فلش کتابهای شهید مطهری در شعر زیبای حسان(واقعا زیباست)

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فلش کتابهای شهید مطهری در شعر زیبای حسان(واقعا زیباست)

[b]content[/b]

يك دور آثار شهید مطهرى را بخوانيدرهبر معظم انقلاب تاكيد كرده‌اند كه من لازم مى‏دانم و بارها هم اين نكته را گفته‏ام كه همه طلاب و همه اهل منبر، يك دور آثار آقاى مطهرى را بخوانند. كسانى كه مى‏خواهند افكار اسلامى را براى مردم بيان كنند، لازم مى‏دانم كه يك دوره كتاب‌هاى مرحوم مطهرى را بخوانند.


فارس، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر فرزانه انقلاب اسلامي، بارها و بارها در جلسات، نشست‌ها و ديدارهاي اقشار مختلف مردم و نخبگان فرهنگي با معظم له درباره استاد شهيد، مرتضي مطهري سخن گفته‌اند كه برخي از فرمايشات ايشان درباره آثار و نوشته‌هاي استاد مطهري بوده است.

* يك دور آثار آقاى مطهرى را بخوانند

مقام معظم رهبري مي‌فرمايند: مرحوم شهيد مطهرى رضوان الله عليه، گرايش سلوكى و معنوى هم داشت، يك مقدار متأثر از مصاحبت و شاگردى امام(ره)، يك مقدار متأثر از مصاحبت و شاگردى مرحوم علامه طباطبايى، يك مقدار هم بعدها با بعضى از اهل دل و اهل حال مأنوس و آشنا شده بود. ايشان اهل گريه و تضرع و دعاى نيمه شب بود، بنده از نزديك اطلاع داشتم. در آثار ايشان، اين رشحه معنوى، توحيدى و سلوك كاملا مشهود است. يكى از كارهاى لازم در حوزه‏ها، مطالعه آثار ايشان است. جوانان عزيز ما بايد با آثار شهيد مطهرى آشنا شوند. اگر بنده مى‏خواستم برنامه حوزه علميه قم را بنويسم، بلاشك يكى از مواد برنامه را اين مى‏گذاشتم كه كتاب‌هاى آقاى مطهرى خوانده شود، خلاصه‏نويسى شود و امتحان داده شود.
البته در اين آثار هم نبايد متوقف شد، در آقاى مطهرى متوقف نشويد. اين نهايت كار نيست، مرحله‏اى از كار است. مبنا را تفكرات شهيد مطهرى بگذاريد و كارهاى بعدى را روى آن بنا كنيد، «العلى محظورت الا على من بنا فوق بنا السلف.» من لازم مى‏دانم و بارها هم اين نكته را گفته‏ام كه همه طلاب و همه اهل منبر، يك دور آثار آقاى مطهرى را بخوانند.(1) كسانى كه مى‏خواهند افكار اسلامى را براى مردم بيان كنند، لازم مى‏دانم كه يك دوره كتاب‌هاى مرحوم مطهرى را بخوانند.(2) توصيه مى‏كنم با سخن شهيد مطهرى ـ كه هم‏چنان سخن روز است ـ ارتباط برقرار كنيد.(3)

* آثارش مثل ياد او زنده است‏

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مي‌فرمايند: آثار آن بزرگوار، مثل ياد او زنده است. كتاب‌هاى شهيد مطهرى، قابل مردن و قابل تمام‏شدن نيست. مبادا كسى خيال كند كه ما از بعد از انقلاب تا حالا كه مرتب كتاب‌هاى شهيد مطهرى را طبع و منتشر مى‏كنيم، تكرارى است. نه، در سخن حق و در كلام حكمت، تكرار نيست. هنوز جامعه و نسل جوان و جامعه فرهنگى و علمى ما، به دانستن همان مطالبى كه آن بزرگوار از زبان و قلمش فيضان كرد و در اختيار امت اسلام گذاشت، محتاجند، آن‏چه كهنه نمى‏شود، معارف و حقايقى است كه هنوز جامعه ما محتاج دانستن و تكراركردن و از بر كردن آن‏ها است و آن، همان محتواى كتابهاى شهيد مطهرى است.(4)

* در آثار شهيد مطهرى غور كنيد

رهبر فرزانه انقلاب مي‌فرمايند: اسم مرحوم مطهرى را آوردن و از او تجليل زبانى كردن، اگر دنبال آن، غور در آثار او نباشد، چندان مفيد نيست، (بلكه بايد) بروند كتاب‌هاى او را بخوانند، آثار او را طبقه‏بندى كنند و در ميدان فكر و انديشه، همچون يك مشعل، از آن استفاده نمايند.(5)
امروز در محيط ذهنى انقلاب، جريان فكرى شهيد مطهرى، جريان ممتازى است. اين كتاب‌ها و مباحث و گفتارهايى كه آن عالم دلسوز و مؤيد من عندالله به آن‏ها پرداخته است، يكايك آن‏ها، براى جامعه، لازم و حياتى است، البته همه نمى‏توانند از اين كتاب‌ها استفاده كنند، اما مى‏شود كارى كرد كه از اين مطالب، همه جامعه و جوانان ما استفاده كنند.(6)

* لزوم نوآورى بر پايه نوآوري‌هاى ايشان‏

رهبر معظم انقلاب ادامه مي‌دهند: ما هميشه به مطهرى نياز داريم، (اما) در شخص شهيد مطهرى نمى‌شود متوقف شد. بر پايه پيشرفت‌هاى فكرى و نوآورى‏هاى او بايد جامعه و مجموعه فكرىِ اسلامى ما به نوآورى‏هاى ديگرى دست پيدا كند. ما احتياج داريم مطهرى‏هايى براى دهه 80 و 90 داشته باشيم؛ چون نيازهاى فكرى روز به روز و نو به نو وجود دارد.(7)

پانويس‌ها
1. 15 تير 83
2. 18 اسفند 82
3. 12 ارديبهشت 80
4. 11 ارديبهشت 70
5. 15 ارديهبشت 1378
6. 12 ارديبهشت 1369
7. 18 اسفند 1382

بسم الله الرحمن الرحیم