جمع بندی درمان اعتیاد به کامپیوتر و فضای مجازی

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درمان اعتیاد به کامپیوتر و فضای مجازی

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب .

پسری هستم 23 ساله مجرد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی، وسواس، هراس اجتماعی، افسردگی ، تحت درمان روانپزشک با داروهای اس سیتالوپرام ، ریسپریدون ، بوسپیرون ( حدود سیزده ساله مریضم و شش ماه حدودا سابقه ی بستری دارم الان حالم تقریبا بهتره )

بنده از کودکی حتی وقتی که کامپیوتر نداشتم دیوانه وار به این وسیله علاقه داشتم ، حتی وقتی کامپیوتر نخریده بودیم با تخیل روی کاغذ نقاشی میکردم که مثلا کامپیوتر اینطوریه اونطوریه و بعد باهاش بازی میکردم ، بعد از اینکه کامپیوتر خریدیم ( خیلی ضعیف بود اون زمان ) انواع گیم هایی که کشش داشت روی کامپیوتر نصب میکردم و ساعت ها باهاش بازی میکردم ، اینقدر بازی میکردم که خانواده شاکی میشدن .

حتی نمیتونین تصور کنید بازی های بسیار ساده کامپیوتری که الان حتی نگاهشون هم نمیکنم چقدر اون زمان مورد استفاده ی بنده بود .

حتی به خاطر فقر بازی هارو اجازه میکردم و روی کامپیوتر نصب میکردم و حتی وقتی بازی هاش خیلی ترسناک و خشن بودن با اینکه عذاب میکشیدم ولی بازی میکردم ، اینقدر ترسناک بودن اون زمان برام ( دوران ابتدایی ) که کابوس میدیدم ولی بازی میکردم و نمیتونستم دست از بازی بردارم ( بازی قلعه ی ولفنشتاین ، بازی سام ماجراجو ، بازی روئین تن ) تعدادی از اون بازی ها هستن که یادم موندن و گفتم که بدونین چقدر بازی های خشنی هستن واسه یک کودکی که در دوران ابتدایی درس میخونه .

بعد ها هم همه فکر و ذکرم تا دبیرستان کامپیوتر بود به طوری که بهترین سال های تحصیلم توی رشته ی طراحی صفحات وب در کاردانش گذشت ، بعد هم توی دانشگاه رفتم نرم افزار کامپیوتر بخونم ولی به خاطر برخی مسائل انصراف دادم ( حدود سه بار رفتم ولی هر بار منصرف شدم متاسفانه )

هنوزم صبح که پا میشم میشینم پشت کامپیوتر و تا عصر بازی میکنم ، عصر ها حدود دو ساعت به اجبار خانواده از کامپیوتر جدا میشم ( اونم از گوشی استفاده میکنم ) بعد دوباره برمیگردیم خونه و شام میخورم و میام میشینم پشت کامپیوتر و شروع میکنم به کارهای مختلف :

متاسفانه بنده کامپیوتر رو به نیت خواندن مثلا قرآن باز میکنم ولی یهو میبینم سر از چت روم در آوردم و ساعتها مشغول بودم ( امروز تصمیم گرفتم ان شاء الله ترک کنم چت روم رفتن رو )

فعالیت خاصی هم ندارم ، همش وبگردی و کارهای بی سر و ته به غیر از حدود روزی نیم ساعت مطالعه ی مفید .

الان حتی یه بازی هم روی کامپیوتر ندارم ولی همش توی اینترنت ول میچرخم و وقتم مثل برق میپره .

لطفا یه راهکار عملی بدید که بنده کم کم اعتیادم به کامپیوتر رو کنترل کنم و از مطالعه هم عقب نمونم ( یعنی کارهای مفیدی که با کامپیوتر میکنم )

پولمم اونقدری نیست که فعالیت های دیگه بکنم حتی اگه اضطراب نداشتم با اینکه اضطراب و هراسم نمیزاره حتی واسه خریدن نون از خونه یبرون برم ، در آمد زایی هم بلد نیستم ذره ای .

