگی این مطلب را در عصر ارتباط میفهمند پس بهتر است عقاید توجیه گرایانه را عوض کنید اگر میخواهید بر حق سخن بگوئید .

دفاع از فلسطین به خاطر فلسطینیان نیست. در حقیقت فلسطینیان در فرع این دفاع قرار دارند.

اصل سرزمین وحی است.
قبله اول مسلمین و حقی است که از مسلمین ضایع شده و امروز شیعه و سنی ندای هل من ناصر ینصرنی را به حکم قرآن
و به امامت علی و حسنین علیه السلام دارند انجام میدهند.

یک واجب دینی است. همانند نماز - ذکوه - حج - جهاد تا شهادت . امت اسلامی برای احقاق حق و بازگرداندن سرزمین فلسطین به آغوش امت اسلامی تلاش میکنند.

فلسطین تنها برای فلسطینیان نیست و تنها فلسطینیان نیستند که زیر آماج گلوله های اسرائیلیها هستند.

این نگرش ناصحیحی که شما بر اساس استدلالات دیگران نقلش کردید باعث شده که برای احقاق حقی مسلم و قانونی و الهی مجبور به دروغگوئی شوید.

من کلیپی را به این نوشته اضافه میکنم از تلویزیون فلسطین که وهابی ای دارد موعظه میکند شما هم گوش دهید.

انشاالله که بینشی علوی بر مردم ما حاکم گردد تا اگر کاری بر حق را به حکم وظیفه و شرع انجام میدهیم آن کار با یک تحلیل درست صادقانه و کاملا فی سبیل الله باشد و اگر کاری اینچنین بود حقیقت آن درست شناخته شده بر همان اساس تبلیغ رسالت گردد تا امثال منوشه امیر با استفاده از همین انحراف نیاید پای امام حسین را وسط بکشد...

یاحق

جناب بینا
چرا فقط از فلسطین دفاع میکنیم؟بقیه کشورهایی که بهشون تجاوز شده چی؟افغانستان...عراق؟

*انعکاس*;138949 نوشت:
جناب بینا چرا فقط از فلسطین دفاع میکنیم؟بقیه کشورهایی که بهشون تجاوز شده چی؟افغانستان...عراق؟

چون این تاپیک رو تسنیم گرامی ایجا کرده اند و شاید بخواهند مطالب دیگری هم ذکر کنند صحیح نیست مطلبی را دیگران قبل از اتمام کارشان درج نمایند بخصوص اگر آن مطلب مرتبط یا موضوع نباشد.

مساله کمک به دیگر کشورها هم از همان دسته موضوعات است لذا بنده طی همین پست پاسخ میدهم اگر مورد دیگری هم هست در تاپیک جدید و مرتبط میتوانیم بحث را ادامه دهیم.

ایران به تمام مسلمانان دربند کمابیش کمک کرده چه در چچن چه در غرب یا در چین و افغانستان.

رهبر در سخنرانی ای این مطلب را توضیح دادند که لزومی ندارد چنین اقداماتی رسانه ای شود.

ولی مساله فلسطین بحثی جدا از دیگر کسورهای اسلامی است.
فلسطین دقیقا در نوک پیکان مبارزه با الحاد و شیطان پرستی یعنی صهیونیسم قرار گرفته لذا توجه رسانه ها هم به مساله فلسطین بسیار زیاد است.

اگر نهضت فلسطین به حول قوه الهی پیروز شود پایگاه غرب در خاور میانه و تسلطش بر کشورهای اسلامی این منطقه خیلی کم خواهد شد و بنوعی این شکست شکست الحاد در خاور میانه است.

درباره مسلمانان و اینکه این قماش که نامی مشترک بنام مسلمان دارند هم در تاپیک جدید صحبت میشود آنگاه شاهد خواهید بود که دشمن بزرگتری در میان مسلمین زندگی میکند و آن جهل مسلمین است که نتیجه دین نداری آنهاست که باعث میشود سلف صهیونیسم در بین آنها مشروعیت پیدا کند.

