جمع بندی آمار مجردی در سن بالا ، هدیه ازدواج به دختران کم سن !!!

تب‌های اولیه

65 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

دیروز در مورد پیشنهاد ازدواج به پسرهای شایسته صحبت کردم. در مورد همین موضوع، ماجرای ازدواج ملاصالح مازندرانی و دختر علامه مجلسی را خدمت دوستان می گویم:

ملا صالح مازندرانی یکی از فقیهانِ شیعه است. او در آغاز تحصیل بسیار تهیدست بود و با وضعی رقت بار به تحصیل می پرداخت. حتی قادر نبود چراغی برای مطالعه بخرد. کسی را هم نداشت که به او کمک کند. ملا صالح به اصفهان رفت و در سایه کوشش و پشتکار زیاد خود، دروس مقدماتی را به پایان رساند. علاقه به تحصیل او را به جایی رساند که توانست در کلاس درس ملا محمدتقی مجلسی، دانشمند بزرگ عهد صفوی، حاضر شود و پس از مدت کوتاهی مورد توجه خاص استاد خود واقع شود. ملا محمدتقی مجلسی، پدر دانشمند بزرگ شیعه ملا محمد باقر علامه مجلسی مؤلف دائرة المعارف بحارالانوار و سایر کتابهای معروف است. ملا صالح جوانی را پشت سر می گذاشت و همچنلان مجرد بود. استادش علامه مجلسیِ اول متوجه شد این شاگرد زحمتکش شایسته نیست مجرد باشد. به خصوص که علامه مجلسیِ اول ملاصالح را به خوبی می شناخت.

روزیْ پس از پایان تدریس، علامه مجلسی به ملاصالح گفت: اگر اجازه دهی دختری را برای شما عقد کنم که با ازدواج با وی بتوانی تشکیل خانواده بدهی؟ ملا صالح سر به زیر انداخت و با سکوتش آمادگی خود را اعلام کرد. علامه مجلسی به خانه خود رفت و دخترش آمنه بیگم را که در علوم دینی و ادبی در مرتبه بالایی قرار داشت طلبید و به وی گفت: «دخترم! شوهری برایت پیدا کرده ام که در نهایت فقر و تنگدستی است؛ اما دارای فضل و صلاح و کمال است. ولی این ازدواج مشروط به اجازه تو است. منتظرم نظر خود را اعلام کنی». آمنه بیگم در پاسخ پدرش گفت:" پدر! فقر و تنگدستی عیب مردان نیست ". او به این صورت، موافقتش را برای ازدواج با ملاصالح مازندرانی را اعلام کرد.

ازدواج ملاصالح و آمنه بیگم ثمرات زیادی داشت. تعدادی از دانشمندان و مراجع شیعه، از نوادگانِ دختریِ این دو نفر می باشند که از آنها می توان به مرحوم آیت الله وحید بهبهانی، دانشمند بزرگ در قرن دوازدهم، مرحوم سید علی طباطبائی، نویسنده کتاب ریاض المسائل، علامه بحرالعلوم، از علمای نامدار شیعه که به خدمت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نائل آمده بود و مرجع عالی قدر شیعه، آیت الله بروجردی، اشاره کرد.

البته این نکته را بگویم که فقط در موردی می توان به مردی شایسته پیشنهاد ازدواج داد که شناختِ کافی از آن مرد داشت. با دیدن کوتاه و مختصر نمی توان این کار را انجام داد. زیرا خدای نکرده نتیجه معکوس خواهد داشت. چنان که خود من شاهد بودم یکی از اساتید، به شاگردش که فکر می کرد فردی بااستعداد است، پیشنهاد ازدواج با دخترش را داد و مقدار زیادی از هزینه های ازدواج و زندگی شان را به عهده گرفت؛ تا جایی که چند سال داماد و دخترش در خانه ای که استاد تهیه کرده بود سکونت داشتند. اما دامادِ نمک نشناس، پس از مدت کوتاهی از ازدواج از درس خواندن دست برداشت و به شعر و شاعری روی آورد و چند سال بعد با وجود داشتنِ چهار فرزند و بدون داشتنِ امکاناتِ مالی، بر سرِ دخترِ استادش هَوو آورد. پس اینکه استادی ببیند شاگردی در یک درس با استعداد است یا پدری ببیند پسر جوانی اهل نماز و روزه است، بدون شناخت کافی از اخلاق و روحیّاتِ آن پسر، مجوّزِ لازم را برای پیشنهاد ازدواج در اختیار پدر دختر نمی گذارد. حضرت امیرالمؤمنین علیّ (صلوات الله و سلامه علیه) از پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل نموده که فرمود:«لا تنظروا الی كثرةِ صلاتهم و صومهم و كثرة الحج و المعروف و طَنطَنَتِهِم بالليل؛ انظروا الی صدق الحديث و اداء الامانة» یعنی « به بسياری نماز و روزه و زيادی حج و كارهای نيك و ناله شبانه ی مردم ننگريد، بلكه به راستیِ گفتار و ادای امانت بنگريد»(1).