با تشکر .

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]


کارشناس بحث: استاد صابر

[TD][/TD]

با سلام و تقدیم احترام خدمت شما پرسشگر محترم!
از رخداد مشکلات روحی و روانی تان متأثر شدیم و خدای متعال را شاکریم که با ادامه روند درمان به نقاط خوبی رسیده و پیشرفت محسوسی داشته اید.
اما در خصوص مشکل فعلی که با آن روبرو هستید به نظر می رسد کسی که شما را در حل این مسئله یاری می نماید، فقط و فقط خودتان هستید و نباید انتظار داشته باشید که یک شبه بتوانید این عادت را کنار بگذارید بلکه در گام اول باید استفاده های مفید را تقویت نمایید و بعد کم کم استفاده های غیر مفید را کاهش دهید.

متخصصان در زمينه آسيب شناسي مي گويند اگر فرد در هفته دو تا سه ساعت از اينترنت بطور تفنني استفاده كند، كاربري معمولي و چنانچه ميزان استفاده غير ضروري وي از اينترنت به 5/8 ساعت يا بيشتر برسد، كاربري است كه بايد مورد بررسي هاي آسيب شناسانه قرار گيرد. اعتياد اينترنتي عبارت است از استفاده بيمارگونه و وسواسي از اينترنت كه معيارهايي همچون تحمل چند ساعته و علايم كناره گيري از شاخصهاي آن است.

وقتي يك نفر در محيط خانواده معتاد به استفاده از اينترنت باشد، فرصت برقراري تعامل با ساير اعضاي خانواده را از دست مي دهد. همين امر موجب تشكيل يك چرخه معيوب مي شود كه فرد هر روز بيشتر از گذشته از نظر عاطفي و رواني از ساير افراد خانواده فاصله بگيرد و به تنهايي خود و استفاده از اينترنت پناه برد. اين كم شدن روابط به نوبه خود موجب مي شود فرد مهمترين منبع حمايت اجتماعي خود را تضعيف كرده يا احيانا از دست بدهد.

از سوي ديگر با گسستن يا تضعيف رابطه بين زن و شوهر يا والدين و فرزندان، آنها به جاي ارتباط با هم، شنيدن حرفهاي همديگر و گوش سپردن به درددل عضو ديگر خانواده محو فضاي مجازي اينترنت شده و سعي مي كنند تا خلاء عاطفي به وجود آمده را با حضور شخص ديگري پر كنند. اين تغيير را مي توان با اختراع تلفن در اوايل قرن بيستم و تلويزيون در دهه 50 مقايسه كرد. اينترنت بشارت گر كم كردن فاصله ها و گسترده كردن روابط ميان آدميان شده است. اما امر متناقض اين است كه خود اين تكنولوژي گاه موجب تقليل و افت ساير روابط اجتماعي شده و تنهايي فرد را بيشتر كرده است.

روان شناسان باليني ايران اعتياد به اينترنت را مختص به سن يا طبقه خاصي نمي دانند. مردان و زنان و كودكان در سراسر دنيا مي توانند به ارتباطات اينترنتي، بازيهاي اينترنتي، هرزه نگاري اينترنتي و... از طريق اينترنت معتاد شوند و معمولا افرادي كه از ضعف شديد در روابط اجتماعي رنج مي برند، كساني هستند كه به ارتباطات اينترنتي پناه مي برند. اينترنت مي تواند مفري براي كساني كه از مشكلات رواني رنج مي برند و دچار تشويش، افسردگي و بي اعتمادي به نفس هستند نيز باشد. ارتباط مجازي از طريق اينترنت محملي را براي گريز از واقعيت و وسيله اي براي ارضاي نيازهاي هيجاني و رواني به وجود مي آورد.
كسي كه در روابط واقعي بين فردي توفيق چنداني نداشته، اكنون از اين طريق قادر مي شود بدون آن كه چهره خود را برملا كند و نام خود را بگويد روابط گسترده اي را برقرار نمايد و احساسات خويش را بروز دهد. اين كار منجر به ايجاد توهم صميميت مي شود و وقتي واقعيت خارج، محدوديت هاي خود را نشان مي دهد، واكنش هاي نااميدانه اي را در فرد ايجاد مي كند.