یاحق

به نام علی اعلی

تسنيم;138655 نوشت:

سؤال: آيا فلسطيني‏ها و افراد حماس، ناصبي هستند؟

تسنيم;138655 نوشت:

«استاد شهيد مرتضي مطهری» در يک سخنراني در سال ۱۳۴۹ به اين شبهه اينگونه پاسخ داد

این هم فایل صوتی این سخنرانی که در آستانه روز قدس تقدیم میشه به همه اسک دینی ها:Gol:

[="arial"][="royalblue"]بنام او

bina88;139146 نوشت:
ایران به تمام مسلمانان دربند کمابیش کمک کرده چه در چچن چه در غرب یا در چین و افغانستان.

رهبر در سخنرانی ای این مطلب را توضیح دادند که لزومی ندارد چنین اقداماتی رسانه ای شود.

با عرض تسليت به همه هموطنان داغدارمان در استان آذربايجان و همه ايرانيان غيرتمندي كه آنان را دراين لحظات تنها نگذاشته وبه ياري آنان شتافتند ..
من فقط ميتوانم بگويم آفرين و درود بر حكومت و كشورومذهبم كه چنين مقتدرانه درهمه جا حضوردارد و درمواقع نياز حتي ازطرف دشمن اعتقادي هم كه باشد تمام دشمني هاي يا مشكلات اعتقادي را كنارگذاشته و با ديدي انساندوستانه و اسلامگرايانه به آنان كمك ميرساند و در راه خدا وعشق به خدا و اهل بيت {ع} ، شيعه وسني درخارج ازمرزهاي جغرافيايي .. هردوگروه را ياري ميرساند..درود و صلوات برچنين دولتي و چنين دواتمرداني..دست علي بهمراهشان باد..حق نگهدارشان باد..

باتشكر..[/][/]

به نام علی اعلی

واکنش مقام معظم رهبری به ناصبی بودن اهل غزه: لعنت خدا بر شیطان!

[=Times New Roman]سلام علیکم و رحمه الله

در مورد اتهام ناصبی بودن فلسطینیان و حماس در نوار غزه ؛ اخیرا هم در جریان دفاع مردم مظلوم غزه در برابر تهاجم و اقدام به نسل کشی صهیونیست ها این اتهام تکرار گردید

لازم است این نکته را عرض کنم که این تاپیک مربوط به 3 سال قبل است و آنچه که بنده در آن سال در رابطه با برداشت های مردم در مورد فلسطظین نوشتم معطوف به آن زمان و جریانات آن زمان است که البته نظر شخصی است .

اما در مورد ناصبی بودن این مطلب را ( میدان ابن ملجم در غزه کجاست ) را مطالعه بفرمائید بهمراه پاسخ نماینده حماس .

این مطلب را بجهت رفع سوء برداشت ذکر کردم . تحولات منطقه و رویکردها و عملکردها در فلسطین از 3 سال قبل تا کنون بارها عوض شده ولی بحمدلله ایران همواره در مواضعش اسلامی و در مسیر حق برخورد کرده و از مظلومن دفاع و بر ظالم تاخته.

الحمدلله کما هو اهله

یاحق

سلام علیکم

یک سوال: در چه زمانی و در کجای دنیا امریکا و ایادیش با دشمنان حضرت علی دشمنی داشته؟

[="Times New Roman"][="Black"]همچنین در این زمان که غزه در محاصره همه جانبه است برخورد وهابیون و حکام مرتجع عربی را هم نگاهی بیاندازید در این آدرس ها

مفتی سلفی مصری - سیسی: غزه شیعه و پیرو شیعه است و کمک به ساکنان آن جایز نیست! +فیلم

( اگر آنکسی که با صهیونیسم میجنگد شیعه است پس حتما منظورش این است که سنی های وهابی و سلفی عربستان و مصر پیرو صهیونیست اند )

بزرگترین رسوایی امارات در غزه+عکس

امتناع ساکنان قدس از قبول افطاری اماراتی ها [/]

موضوع قفل شده است