جمع بندی سوال درباره مادران ائمه علیهم السلام

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

با تشکر از کارشناس محترم
سوال دیگری دارم اینکه ایا هر کدام از مادران اهل بیت تک فرزند به دنیا اوردند وهمان شخص امام بود یا چندین اولاد داشتند؟
ممنونم

فروردین;1026861 نوشت:
سلام ممسوس گرامی
آیه برای ذکر این منظور آورده شده که نشان دهد یک مادر پاک می تواند فرزند خوب به دنیا بیاورد.

اما این چه ربطی به بحث داره؟ اگر این مطلب در تایید جمله قبل که "مادران ائمه کنیزی نفرموده اند" بیان شده باشند، به معنی ناپاک دانستن کسانی است که "کنیزی کرده اند" در حالی که اسارت ایشان به اختیار خودشان نبوده و اگر ناپاکی وجود داشته باشه متوجه کسانی است که ایشان را به اسارت گرفته اند.
در بند آخر هم گفته شده "قطعا چنین کسانی قبل از همسری امام کنیز نبوده اند". اگر منظور کسانی باشه که قبل از همسری امام کنیز بوده اند، پس ناشی از همین دیدگاه اشتباهه.

ما در فرهنگمون دیدگاه غلطی داریم که بهش میگیم "شماتت قربانی". یعنی جامعه به فردی که مورد استفاده جنسی واقع شده دیدگاه منفی داره حتی اگر خود اون فرد مقصر نباشه. این دیدگاه اشتباه باید در فرهنگ ما اصلاح بشه و بنابراین باید در مقابل هر گفته و نوشته ای که از اون بوی شماتت قربانی به مشام برسه سختگیر و حساس باشیم.

با سلام و احترام
ایه در این باره است که زنان خوب فرزندان خوبی به دنیا میاورند و زنان بد بالعکس. پس مادران اهل بیت زنان خوبی بودند که امامان را به دنیا اوردند حال چه آن زن کنیز باشد یا آزاده باشد. از باب مثال زنانی همسر اهل بیت بودند که زنان خوبی نبودند و لذا از امام فرزندی نداشتند زیرا لیاقت چنین امری را نداشتند.
تمام حرف این ایه و مفسر این مطلب بود بنده این مطب را در تایید تعریف و تمجید مادران اهل بیت نقل کردم قبل از بیان بنده هم مشخص هست جمله مرا ببینید بعد ایه و تفسیر ان را هم ببینید. و قبل از پایان مطلب در اخر عرض کردم این زنان قبل از اینکه همسر امام باشند مادر امام باشند کنیز شخص دیگری نبودند.
هیچ وقت منظور بنده این نبوده که این زنان قبل از همسری امام کنیزی کرده و کنیز ناپاکی بودند چنین برداشتی از سخن بنده نمیشود تصور میکنم برداشت شما اینگونه باشد به هر حال منظورر من و شما مشخص است و اتفاق نظر بر اینکه کنیزی به معنی ناپاکی نیست، داریم.

baran1100;1026875 نوشت:
سوال دیگری دارم اینکه ایا هر کدام از مادران اهل بیت تک فرزند به دنیا اوردند وهمان شخص امام بود یا چندین اولاد داشتند؟

با سلام و احترام
در مورد مادر امام سجاد (علیه السلام) گفته شده که زمان تولد ایشان، مادر از دنیا رفته است. امام سجاد هم برادر یا خواهر دیگری از مادرش نداشته است. بنابراین مادر او فقط ایشان را به دنیا آورده است.
مادر امام کاظم (علیه السلام) به نام حمیده. مرحوم مجلسی نقل کرده است که از وی سه فرزند به نامهای موسی بن جعفر (علیهما السلام) اسحاق و فاطمه که فرزندن امام صادق (علیه السلام) هستند، متولد شدند.( 1) حضرت موسی (علیه السلام) از میان این فرزندن به امامت رسید.
نجمه مادر امام رضا علیه السلام وی مادر امام رضا (علیه السلام) و حضرت معصومه (سلام الله علیها) است. (2)
مادر امام جواد ( علیه السلام) به نام سبیکه فقط ایشان را به دنیا آورد. (3)
سمانه مغربیه همسر امام جواد ( علیه السلام) تمام فرزندان امام جواد (علیه السلام) از سمانه زاده شدند. پسران سمانه، امام هادی (علیه السلام)،موسی مبرقع، ابواحمد حسین و ابوموسی عمران و دخترانش، فاطمه، خدیجه، ام‌کلثوم و حکیمه هستند. (4)
حُدیث مادر امام حسن عسکری (علیه السلام) فرزندان امام هادی از او امام حسن ( علیه السلام)، محمد، حسین و جعفر و عایشه بودند.(5)
نرجس خاتون مادر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف که فقط حضرت صاحب از ایشان بود.