اعتياد به اينترنت نيز مانند اعتياد به مواد مخدر، الكل، سيگار يا كافئين، با علايمي همچون افزايش نوسانات اخلاقي، سخن نگفتن با ديگران، قطع روابط اجتماعي، كم خوابي، نگراني و استرس در كنار ضعف بينايي همراه است.
افرادي كه به اينترنت دلبستگي فراوان پيدا مي كنند و در حقيقت به آن معتاد مي شوند، براي ارضاي خود ساعتهاي متوالي بدون وقفه روي خط باقي مي مانند و زماني كه امكان دسترسي به اينترنت را نداشته باشند، دچار تشويش، لرزش دست و عصبانيت مي شوند، استراحت و آرامش را فراموش مي كنند و به اينترنت و وسوسه هاي آن فكر كرده و خيالپردازي مي كنند.

در ادامه راهکارهایی را برای حل این مسئله تقدیم می نماییم:
1. پي بردن به ارزش وقت و پيامدهاي منفي اتلاف وقت و عمرتان؛
دانستن اين گونه مطالب در انسان ايجاد انگيزه مي‌كند و انگيزه وي را براي تغير عادت هاي بد بيشتر مي‌كند. امير مؤمنان علي (عليه‌السلام) در روايت زيبايي مى‌فرمايد: «مَنْ لَمْ يعْرِفْ مَضَرَّةَ الشَّي‏ءِ لَمْ يقْدِرْ عَلَى الِامْتِنَاعِ مِنْه» (1)؛ «كسى كه از زيان چيزى آگاه نيست، توانايى اجتناب از آن را نخواهد داشت».
امام علي (عليه‌السلام) در روايتي ديگري مي‌فرمايد: «إِنَّ الْفُرَصَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ فَانْتَهِزُوهَا إِذَا أَمْكَنَتْ فِي أَبْوَابِ الْخَيْرِ وَ إِلَّا عَادَتْ نَدَماً» (2)؛ «به راستي فرصت‌ها مانند ابر (سريع) مي‌گذرند، پس هر وقت كار خيري پيش آمد و انجام آن ممكن شد، آن فرصت‌ها را غنيمت شماريد و گرنه كار به ندامت و پشيماني مي‌كشد».
2. خود تشويقي؛
مي‌‌‌‌توانيد براي هر بار يا مدتي كه موفق به ترك استفاده نادرست از رايانه مي‌‌‌‌شويد، به تشويق ذهني ـ عملي موفقيت‌هاي خود در اين خصوص بپردازيد. با كمال سخاوت به تشويق خود بپردازيد. خود تشويقي مي‌تواند به صورت كلامي يا غير كلامي باشد و سبب ترك رفتار نادرست گردد.
3. خود تنبيهي؛
مي‌‌‌‌توانيد تنبيهات و جريمه‌هايي نيز براي هر بار استفاده بيش از حد از رايانه ‌‌‌براي خود قرار دهيد تا به تدريج از اين رفتار فاصله بگيريد. يادتان باشد اگر قرار باشد در هر بار استفاده بيش از حد از رايانه، از حساب ميليوني شما مبلغ چند هزار تومان كسر شود، تا به كي حاضر هستيد كه به اين رويه ادامه دهيد، پس تعيين جريمه و برخي تنبيهات مي‌‌‌‌تواند بازدارندگي ايجاد كند و مانع اتلاف وقت و عمرتان گردد.
4. پالايش؛
براي مدتي رايانه و وسايل ارتباطي را از دسترس خود خارج كنيد و استفاده از اينترنت و وسايل ارتباطي را براي خود محدود كنيد. همچنين مي توانيد با ديگر اعضاي خانواده صحبت كنيد و قانوني را براي استفاده از اينترنت و تنبيهات و جريمه هايي براي استفاده بيش از مقدار مصوب براي خودتان وضع كنيد و خودتان را ملزم به رعايت قانون كنيد. اين طوري شما جرئت تخطي از قانون نخواهيد داشت.