پی نوشت:

1: الحرّ العاملی، محمد بن الحسن، وسائل الشیعة، ج13، ص220، دار احیاءالتراث العربی، بیروت، 1391ه.ق.

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"][="3"]

اللیل والنهار;1023470 نوشت:
به نظرتون مثلا یه خانم 30 ساله با یه آقای 60 ساله ازدواج میکنه شکستگی آقا رو نمیبینه

بسم البه الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
شکستگی زنان نمود در رابطه می تواند داشته باشد با تغییرات فیزیولوژی زنان در سن یائسگی و باقی ماند مرد در سنین نیاز
این راه حل دارد اما در عرف ما مورد پذیرش نیست
در مورد ذخیره تخمک هم اگر رحم تحمل بار را داشته باشد و هزینه زیادی نباشد خب راه حلی می تواند باشد اگر ضرورت و لمس حرام را هم در نظر بگیریم.
یا علی(س)[/][/][/]

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"][="3"]

Reza-D;1023486 نوشت:
سلام
مطمئن باشید اکثر افراد خرما را می‌خواهند. منتهی بعضی‌ها واضح اعلام می‌کنند که خرما را می‌خواهند، بعضی هم ظاهر امر را خفظ می‌کنند اما در باطن همان خرما را می‌خواهند

مدت زمان آن 2 سال است اما تأثیر آن بسیار بیشتر از دو سال است
اولاً بعد از این دو سال انگیزه فرد بسیار کمرنگ می‌شود
ثانیاً برخی از پسرها بخاطر مشکلات فراوانی که در خدمت سربازی برای آنها پیش می‌آید دچار اختلالات روحی می‌شوند
جالب اینکه خیلی‌ها اسم این اختلالات روحی را «بزرگ شدن» و «مرد شدن» می‌گذارند!!

برای مثال اگر دقت کنید برخی از افرادی که به خدمت سربازی رفته‌اند، بخصوص آنهایی که سربازی آنها دشوارتر از سایرین بوده
مدام تلاش می‌کنند ضعف‌های دیگران را کشف کنند و بعد با غرور این ضعف‌ها را به سربازی نرفتن نسبت می‌دهند
و با کمال تأسف خیلی از مردم هم این نوع اعمال را نشانه مرد شدن می‌دانند

مثلاً مکالمه‌هایی مثل این:
احمد: ناصر این داداشت چقدر زیر دوش میمونه! سربازی نرفته نه؟
ناصر: نه
احمد
(با خنده‌ای افتخار آمیز): همون پس... اگه سربازی رفته بود و فرمانده داد میزد بشمار یککککک.... بشمار دووووو.... بشمار سههههه.... اون وقت یاد می‌گرفت همه جا رو مثل منطقهء جنگی ببینه!!!