بدین ترتیب برخی از مادران امامان ما تک فرزند داشته و برخی چنداولاد داشتند. آنها که یک فرزند داشته اند امام هموست و انها که چد فززند داشتند امام از میان انها مشخص میشد.

پی نوشت:
1.علامه مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، مؤسسه الوفاء، 1403ق، بیروت، ج 47 ص 241
2. طبری، دلائل الامامه، 1413ق، قم، ص 309
3. علامه مجلسی، بحارالانوار، بیروت، ج 50، ص 10
4. شیخ صدوق، محمد بن علی، الخصال، ترجمه مدرس گیلانی، سازمان چاپ و انتشارات جاویدان، 1362ش،تهران، ج2 ص 326
5. ارشاد مفید ج 2 ص 312

سلام و تشکر از کارشناس ممسوس

ایا مادر امام حسن عسکری و جعفر کذاب یکی بوده است سرنوشت و عاقبت جعفر چه شد چرا او را کذاب گفتن
ممنون

baran1100;1027688 نوشت:
ایا مادر امام حسن عسکری و جعفر کذاب یکی بوده است سرنوشت و عاقبت جعفر چه شد چرا او را کذاب گفتن

با سلام و احترام

در مورد جعفر و امام حسن عسکری علیه السلام گفته شده که مادرشان یکی بوده است و نام ایشان حدیث است.(1) اما او را کذاب خواندند بدین دلیل بود که بنا بر روایتی، پیامبر او را به جهت ادعای دروغینش در امامت به کذّاب‌ ملقب کرد و از تولد و اعمالی‌ که‌ از او سر خواهد زد، خبر داد و امام ششم جعفر (علیه السلام) را صادق لقب داد تا از او متمایز شود.(2) در مورد عاقبت کار او گفته اند که جعفر پیش از مرگ توبه کرده است(3) در این زمینه به توقیعی از امام زمان که در آن کار جعفر را به‌ کار برادران‌ یوسف تشبیه کرده است(4) استناد کرده‌اند.(5) البته برخی با استناد به سخنان شیخ مفید درخصوص ادعای امامت جعفر(6) منظور امام زمان را در این توقیع، تنها سابقه‌داشتن گمراهی‌ در فرزندان‌ انبیاء، دانسته‌اند.(7) و در سال‌ ۲۷۱ق در سامرا درگذشت‌ و در خانه پدرش دفن شد(8). محل دفن او در حرم عسکریین واقع شده است.(9)

پی نوشت:
1. ارشاد مفید، ج 2 ص 312
2. صدوق، کمال‌الدین،اسلامیه، ۱۳۹۵ق، تهران، ج۱، ص۳۱۹-۳۲۰
3. عمری، المجدی فی‌ انساب‌الطالبیین، چاپ‌ احمد مهدوی‌ دامغانی‌، ۱۴۰۹ق.قم، ص۱۳۰
4. شیخ صذوق، کمال الدین، ج 2 ص 484
5. ابن‌عنبه، عمدةالطالب فی انساب آل ابی‌طالب، انصاریان، ۱۴۱۷ق، قم، ص۱۸۰
6. شیخ مفید، الفصول العشره فی‌ الغیبه، کنگره شیخ مفید، ۱۴۱۳ق، قم، ص۶۱-۶۲
7. سعیدی، فریده مدخل جعفر بن علی، دانشنامه جهان اسلام، ج۱، ص۴۷۰۰
8. عمری المجدی، ص 134-135
9. قائدان، عتبات عالیات عراق،مشعر، ۱۳۸۷ش، تهران ص۲۰۶