هرچقدر ميزان جريمه سنگين تر باشد بازدارندگي بيشتري ايجاد خواهد كرد و انگيزه شما را براي استفاده از اينترنت كاهش خواهد داد.
5. فهرست 10 فعاليتي كه به خاطر استفاده از اينترنت از دست مي رود تعيين كنيد: وقت همراه با خانواده ، كارهاي روزمره ، خواب، تماشاي تلويزيون ،وقت با دوستان، ورزش ، رويدادها و مراسم اجتماعي و مذهبي
6. زمان صرف شده را ارزيابي كنيد: يادداشت واقعي روزانه ، براي يك هفته به فرد كمك مي كند ميزان و جهت واقعي زماني را كه مصرف مي شود بفهمد. اين تمرين، كار را براي وارد شدن در شبكه را مشكل مي كند؛ اتاق گپ چند ساعت درهفته وقت صرف مي شود و كدام اتاق ها ؛ بازي هاي تعاملي چند ساعت و در كدام بازي ها ؛ پست الكترونيك چند ساعت و چند نامه فرستاده يا دريافت؛ گروهاي خبري چند ساعت و از چه گروهايي ؛ وب گستره جهان و كاربرد هاي ديگر
7. تكنيك هاي مديريت زمان: ايجاد يك فعاليت جايگزين مانندسرگرمي يا فعاليتي كه هميشه مي خواستيد به جاي بعضي از ساعت هاي صرف شده ،انجام بدهيد.هرچه كار خوشايند ديگري در روز داشته باشيد ، احتمال كمتري وجود دارد كه به اينترنت برگرديد . الگوي كاربردي خود را شناسايي كنيد : چه روزهايي معمولا وارد اينترنت مي شويد؟ چقدر در هر جلسه؟ در كجا معمولاًاز رايانه استفاده مي كنيد؟ براي شكست عادت هاي خود خلاف آنها را انجامدهيد.
8. بازدارنده هاي بيروني پيداكنيد: كارهاي واقعي را كه دوست داريد انجام بدهيد ، مورد استفاده قرار دهيد و آنرا به عنوان تشويق كننده ، موقعي كه در اينترنت نيستيد ، قرار دهيد و زمان بندي رفتن به اينترنت را درست قبل از آن قرار دهيد. اگر اين كار اثر بخش نباشد ، چرا كه معمولا از آن چشم‌پوشي مي كنيد، از يك ساعت زنگ دار براي موقعي كه بايد آن را تمام كنيد استفاده كنيد. آنرا چند قدم دورتر از رايانه قرار دهيد تا براي قطع كردن صداي آن مجبور شويد از جاي خود بلند شويد.
9. در زندگي واقعي حامي پيدا كنيد: اكثر افرادي كه به اينترنت معتاد هستند از خانواده ، دوستان ، فعاليت هاي اجتماعي ، و سرگرمي هايي كه از آ« لذت مي برند بريده اند .سعي كنيد عمدا دورباره به آنها بپيونديد.
10. گامهاي واقعي براي از بين بردن مشكل برداريد: براي بهبود از اعتياد به اينترنت تدريجي ساعت استفاده را كم كنيد و جدول زمان بندي خود را عوض كنيد.
امیدواریم با عمل به آنچه که عرض شد بتوانید تغییرات خوبی در این رفتار خود به وجود آورید.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
پي‌نوشت‌ها‌:
1. تميمى آمدى، عبد الواحد بن محمد، غرر الحكم و درر الكلم‏، قم‏: دار الكتاب الإسلامي، ‏1410ق، ص654.
2. تميمى آمدى، عبد الواحد بن محمد، تصنيف غرر الحكم و درر الكلم‏، قم‏: دفتر تبليغات اسلامي‏، 1366، ص473.

