گناه و بسته شدن در رحمت خدا

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گناه و بسته شدن در رحمت خدا

سلام خسته نباشید

ببخشید مثلا اگه گناهم جوری باشه که دیگه خدا از من رو برگردانه و در های رحمتو بخشش و بروی من ببنده بخاطر سیاه شدن قلبم بدون اینکه بخام نماز و عبادت انجام بدم راهی هست که در های رحمت باز بشه خدا مثلا یه نگاه  کنه؟

مثلا این شخص از بچگی گناهای بدی انجام داده مثل بردن ابروی مسلمان اونم چند بار و بردن ابروی چندین مسلمان ؟!!

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد حنیف

بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و احترام

 

خداوند هیچگاه به بندگانش پشت نکرده و آنها را به حال خودشان رها نخواهد کرد. این بندگان هستند که از یاد خداوند غافل شده و نسبت به اوامرش بی اعتنایی می کنند. این حدیث معروف است و حتما شنیده اید که در اخبار داوود عليه السلام آمده است خداوند عزّ و جلّ به او وحى فرمود: «يا داوودُ لَو يَعلَمُ المُدبِرونَ عَنّي كَيفَ انتِظاري لَهُم و رِفقي بِهِم و شَوقي إلى تَركِ مَعاصيهِم، لَماتُوا شَوقا إلَيَّ و تَقَطّعَت أوصالُهُم مِن مَحَبّتي؛  اى داوود! اگر روي گردانانِ از من بدانند كه چه انتظارى براى آنان مى كشم و چه مهرى به آنان مى ورزم و چه اشتياقى به ترك معاصى از سوى آنها دارم، هر آينه از شوقِ به من بميرند و از عشق به من بندهاى بدنشان از هم بگسلد.» (۱)

پس خداوند حتی نسبت به بندگان گنهکارش مهربان و رئوف است و آنها را از رحمتش محروم نخواهد کرد تا به مسیر درست بازگردند. بهرمند شدن از رحمت خدا منوط به توبه و بازگشت به سوی اوست.

قرآن می فرماید: «لَوْلَا تَسْتَغْفِرُونَ اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ؛ چرا از خدا آمرزش نمى‏ خواهید؟ باشد كه مورد رحمت قرار گیرید» (۲)

 

برای جلب رحمت خداوند از گناهان گذشته توبه کرده و جبران کنید. اگر آبروی کسی را برده اید، راه جبرانش، بعد از توبه و عذرخواهی از خداوند، اینست که اگر راهی برای بازگرداندن آبروی او هست، حتما اینکار را انجام دهید. اما اگر به هر دلیلی راهی نیست، با دعای خیر و هدیه کردن اعمال صالح به ایشان، جبران کنید. برای ایشان دعا کرده و از خداوند برایش طلب خیر و مغفرت داشته باشید. با اینکارها کم کم حق ایشان جبران شده و توبه ی شما مورد قبول پروردگار واقع خواهد شد.

 

رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: «أفضَلُ العِبادَةِ الدُّعاءُ ، فإذا أذِنَ اللّهُ لِلعَبدِ في الدُّعاءِ فَتَحَ لَهُ بابَ الرَّحمَةِ ، إنّهُ لَن يَهلِكَ مَعَ الدُّعاءِ أحَدٌ؛ برترين عبادت دعاست. هرگاه خداوند به بنده اذن (توفيق) دعا دهد درِ رحمت را به روى او بگشايد. با وجود دعا هرگز كسى هلاك نمى شود.» (۳)

 

 

پی نوشت ها:
۱. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم، ج ۱۰، صفحه ۲۹۶
۲. سوره نمل،‌۴۶
۳. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم ۱۳۸۹، ج ۴؛ ص ۱۵

ببخشید برای عاقبت به خیر شدن چه جوری دعا کنم یا چکاری کنم تا مورد رحمت خدا قرار بگیرم تا عاقبت به خیر بشم ممنون

عرض سلام و احترام خدمت شما و پوزش به جهت تاخیر در پاسخ

امام صادق علیه السلام در سوالی از عاقبت به خیری فرمودند: «إنْ أرَدْتَ أنْ يُخْتَمَ بخَيرٍ عَمَلُكُ حتّى تُقْبَضَ و أنتَ في أفْضَلِ الأعْمالِ فعَظِّمْ للّهِ حَقَّهُ أن تَبْذُلَ نَعْماءَهُ في مَعاصيهِ ، و أنْ تَغْتَرَّ بحِلْمِهِ عَنكَ ، و أكْرِمْ كُلَّ مَن وَجَدْتَهُ يُذْكَرُ مِنّا أو يَنْتَحِلُ مَوَدّتَنا؛ اگر مى خواهى كه عملت ختم به خير شود و هنگام مردن با بهترين اعمال بميرى، حقّ خدا را پاس داشته نعمتهايش را در راه معصيت صرف نكن و به سبب بردباريى كه نسبت به تو نشان مى دهد دچار غرور و غفلت نشو و هر كس را كه ديدى از ما به نيكى ياد مى كند يا از محبت ما دم مى زند گرامى بدار.» (۱)

 

 

 

پی نوشت:
۱. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم ۱۳۸۹، ج ۳؛ ص ۲۹۶

همچنین قرآن در آیات مختلفی عاقبت به خیری را از آن متقین می داند و توصیه به تقوی می کند:

تِلْكَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذِينَ لَا يُرِيدُونَ عُلُوًّا فِي الْأَرْضِ وَلَا فَسَادًا وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ؛ آن سراى آخرت را براى كسانى قرار مى‏ دهيم كه در زمين خواستار برترى و فساد نيستند و فرجام [خوش] از آن پرهيزگاران است (۱)

قَالَ مُوسَى لِقَوْمِهِ اسْتَعِينُوا بِاللَّهِ وَاصْبِرُوا إِنَّ الْأَرْضَ لِلَّهِ يُورِثُهَا مَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ؛ موسى به قوم خود گفت از خدا يارى جوييد و پايدارى ورزيد كه زمين از آن خداست آن را به هر كس از بندگانش كه بخواهد مى‏ دهد و فرجام [نيك] براى پرهيزگاران است (۲)

تِلْكَ مِنْ أَنْبَاءِ الْغَيْبِ نُوحِيهَا إِلَيْكَ مَا كُنْتَ تَعْلَمُهَا أَنْتَ وَلَا قَوْمُكَ مِنْ قَبْلِ هَذَا فَاصْبِرْ إِنَّ الْعَاقِبَةَ لِلْمُتَّقِينَ؛ اين از خبرهاى غيب است كه آن را به تو وحى مى ‏كنيم پيش از اين نه تو آن را مى‏ دانستى و نه قوم تو پس شكيبا باش كه فرجام [نيك] از آن تقواپيشگان است (۳)

وَأْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلَاةِ وَاصْطَبِرْ عَلَيْهَا لَا نَسْأَلُكَ رِزْقًا نَحْنُ نَرْزُقُكَ وَالْعَاقِبَةُ لِلتَّقْوَى؛ و كسان خود را به نماز فرمان ده و خود بر آن شكيبا باش ما از تو جوياى روزى نيستيم ما به تو روزى مى‏ دهيم و فرجام [نيك] براى پرهيزگارى است (۴)

 

 

پی نوشت ها:
۱. سوره قصص، ۸۳
۲. سوره اعراف،‌۱۲۸
۳. سوره هود، ۴۹
۴. سوره طه، ۱۳۲