جمع بندی

پرسش:

چند نفر از مادران اهل بیت (علیهم السلام) کنیز و چند نفر همسردائم بودند؟ آیا قبل از ازدواج با امام هم کنیز بودند؟ چرا از آنها تعبیر به کنیز شده؟

پاسخ:

مادر پنج نفر از امامان (علیهم السلام) همسر دائم و مادر هفت نفر از آنان، کنیز بودند.

مادر حضرت علی (علیه­السلام) حضرت فاطمه بنت اسد است. ایشان همسر دائم حضرت ابوطاب (علیه السلام) بود و مقام والایی داشت. مادر امام حسن و امام حسین (علیهماالسلام) که حضرت زهرا (سلام الله علیها) سیده نساء عالمین و همسر دائم حضرت علی است. مادر امام باقر( علیه السلام) حضرت فاطمه، دختر امام حسن (علیه السلام)، همسر دائم امام سجاد (علیه السلام) است. مادر امام صادق (علیه السلام) حضرت ام فروه، دختر قاسم بن محمد بن ابوبکر است. وی همسر دائم امام باقر(علیه السلام) است.

مادر امامان دیگر کنیز بودند.

مادر امام سجاد (علیه السلام) حضرت شهربانو، مادر امام کاظم (علیه السلام) حضرت حمیده، مادر امام رضا (علیه السلام) حضرت نجمه، مادر امام جواد (علیه السلام) حضرت سبیکه، مادر امام هادی (علیه السلام) حضرت سمانه، مادر امام حسن عسگری (علیه السلام) حضرت سوسن، و مادر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) حضرت نرگس، همه از انسان­های عالی مقام و دارای شأنی والا بودند.

از زندگی آنها مطالب زیادی در منابع تاریخی و روایی وجود ندارد. اما همان مقدار کمی که در دست است از فضیلت و شان و جایگاه رفیع آنان در بین اهل بیت خبر می­دهد. این که آیا این بانوان محترمه قبل از ازدواج با امام کنیز بودند از منابع تاریخی به دست نمی آید. یعنی جایی چنین سخنی گفته نشده است. به نظر هم نمی­رسد این گونه باشد. از باب مثال، اگر بپذیریم که شهربانو مادر امام سجاد (علیه السلام) دختر یزدگرد سوم است، طبیعی است که دختر یک پادشاه کنیز نیست. همچنین مادر امام زمان به نام حضرت ملیکا که بعدها نامش نرجس شد، دختر یشوع، نوه دختری قیصر روم است که نسب مادرش به شمعون، یکی از حواری حضرت عیسی (علیه السلام) می­رسد.(1) اگر چه در مورد مابقی امامان که مادرشان کنیز بوده مطلبی نداریم اما باز به نظر نمی­رسد که آن زنها قبل از ازدواج با امام کنیز بوده باشند. نکته دیگر اینکه به نظر میرسد تعابیری که درباره این زنان محترمه به عنوان کنیز در منابع وجود دارد اشاره به خرید آنان به عنوان کنیز و یا اسارت آنها به کار رفته است والا آنها قبل از این نه کنیز بوده اند و نه کنیزی کرده اند. بلکه در جنگی اسیر شدند و دست قضا و تقدیر الهی آنان را به خانه امام رهنمون ساخته است. طبیعی است کسی که در جنگ اسیر شده باشد به او کنیز می­گویند. این بدان معنا نیست که قبلا هم کنیزی کرده باشد. اگر به روایات نظر داشته باشیم تعریفها و توصیفهای عجیبی از امامان درباره مادران خود می­بینیم.

پی نوشت:

1.شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمه، به تحقیق علی اکبر غفاری، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1359ق، ج 2 ص 417