سلام
فعالیت های مفیدی که با کامپیوتر انجام میدین چیا هستن؟
اینجا بنویسیدشون تا دنبال جایگزین براشون باشیم

به من بیاموز;1000962 نوشت:
بعد هم توی دانشگاه رفتم نرم افزار کامپیوتر بخونم ولی به خاطر برخی مسائل انصراف دادم ( حدود سه بار رفتم ولی هر بار منصرف شدم متاسفانه )


سلام ، وقت بخیر

این علاقه ی شما اگر در مسیر خودش هدایت بشه نتها بد نیست بلکه پله ای برای پیشرفت و محبوبیتتون میشه. روزنه ای جدید در زندگی که تحولات خ‌وب و مثبت ایجاد میکنه.
فرمودین برای رشته کامپیوتر انصراف دادین، بر عکس باید پیگیری کنین شاید نفر بعدی که بازیهای جدید و امکانات بهتری رو برای دنیای گیم معرفی میکنه شما باشین .

مثلا اگر من علاقه ی زیادی به شیوه ی پخت غذاها دارم ، دنبال روش تهیه و مواد اولیه هستم، عاشق میز غذاهای رنگیم صدرصد باید پیگری کنم و مطمئنا با علاقم و پشتکارم یه سر آشپز جهانی خواهم شد .

اینطور هم راه برای درآمد باز هست و هم پرداختن به علاقتون. باید بجای هدر دادنش برای بازیهای مختلف خودتون دنبال طراحی بازیهای جدید برین و نبض اونو تو دستتون بگیرین.قطعا در آینده اسمتون جزو افراد محبوب خواهد بود و اطرافیان بهتون افتخار میکنن بیش از گذشته .@};-

[="Navy"]سلام
درمان
1-به باشگاه رفتن مثل فوتبال بوکس تکواندو والیبال و ...
2-شغل های ماجراجویانه
3-سربازی
[/]

حُسنلی کالِفت;1001365 نوشت:
[="Navy"]سلام
درمان
1-به باشگاه رفتن مثل فوتبال بوکس تکواندو والیبال و ...
2-شغل های ماجراجویانه
3-سربازی
[/]

سلام
دارن میگن نمیتونن از خونه بیرون برن شما میگید برن باشگاه؟ شغل ماجراجویانه؟؟

الرحیل;1001367 نوشت:
سلام
دارن میگن نمیتونن از خونه بیرون برن شما میگید برن باشگاه؟ شغل ماجراجویانه؟؟

سلام
چرا نمیتونه؟

خب اگه نمی تونه بره بیرون پس خرید و فروش یک راه حل خیلی خوبی به عنوان یک شغل ماجراجویانه هست!

یعنی همون خوونه میشینین بعد با تلفن و تماس یک جنس و از یکی می خرین میگین شنبه توی حسابت هست ...
بعد بلافاصله زنگ میزنین به یکی دیگه که نیاز داره اون جنس و میفروشین با پنجاه تومن صد تومن بیشتر... اون میفرسته توی حسابتون بعد تو پول و نمی فرستی به حساب اون بنده خدای اولی!...سریع چندین تا چندین تا جنس کالای دیگه توی این دو سه روز میخری می فروشی میخری میفروشی!...اینطوری از روی هر کدوم پنجاه تومن صد تومن سود کنین الکی الکی یه تومن میشه!:)

سؤال:
پسری هستم 23 ساله مجرد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی، وسواس، هراس اجتماعی، افسردگی، تحت درمان روانپزشک. بنده از کودکی حتی وقتی که کامپیوتر نداشتم دیوانه وار به این وسیله علاقه داشتم.

بعد از اینکه کامپیوتر خریدیم انواع گیم هایی که کشش داشت روی کامپیوتر نصب می کردم و ساعت ها باهاش بازی می کردم.

