روز شهید

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روز شهید

1[=#008000][=Arial][=114]) نامگذاری 22 اسفند بعنوان روز شهید

22 اسفند روز تأسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی , که به پیشنهاد مسئولان بنیاد و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی ، بنام «روز شهید » در تقویم رسمی کشور ثبت شده است.

بی تردید نفس اقدام ستودنی وقابل تقدیر است و البته جای چنین مناسبتی در تقویم رسمی کشور خالی بود. اما انتخاب 22 اسفند برای نامگذاری« روز شهید» نه سنخیتی با ارزشهای مرتبط با شهید دارد و نه بلحاظ زمانی آن هم در روزهای پایانی سال از توجیه لازم برخوردار است.

بنیاد شهید و امور ایثارگران یک ساختار اجرایی برای خدمت رسانی به خانواده شهدا و ایثارگران و دارای مأموریتی بسیار ارزشمند است اما شهید چه اعتباری از این دستگاه اجرایی می گیرد که روز اختصاص یافته به شهید به آن مناسبت رقم خورده است؟!

وقتی به نامگذاری های دیگر توجه می کنیم می بینیم روز پرستار به مناسبت ولادت حضرت زینب(س) ، روز پاسدار به مناسبت ولادت حضرت امام حسین (ره) ، روز جانباز به مناسبت ولادت حضرت ابالفضل العباس(ع) و ... نامگذاری شده اند . حتی در لبنان و سوریه هم روز شهید به مناسبت شهادت فرد یا گروهی از مجاهدان نامگذاری شده است .

از عدم تناسب نام شهید با سالروز تشکیل بنیاد هم که بگذریم تجربه چند سال گذشته نشان می دهد که در روزهای پایانی سال ، شرایط کشور در دستگاههای اجرایی، دانشگاهها، مدارس و حتی در خانه های مردم حال و هوای دیگری دارد و گرفتاریهای این موقعیت زمانی بگونه ای است که قطعاً نمی توان برنامه هایی را در شأن شهدای عزیز اجرا کرد و اغلب برنامه ها رفع تکلیفی و تکراری و کلیشه ای و.... در سطحی نازل وبا شرکت حداقلی خانواده های معزز و.... اجرا می شود که ضرورت دارد بنیاد شهید و امور ایثارگران در آن تجدید نظر کرده و نسبت به تغییر زمانی « روز شهید» به مناسبتی در شأن و زمانی مناسبتر اقدام نماید.

2) مناسب سازی گلزارهای شهدا بجای ساماندهی

گلزارهای شهدا بنا به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) تا ابد دارالشفای عاشقان است و این امامزاده های عشق می باید نه تنها بلحاظ دسترسی مناسب سالخوردگان و کم توانان جسمی-حرکتی بلکه بلحاظ فضای حماسی، معنوی و فرهنگ ملی و منطقه ای هم ساماندهی شود.

هیچ ضرورتی ندارد که گلزارهای شهدا در سطح کشور به یک مدل طراحی و اجرا گردد. بلکه می باید ضمن برخورداری از فضای حماسی، معنوی و فرهنگ ملی با فرهنگ منطقه ای وبومی وخلاقیت ها وظرافت ها و ملاحظات خاص نیز بصورتی حس برانگیز و اثر گذارانطباق داشته باشد.

جای غصه خوردن است که متأسفانه گوش مسئولان ذیربط بسیار سنگین است همانگونه که در باب عدم تناسب نامگذاری روز شهید در22 اسفند بارها اعتراض شده ، و خود نیز عدم استقبال مردم را بوضوح لمس کرده اند /و در باب چگونگی ساماندهی گلزارهای شهدا نیز بسیاری حرفها زده اند وحتی در سال 1393 مقام معظم رهبری در دیدار از گلزارهای شهدای بهشت زهرا تأکید کرده بودند شکل ظاهری گلزار شهدا حفظ و فقط مسیرهای دسترسی آسان مهیا شود.

اثرگذاری شکل گلزارهای شهدا به همان صورت سنتی و حماسی بگونه ای بود که «مایکل ایگنا تیف» مدرس حقوق بشر کالج دولتی « کندی » در هاروارد پس از دیدار از ایران می گوید: « هر نو محافظه کار آمریکایی که شرط می بندد رژیم ایران تحت تأثیر انزوا، محاصره، تحریم و محکومیت بین المللی فرو می ریزد ، پیش از اعلام جنگ با ایران باید از مزار شهدا دیدن کند.»

و باز کار به جایی می رسد که رهبر معظم انقلاب در تاریخ 97.10.11 پس از زیارت مزار شهدای بهشت زهرا (س) می فرماید: یکی از کارهای بدی که بعضی مدیران گلزارهای شهدا انجام می دهند این کار غلط یکسان سازی قبور شهدا است. این {جا} خوب است بیایند صاحبان این شهدا ، پدرانشان ، مادرانشان، فرزندانشان، همسرانشان، علامتی داشته باشند عکسی داشته باشند ، این خوب است ، این شکل ، شکل طبیعی است.

هیچ لزومی ندارد که ما این {علامت} را صاف کنیم، به خیال این که می خواهیم زیباسازی کنیم، زیبایی هر جایی و هر چیزی به حَسَب خودش است. ...

امسال نیز مراسم در 22 اسفند برگزار شد وامیدوارم سالهای بعد با یک برنامه ریزی خوب و در روزی مناسب برنامه هایی در شان شهدای عزیز برگزار شود. ....اگر چه معتقدم ما هرچه داریم به برکت خون شهدا عزیز است و هر روز مان با نام و یاد این بزرگواران شروع میشود. ....

برچسب: 

روزت گرامی عزیزم !

امروز روز توست ، روز بزرگداشت توست ، روز یاد کردن و زنده نگه داشتن نامت است .

تو در سرمای سوزان کوهستانهای غرب ، در شرجی های نفس گیر خوزستان
در برابر دشمن ایستادی

تو در آسمان وطنم با غرش عقاب آهنین بالت کرکسها را به نیستی بردی

تو در خلیج نیگلون فارس مدافع مرزهای آبی سرزمینم بودی

تو خونت ، وجودت آمیخته شده با خاک سرزمینم

بر این کتیبه می نویسم بر صفحه دلم به یادگار میگذارم نامت را

چهره پر غرورت را ،دلاوریها و شجاعتت را ، چرا که ایران عاشقانش را از یاد نخواهد برد

روزت گرامی باد ، و هرگز نامت محو نباد تا جهان هست ، ایران هست ، مردم هستند

و نامت همیشه بر لبانمان جاریست ای شهید سرزمینم ، ای دلاور سربلندم

روزت گرامی باد ، نام و یاد مدافعان ایران زمین گرامی باد .

http://1.irartesh.ir/dl/uploads/%D8%AD%D8%B3%D9%86%D8%B9%D9%84%DB%8C%20%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%85%DB%8C%20%D8%B3%D8%B9%DB%8C%D8%AF/155257702429241.jpg