جمع بندی می خواهم گناه نکنم اما ...

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
می خواهم گناه نکنم اما ...

خیلی سعی میکنم که گناه نکنم اما تا میخوام از خونه بیرون برم با کوهی از گناهان مردم مخصوصا دخترا رو به رو میشم من از بچگی ارتباط اجتماعیم زیاد خوب

نبوده و الان دارم سعی می کنم حلش کنم و الان نسبتا بهتره اما بازم هر بار که تصمیم میگیرم اینبار دیگه بیرون که رفتم گناه نکنم همین که از در بیرون میرم انگار

دهنم قفل میشه نمیدونم چیکار کنم نمیتونم امر به معروف و نهی از منکر کنم انگار همش میترسم بهم بگن خب که چی بشه برو کنار بزار باد بیاد و این حرفا ..

خیلی عذاب وجدان دارم  میدونم دلیلم برای عمل نکردن به این واجب متقاعد کننده نیست اما هیچ جوره نمیتونم حلش کنم چیکار کنم؟

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد بدیع

جمع بندی

پرسش: خیلی سعی میکنم که گناه نکنم اما تا از خونه بیرون میروم با کوهی از گناهان مردم مخصوصا دخترها رو به رو میشوم. من روابط اجتماعی قوی ندارم. به همین خاطر نمی توانم نهی از منکر کنم. می ترسم برخورد بدی ببینم و جوابم را بدهند. خیلی عذاب وجدان دارم. میدانم دلیلم برای عمل نکردن به این واجب قانع کننده نیست.

پاسخ: از اینکه دغدغه ادای تکلیف شرعیتان را دارید به شما تبریک میگویم. ان شا الله در انجام آن نیز موفق باشید. برای اینکه بتوانید وظیفه خود را در این باره بهتر تشخیص دهید و آن را بهتر انجام دهید می بایست با شرایط و شیوه های امر به معروف و نهی از منکر بیشتر آشنا شوید. آشنا نبودن با شرایط امر به معروف باعث میشود جایی که در قبال این فریضه وظیفه ای نداریم اقدام کنیم و با نتیجه و بازخورد نامطلوب روبرو شویم. عدم آشنایی با شیوه های آن نیز باعث میشود وقتی وظیفه داریم اقدام نکنیم و یا اقدام ما نتیجه بخش نباشد.

یکی از شرایط وجوب امر به معروف احتمال تاثیر است. دلیل آن هم این است که امر به معروف یک واجب تعبدی صرف نیست بلکه هدف از آن بازدارندگی از گناه است. بنابراین حداقل باید احتمال تاثیر داده شود. در جایی که مطمئن هستید نهی از منکر شما بی تاثیر و یا حتی با تاثیر معکوس و منفی همراه میشود هیچ وظیفه ای در این قبال ندارید. مسئله تاثیر بستگی به عوامل مختلفی دارد.

شخصیت افراد گناهکار با یکدیگر متفاوت است. برخی انسان ها دارای روحیه آزادگی هستند و در برابر حق مقاومت نمی کنند. حتی اگر اشتباهی هم مرتکب شوند آن را توجیه نمی کنند. امر به معروف چنین افرادی قطعا تاثیر دارد چراکه باعث میشود متنبه شوند و با اشتباه خود روبرو شوند. اما برخی افراد حق ستیز هستند و چون کاری را انجام میدهند حاضر نیستند اشتباه بودن آن را بپذیرند.

برخی افراد انسان های متعبدی هستند که نمی خواهند گناه انجام دهند اما نمی دانند که کاری که انجام میدهند گناه است. تذکر به این افراد نیز کاملا تاثیرگذار است.

شیوه های انجام این فریضه نیز در تاثیرگذاری آن موثر است. تاثیر امر به معروف و نهی از منکر در قالب های توهین آمیز تقریبا منتفی است. برخورد فیزیکی نیز همین وضعیت را دارد. بنابراین برخورد محبت آمیز و محترمانه شرط اصلی تاثیرگذاری است. در روش ها نیز میتوان کمی تنوع به خرج داد و به تذکر زبانی اکتفا نکرد. مثلا طرحی برای مقابله با بدحجابی در شهر شیراز انجام شد که بازخورد مثبتی داشت. در طرح "امر به معروف آسان و موثر" به افراد بدحجاب بسته هایی فرهنگی داده می شد که هر یک دارای یک پیام مهم در زمینه حجاب با استفاده از ادبیات داستانی بود.  

برخی از افراد اهل مباحثه و استدلال هستند. بنابراین لازم است کمی در مورد گناهی که میخواهید دیگران را از آن نهی کنید بدانید تا بتوانید آنها را با عواقب منفی آن با استناد به نمونه های عینی آشنا کنید.

تبحر و توانایی در تشخیص و انجام هر یک از این راهکارها نیازمند تجربه در این امر است. تنها با اقدام عملی در امر به  معروف و نهی از منکر است که میتوان با روحیات افراد مختلف و موقعیت های هدایتگری و شیوه های کلامی آن آشنا و مسلط شد.

ترس آمر و ناهی در انجام این وظیفه و یا برخورد منفی با او از طرف گناهکار تنها به این خاطر است که گناه در میان ما واقعا به عنوان یک عامل خطرآفرین و آسیب زا جا نیفتاده است. در جمع های مختلف این را تجربه کرده اید که اگر فردی شیوه غذایی و یا سبک رفتاری خاصی داشته باشد که به بیماری او منتهی شود افراد مختلف گاها با نگاه عاقل اندر سفیه و قیافه ای عالمانه و حق به جانب او را از پیامد رفتارش مطلع میکنند و به او تذکر میدهند. آن فرد نیز معمولا از آنها تشکر میکند و دلسوزی آنها را پاسخ میدهد. اما در گناه که دامنه تاثیرات منفی آن فراتر از دنیا و آثار مادی است این دلسوزی و سپاسگذاری متقابل وجود ندارد!

بنابراین در امر به معروف و نهی از منکر نگاهتان به ماهیت پلید گناه و عواقبی باشد که گناهکار را در بر خواهد گرفت. این نگاه دلسوزی و محبت شما به افراد گناهکار را جلب میکند و به شما شهامت و جسارت نهی از منکر میدهد.

موضوع قفل شده است