هنوزم صبح که بیدار می شوم می نشینم پشت کامپیوتر و تا عصر بازی می کنم، عصرها حدود دو ساعت به اجبار خانواده از کامپیوتر جدا میشم بعد دوباره شام می خورم و میام میشینم پشت کامپیوتر. لطفا یه راهکار عملی بدید که بنده کم کم اعتیادم به کامپیوتر رو کنترل کنم و از مطالعه هم عقب نمونم.پاسخ:
از رخداد مشکلات روحی و روانی تان متأثر شدیم و خدای متعال را شاکریم که با ادامه روند درمان به نقاط خوبی رسیده و پیشرفت محسوسی داشته اید.
اما در خصوص مشکل فعلی که با آن روبرو هستید به نظر می رسد کسی که شما را در حل این مسئله یاری می نماید، فقط و فقط خودتان هستید و نباید انتظار داشته باشید که یک شبه بتوانید این عادت را کنار بگذارید بلکه در گام اول باید استفاده های مفید را تقویت نمایید و بعد کم کم استفاده های غیر مفید را کاهش دهید.

متخصصان در زمينه آسيب شناسي مي گويند اگر فرد در هفته دو تا سه ساعت از اينترنت بطور تفنني استفاده كند، كاربري معمولي و چنانچه ميزان استفاده غير ضروري وي از اينترنت به 5/8 ساعت يا بيشتر برسد، كاربري است كه بايد مورد بررسي هاي آسيب شناسانه قرار گيرد. اعتياد اينترنتي عبارت است از استفاده بيمارگونه و وسواسي از اينترنت كه معيارهايي همچون تحمل چند ساعته و علايم كناره گيري از شاخصهاي آن است.

وقتي يك نفر در محيط خانواده معتاد به استفاده از اينترنت باشد، فرصت برقراري تعامل با ساير اعضاي خانواده را از دست مي دهد. همين امر موجب تشكيل يك چرخه معيوب مي شود كه فرد هر روز بيشتر از گذشته از نظر عاطفي و رواني از ساير افراد خانواده فاصله بگيرد و به تنهايي خود و استفاده از اينترنت پناه برد. اين كم شدن روابط به نوبه خود موجب مي شود فرد مهمترين منبع حمايت اجتماعي خود را تضعيف كرده يا احيانا از دست بدهد.

از سوي ديگر با گسستن يا تضعيف رابطه بين زن و شوهر يا والدين و فرزندان، آنها به جاي ارتباط با هم، شنيدن حرفهاي همديگر و گوش سپردن به درددل عضو ديگر خانواده محو فضاي مجازي اينترنت شده و سعي مي كنند تا خلاء عاطفي به وجود آمده را با حضور شخص ديگري پر كنند. اين تغيير را مي توان با اختراع تلفن در اوايل قرن بيستم و تلويزيون در دهه 50 مقايسه كرد. اينترنت بشارت گر كم كردن فاصله ها و گسترده كردن روابط ميان آدميان شده است. اما امر متناقض اين است كه خود اين تكنولوژي گاه موجب تقليل و افت ساير روابط اجتماعي شده و تنهايي فرد را بيشتر كرده است.

روان شناسان باليني ايران اعتياد به رایانه و اينترنت را مختص به سن يا طبقه خاصي نمي دانند. مردان و زنان و كودكان در سراسر دنيا مي توانند به ارتباطات اينترنتي، بازيهاي اينترنتي، هرزه نگاري اينترنتي و... از طريق اينترنت معتاد شوند و معمولا افرادي كه از ضعف شديد در روابط اجتماعي رنج مي برند، كساني هستند كه به ارتباطات اينترنتي پناه مي برند. اينترنت مي تواند مفري براي كساني كه از مشكلات رواني رنج مي برند و دچار تشويش، افسردگي و بي اعتمادي به نفس هستند نيز باشد. ارتباط مجازي از طريق اينترنت محملي را براي گريز از واقعيت و وسيله اي براي ارضاي نيازهاي هيجاني و رواني به وجود مي آورد.