اما وقتی به سایر ابعاد آنها دقت می‌کنی می‌بینی احمد خودش فردی با اعصاب داغون، پرخاشگر و بی‌انگیزه است که سیگاری هم شده
و تقریباً در تمام ابعاد دیگر از داداشِ ناصر چند سال عقب‌تر است. در واقع سربازی نه تنها به او چیزی نداده بلکه خیلی چیزها را هم از او گرفته است
منتهی یاد گرفته که با تحقیر دیگران و بولد کردن نقاط ضعف آنها خودش را موفق نشان بدهد و این دقیقا چیزی است که در سربازی آموزش می‌دهند

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
مدلی که در. دست اجرا است برای سربازی با محدودیت هایی گه دارد مشکلات روحی روانی و وقتی ایجاد می کند
حال بعضی ها دچار عقده می شوند
بعضی ها خیر اما مانع بودنش در عرف مورد نظر است که مشکلات را اجاد کرده
البته هستند کسانی که مشکل ندارند اماتاثیر خوبی ندارد.
یا علی(س)[/][/COLکسانT]

جمع بندی

پرسش:

آیا این خبر صحت دارد که دولت مکلّف شده به دخترانی که زیر 20 سالگی ازدواج می کنند، هدیه ای بدهد؟ در صورت صحّت این خبر، هدف از این مصوّبه چیست؟ چگونه می توان مشکل ازدواج جوانان بالای 20 سال را حلّ کرد؟

پاسخ:

آقای احد آزادی‌خواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس ، در تاریخ 98/1/19 در تشریح مصوبات این کمیسیونِ مجلس، اظهار داشته که « ادامه بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در دستور بود و مواد ۲۷ تا ۳۰ آن به صورت استمزاجی تصویب شد... بر اساس ماده ۲۹ این طرح دولت مکلف شد به دخترانی که زیر ۲۰ سال و پسرانی که زیر ۲۴ سال ازدواج می‌کنند، هدیه ازدواج پرداخت کند». من نتوانستم مطلبی از جزئیات این طرح پیدا کنم. به نظر می رسد این طرح فقط در کمیسیون فرهنگی مجلس مصوّب شده و تا اجرایی شدن راه زیادی دارد. شاید هدف مطرح کنندگانِ مصوّبه، این باشد که با ارائه مشوّق های مالی سنّ ازدواج در میان جوانان را کاهش دهند. اما اینکه مشوّق های مالی چقدر در تحقّق این امر موفق باشند، جای سؤال دارد. اصولا در کشور ما، برای رفع مشکلاتِ اجتماعی از روش«آزمون و خطا» زیاد استفاده می شود. وقتی پس از مدت ها چشم به روی مشکلی اجتماعی باز می شود، روش های مختلفی برای حلّ آنها پیشنهاد می گردد و بالاخره چند روش مصوّب می شود و پس از چند سال اجرای آن روش ها و با مواجه شدن با ناکارآمدیِ شان، دوباره روش های جدید امتحان می شود و همین روند ادامه می یابد.

بحث ازدواج جوانان و مشکلاتِ پیشِ روی آنها از بحث های داغ در سالیان اخیر بوده است. همه قبول داریم که برای افزایش ازدواج در میان قشر جوان باید کاری کرد. اما بیشتر افراد فقط یک بُعد از مسأله را مورد توجه قرار می دهند. موضوع «ازدواج جوانان» یک مسأله اجتماعی است که مانند هر مسأله اجتماعیِ دیگری چندین عامل در آن تأثیر دارند. برای حلّ مشکلاتِ پیش روی ازدواج جوانان نیز باید همه عوامل دست به دست هم بدهند و اقدام کنند. اشتباه است که فکر کنیم با تحوّل در یکی از این عوامل، مشکلِ ازدواجِ جوانان حلّ می شود. مشکلات ازدواج جوانان از طریق راهکارهای زیر قابل حلّ می باشد:

1- تغییر نگرش مردم از طریق رسانه ها:

وقتی در جامعه ای توقّعات نا به جای اقتصادی زیاد می شود، مشکلات ازدواج نیز افزایش می یابد. رسانه ها و شخصیت های دارای نفوذ در میان مردم باید در زمینه ازدواج مردم را تشویق کنند که دیدگاهی واقع بینانه داشته باشند. هنگامی که پسرهای جوان بپذیرند که لازمه ازدواج، داشتنِ خانه و ماشین نیست، بیشتر برای ازدواج اقدام می کنند. وقتی دختران جوان بپذیرند که توقعات خود را از خواستگارها کاهش دهند و قبول کنند که مانند مادران شان در ابتدای زندگی، در کنار خانواده شوهر در یک خانه به سر برند، ازدواج های بیشتری سر می گیرد. این فرهنگ سازی کار یک شب و یک ماه و یک سال نیست؛ بلکه سال های سال طول می کشد تا این فرهنگ غلط، جای خود را به فرهنگی درست در زمینه ازدواج بدهد. فرهنگ سازی کارِ متولّیانِ فرهنگِ جامع است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیما و حوزه علمیّه همگی اعضای متولّیِ فرهنگ هستند.

