جمع بندی زود عصبی می شوم

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زود عصبی می شوم

سلام

من بابت هرموضوعی زود عصبی میشم قبلا بهتر بودم میتونستم خودم رو کنترل کنم ولی الان به حدی شده که خودم بعدش از خودم بدم میاد و احساس بدی نسبت به خودم پیدا میکنم

بارها سعی کردم کنترلش کنم بسختی تونستم ولی از درون بهم میریزم

لطفا راهنماییم کنید باید چیکارکنم

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد نشاط

جمع بندی
پرسش:
من بابت هرموضوعی زود عصبی می شوم قبلا بهتر بودم و حتی می توانستم خودم را کنترل کنم ولی الان سخت شده و نمی توانم کنترل خودم را کنم، لطفا راهنماییم کنید که باید چیکارکنم؟

پاسخ:
اینکه زود ناراحت شده و سریع عصبانی می شوید و حساسیت بالای به همه امور و اطراف خودتان پیدا کرده اید، چنین رفتارهایی نگران کننده است. البته همین داشتن انگیزه برای درمان و کنترل رفتار پرخاشگرانه، جای امیدواری است و می تواند یک پتانسیل قوی برای اصلاح رفتار شما باشد. معمولا رفتارهای پرخاشگرانه یک زمنیه های فکری و ذهنی و رفتاری دارند و حتی یادگیری های غلط موثر می تواند موثرباشند. گاهی نگاه خاص، منطق غلط، انتظار بیش از حد و حتی خستگی و ضعف بدن و مشکلات جسمی از جمله کم خونی می تواند رفتار پرخاشگرانه را تقویت کند و هر روز این مسئله شدیدتر شود.
توصیه درمانی برای حل این مشکل رفتاری؛
1. در صورت امکان با یک مشاور درمانگر رفتار در ارتباط باشید تا به حل مشکل شما کمک کنند.
2. سعی کنید با تغییر باورو رویکرد؛ سطح توقعات خودتان را تغییر دهید.
محیط اطراف پر از مسائل و رفتارهای ضد و نقیض هستند، رمز موفقیت در چنین شرایطی، تغییر رویکرد است؛ بدین صورت که باید نسبت به مسائل اطراف بی اهمیت شوید و با بردباری و صبوری کامل و نگاه تعاملی منطق زندگیتان را تغییر دهید تا حالت های خشم در رفتارهای شما نمود پیدا نکند.
3. نسبت به کنترل رفتارهای خودتان در مقابل خشم تلاش کنید، تمرین کردن، از قبل آماده کردن خود برای تحمل مسائل و مشکلات و توجه به آثار صبر می تواند انگیزه شما را برای کنترل خشم قوی تر کند.
4.  گاهی عوامل جسمی هم می تواند زمینه ساز بروز رفتار پرخاشگرانه بگردد، برای کسب اطمینان بیشتر با یک پزشک متخصص صحبت کنین تا وضعیت جسمانی شما را بررسی کنند.
کم خوابی، گرسنگی و خستگی شدید و... از جمله عوامل جسمی هستند که می تواند محرک و تقویت کننده رفتار پرخاشگرانه باشد.
5. با خود عهد ببندید که برای چیزهای بی اهمیت و بی ارزش ناراحت نشوید. می توانید هر روز لیستی از آنها را تهیه کرده و با مرور و توجه کردن به آنها از حساسیت رفتاری خودتان بکاهید.
6. از حضور در محیط های که برای شما مضر بوده  و خشم شما را بیشتر می کند، تا حد امکان و معقول از آنها دوری کنید. ( البته بتدریج که درمان شدید، دیگر رفتار دیگران و عوامل تشدید خشم برایتان خیلی مهم نخواهد شد)
7. ورزش کردن و تقویت اراده نیز می تواند در کنترل خشم موثر باشد. حتما در برنامه خودتان برنامه ورزش را داشته باشید.
8. در مورد کنترل خشم حتما مطالعه کنید، آگاهی و بینش قوی می تواند درتقویت انگیزه کنترل و اصلاح رفتارها موثر باشد. کتابها و مقالات مختلفی در این مورد است، بهتر است آنها را در اولویت برنامه های خودتان قرار بدهید.
9. دغدغه های بیجا و نگرانی ها نیز می تواند زمنیه بروز رفتار پرخاشگرانه باشد، حتما آنها را کنترل کنید.

 

موضوع قفل شده است