كسي كه در روابط واقعي بين فردي توفيق چنداني نداشته، اكنون از اين طريق قادر مي شود بدون آن كه چهره خود را برملا كند و نام خود را بگويد روابط گسترده اي را برقرار نمايد و احساسات خويش را بروز دهد. اين كار منجر به ايجاد توهم صميميت مي شود و وقتي واقعيت خارج، محدوديت هاي خود را نشان مي دهد، واكنش هاي نااميدانه اي را در فرد ايجاد مي كند.

اعتياد به رایانه و اينترنت نيز مانند اعتياد به مواد مخدر، الكل، سيگار يا كافئين، با علايمي همچون افزايش نوسانات اخلاقي، سخن نگفتن با ديگران، قطع روابط اجتماعي، كم خوابي، نگراني و استرس در كنار ضعف بينايي همراه است.
افرادي كه به اينترنت دلبستگي فراوان پيدا مي كنند و در حقيقت به آن معتاد مي شوند، براي ارضاي خود ساعتهاي متوالي بدون وقفه روي خط باقي مي مانند و زماني كه امكان دسترسي به اينترنت را نداشته باشند، دچار تشويش، لرزش دست و عصبانيت مي شوند، استراحت و آرامش را فراموش مي كنند و به اينترنت و وسوسه هاي آن فكر كرده و خيالپردازي مي كنند.

و اما راهکارها:
1. پي بردن به ارزش وقت و پيامدهاي منفي اتلاف وقت و عمرتان؛
دانستن اين گونه مطالب در انسان ايجاد انگيزه مي‌كند و انگيزه وي را براي تغير عادت هاي بد بيشتر مي‌كند. امير مؤمنان علي (عليه‌السلام) در روايت زيبايي مى‌فرمايد: «مَنْ لَمْ يعْرِفْ مَضَرَّةَ الشَّي‏ءِ لَمْ يقْدِرْ عَلَى الِامْتِنَاعِ مِنْه» (1)؛ «كسى كه از زيان چيزى آگاه نيست، توانايى اجتناب از آن را نخواهد داشت».
باز امام علي (عليه‌السلام) در روايتي ديگري مي‌فرمايد: «إِنَّ الْفُرَصَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ فَانْتَهِزُوهَا إِذَا أَمْكَنَتْ فِي أَبْوَابِ الْخَيْرِ وَ إِلَّا عَادَتْ نَدَماً» (2)؛ «به راستي فرصت‌ها مانند ابر (سريع) مي‌گذرند، پس هر وقت كار خيري پيش آمد و انجام آن ممكن شد، آن فرصت‌ها را غنيمت شماريد و گرنه كار به ندامت و پشيماني مي‌كشد».

2. خود تشويقي؛
مي‌‌‌‌توانيد براي هر بار يا مدتي كه موفق به ترك استفاده نادرست از رايانه مي‌‌‌‌شويد، به تشويق ذهني ـ عملي موفقيت‌هاي خود در اين خصوص بپردازيد. با كمال سخاوت به تشويق خود بپردازيد. خود تشويقي مي‌تواند به صورت كلامي يا غير كلامي باشد و سبب ترك رفتار نادرست گردد.

3. خود تنبيهي؛
مي‌‌‌‌توانيد تنبيهات و جريمه‌هايي نيز براي هر بار استفاده بيش از حد از رايانه ‌‌‌براي خود قرار دهيد تا به تدريج از اين رفتار فاصله بگيريد. يادتان باشد اگر قرار باشد در هر بار استفاده بيش از حد از رايانه، از حساب ميليوني شما مبلغ چند هزار تومان كسر شود، تا به كي حاضر هستيد كه به اين رويه ادامه دهيد، پس تعيين جريمه و برخي تنبيهات مي‌‌‌‌تواند بازدارندگي ايجاد كند و مانع اتلاف وقت و عمرتان گردد.