2- بازگشت به سنّت های ازدواج در قدیم:

امام باقر (صلوات الله و سلامه علیه) می فرماید:« روزی خانمی نزد رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) آمد و عرض کرد:"مرا شوهر بده". حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) [به یارانش] فرمود:"چه کسی حاضر است با این خانم ازدواج کند؟". مردی بلند شد و گفت:"من حاضرم". حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) پرسید:"چه چیزی [به عنوان مهریه] به او می دهی؟". مرد جواب داد:"چیزی ندارم که به او بدهم". حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:"نه [نمی شود]". خانم حرفش را تکرار کرد. رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) نیز دوباره به یارانش همان حرف را گفت. اما غیر از مرد اول، کسی بلند نشد. خانم دوباره حرفش را تکرار کرد. در بار سوم، پیامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) از آن مرد پرسید:" مقداری از قرآن را خوب بلدی؟". مرد پاسخ داد"بله". پیامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود:"در برابر مقداری از قرآن که خوب بلد هستی، این زن را به عقد تو در می آورم. باید آن مقدار قرآن را به او بیاموزی"»(1). این سنّت ازدواج در عصر پیامبراکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) بوده است. این ازدواج ها از ازدواج های سخت و پرهزینه دوام بیشتری داشته است. البته باید گفت که مردها هم نباید از مهریه های کم سوءاستفاده کنند و پس از گذشت چند سال و رونق گرفتنِ کسب و کارشان، همسری که سال ها با بی پولیِ شان ساخته و تحمّل کرده را به خاطر مهریه کم طلاق دهند و به سراغ زنِ جدید بروند. متأسفانه من خود شاهد بودم که در مواردی، شوهر به خاطر مهریه کمِ خانم، چند سال بعد از ازدواج به او گفته:" یا با ازدواجِ دومِ من موافقت کن یا تو را طلاق می دهم و زن دیگری می گیرم". به خاطر همین مسائل من تعیین مهریه های خیلی پایین یا مهریه های معنوی را اصلا توصیه نمی کنم. در اسلام بر مهریه کم تشویق شده است. رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرماید:«أفْضَلُ نِساءِ أُمّتی أَصبحَهُنَّ وَجْهاً وَ أقَلَّهُنَّ مَهراً»؛ یعنی:«برترین زنان امّتِ من خوشروترینِ آنها و کم مهریه ترینِ شان می باشد»(2). اما در جامعه ما عده ای از خانم ها و خانواده ها مهریه زیاد را باعث خوشبختی و حفظ آبروی شان می دانند. این زندگیِ شرعی نیست. از سوی دیگر برخی مردها هم در صورتی که همسرشان مهریه پایینی داشته باشد، با بروز کوچک ترین مشکلی به همسرشان می گویند:«مهریه ات را می دهم و طلاقت می دهم». به خاطر این مسائل، باید میزان مهریه به صورتی معقول، نه خیلی اندک و نه خیلی زیاد، تعیین شود.

3- با توجه به اینکه یکی از مهم ترین دلایل عدم ازدواج در جوانان تحصیل کرده، عدم استقلال مالی است، باید از آغاز تحصیل، برنامه هایی برای آموزش برخی مشاغل به دانش آموزان تهیه و تدوین شود تا پس از فارغ التحصیل شدن، جوان بتواند از مهارتی که یادگرفته درآمد کسب نماید.

پی نوشت:

1: کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث،قم، ج10، ص720.

2: مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، مؤسسة الوفاء، بیروت،1403، ج100،ص236.

موضوع قفل شده است