4. پالايش؛
براي مدتي رايانه و وسايل ارتباطي را از دسترس خود خارج كنيد و استفاده از اينترنت و وسايل ارتباطي را براي خود محدود كنيد. همچنين مي توانيد با ديگر اعضاي خانواده صحبت كنيد و قانوني را براي استفاده از اينترنت و تنبيهات و جريمه هايي براي استفاده بيش از مقدار مصوب براي خودتان وضع كنيد و خودتان را ملزم به رعايت قانون كنيد. اين طوري شما جرئت تخطي از قانون نخواهيد داشت.
هرچقدر ميزان جريمه سنگين تر باشد بازدارندگي بيشتري ايجاد خواهد كرد و انگيزه شما را براي استفاده از اينترنت كاهش خواهد داد.

5. فهرست 10 فعاليتي كه به خاطر استفاده از اينترنت از دست مي رود تعيين كنيد: وقت همراه با خانواده، كارهاي روزمره، خواب، تماشاي تلويزيون، وقت با دوستان، ورزش، رويدادها و مراسم اجتماعي و مذهبي و ... .

6. زمان صرف شده را ارزيابي كنيد: يادداشت واقعي روزانه، براي يك هفته به فرد كمك مي كند ميزان و جهت واقعي زماني را كه مصرف مي شود بفهمد. اين تمرين، كار را براي وارد شدن در شبكه را مشكل مي كند؛ اتاق گپ چند ساعت در هفته وقت صرف مي شود و كدام اتاق ها؛ بازي هاي تعاملي چند ساعت و در كدام بازي ها؛ پست الكترونيك چند ساعت و چند نامه فرستاده يا دريافت؛ گروهاي خبري چند ساعت و از چه گروهايي؛ وب گستره جهان و كاربرد هاي ديگر

7. تكنيك هاي مديريت زمان: ايجاد يك فعاليت جايگزين مانندسرگرمي يا فعاليتي كه هميشه مي خواستيد به جاي بعضي از ساعت هاي صرف شده، انجام بدهيد. هرچه كار خوشايند ديگري در روز داشته باشيد، احتمال كمتري وجود دارد كه به اينترنت برگرديد. الگوي كاربردي خود را شناسايي كنيد: چه روزهايي معمولا وارد اينترنت مي شويد؟ چقدر در هر جلسه؟ در كجا معمولاً از رايانه استفاده مي كنيد؟ براي شكست عادت هاي خود خلاف آنها را انجام دهيد.

8. بازدارنده هاي بيروني پيدا كنيد: كارهاي واقعي را كه دوست داريد انجام بدهيد، مورد استفاده قرار دهيد و آنرا به عنوان تشويق كننده، موقعي كه در اينترنت نيستيد، قرار دهيد و زمان بندي رفتن به اينترنت را درست قبل از آن قرار دهيد. اگر اين كار اثر بخش نباشد، چرا كه معمولا از آن چشم‌پوشي مي كنيد، از يك ساعت زنگ دار براي موقعي كه بايد آن را تمام كنيد استفاده كنيد. آنرا چند قدم دورتر از رايانه قرار دهيد تا براي قطع كردن صداي آن مجبور شويد از جاي خود بلند شويد.

9. در زندگي واقعي حامي پيدا كنيد: اكثر افرادي كه به اينترنت یا رایانه معتاد هستند از خانواده، دوستان، فعاليت هاي اجتماعي و سرگرمي هايي كه از آن لذت مي برند بريده اند. سعي كنيد عمدا دوباره به آنها بپيونديد.

10. گام هاي واقعي براي از بين بردن مشكل برداريد: براي بهبود از اعتياد به اينترنت تدريجي ساعت استفاده را كم كنيد و جدول زمان بندي خود را عوض كنيد.
امیدواریم با عمل به آنچه که عرض شد بتوانید تغییرات خوبی در این رفتار خود به وجود آورید.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
پي‌نوشت‌ها‌:
1. تميمى آمدى، عبد الواحد بن محمد، غرر الحكم و درر الكلم‏، قم‏: دار الكتاب الإسلامي، ‏1410ق، ص654.
2. تميمى آمدى، عبد الواحد بن محمد، تصنيف غرر الحكم و درر الكلم‏، قم‏: دفتر تبليغات اسلامي‏، 1366، ص473.

موضوع قفل شده است