کرونا

کسب و کار غیر قانونی

باسلام.این روزها که قانون کسبه را بعلت شیوع کرونا تعطیل کرده،حکم شرعی کسب کسانی که کنار مغازه های خود با کرکره ی نیمه باز می نشینند و مخفیانه کاسبی میکنند،چیست؟

داروی امام کاظم (ع) برای درمان بیماری کرونا

سلام

آیا داروی امام کاظم سلام الله علیه در درمان کرونا مفید است؟

اگر مفید است چگونه باید مصرف شود؟

یکی میگه هر روز یکی میگه چند وقت یکبار، شیوه درستش را می دانید؟

دینداری و کرونا

چرا از قم؟؟؟
عطاملک جوینی با نثری زیبا و تاثیر گذار، ناقل حکایتی از تسخیر بخارا به دست چنگیزخان است که موی بر تن آدمی راست می کند. 
چنگیز پس از فتح بخارا، حرمتی بر مسلمانی ننهاد وبا اسب به مسجد جامع وارد شد. از پی او، دیگر مغولان، با اسب و یراق جنگی در مسجد منزل کرده و در آن بساط می گساری و طرب فراهم کردند. 
عجب تر آن که صندوق های قرآن را از کتاب خالی کرده، قرآن ها را بر زمین ریخته و صندوق ها را آخور اسبان ساختند. 
صفحات قران، زیر سم ها پاره پاره می شد و ستوران بر آن مدفوع می کردند.  
و تلخ تر آن که مشاهیر شهر از ائمه و مشایخ وقضات و سادات و علما و مجتهدان، به تحقیر و تخفیف، شاهد چنین حرمت شکنی بودند، زیرا که به مسجد آورده شده و محافظت از اسبان را بدانان جبر کرده بودند. 
در این میان یکی از سادات، که از این نادیده ها در عجب شده بود، از خردمندی پرسید: «مولانا این چه حالست؟» 
خردمند پاسخ داد: «خاموش باش، باد بی نیازی خداوند است که می وزد»! 

«علی طهماسبی»، پژوهش گر متون مقدس و اسطوره، سخن آن خردمند را این گونه تفسیر می کند:
 «احتمالا سخن بدین معنا هم هست که خداوند نه به این جماعت علما و سادات و قضات و ائمه نیاز دارد و نه به قرآن ها که در صندوق ها بود». 

این حکایت را از تاریخ بازگفتم که حال امروز شیوع کرونا را از قم بدان تمثیل زنم. گویی باز «باد بی نیازی خداوند» وزیدن گرفته است تا کسی اسباب دین داری را به جای دین ننشاند

کرونا در احادیث

انجمن: 

سلام

این متن در فضای مجازی منتشر شده لطفا در مورد صحت و یا سقم آن راهنمایی بفرمایید:

متاسفانه فقط یکی دوتا سایت عربی در موردش مطالب ناقصی داشتند. حدیثی عجیب که در ٩٠٠ سال پیش نقل شده است:

 عن امیر المومنین علیه السلام انه قال:

عندما تحين العشرون.. قرون وقرون وقرون

يجتاح الدنيا كورون.. من فعل البشر الضالون فيميت كبارهم ...

ويستحيي صغارهم يخشاه الاقوياء .. ولا يتعافى منه الضعفاء

يفتك بساكني القصور..ولا يسلم منه ولات الامور يتطاير بينهم كالكرات..

ويلتهم الحلقوم والرئات لا تنفع معه حجامه...ويفترس من أماط لثامَه

يصيب السفن ومن فيها..وتخلو السحب من راكبيها

تتوقف فيه المصانع..ولا يجدون له من رادع

مبدؤه من خفاش الصين..وتستقبله الروم بالآنين

وتخلو الاماكن من روادها..وتستعين الاقوام بأجنادها

يضج منه روم الطليان..ولا يشعر من جاورهم بأمان

يستهينون بأول اجتياحه..وييأس طبهم من كفاحه

يتناقلون بينهم اخباره...ويكتشفون بلا نفعٍ اسراره

يخشاه الاخيار والفساق..ويدفنون ضحاياه في الاعماق

تتعطل فيه الصلوات..وتكثر فيه الدعوات

وتصدق الناس ما يشاع..وتشتري كل ما يباع

ممالك الارض منه في خسارة..تعجز عن محاربته وانحساره... .

سند: كتاب عظائم الدهور لابي علي الدبيزي ۵۶۵هجرية_

در مکتبه امیرالمومنین علیه الصلوه والسلام علامه ی امینی رحمه الله از حضرت امیر المومنین علیه السلام نقل کرده است:

در زمان بیستم قرن ها و قرن ها وقرن هائی است و دنیا به«کورون»مبتلا میشود از فعل انسانهای گمراه که بزرگانشان را میمیراند و کوچکترها را زنده میگذارد قدرتمندان از آن میترسند وضلفاء از آن سالم نمیمانند. ساکنین قصرها را ترور میکند و والیان امور از آن سالم نمی مانند به مانند توپها بین آنان به پرواز در میاید و«حلقوم و ریه ها» را پُر میکند هیچ حجامتی نفعی برای آن ندارد وهرکس جلو دهانش را ببندد نیز به اوحمله میکند به کشتی ها واهلش اصابت میکند وابرها از راکبینش خالی میشود کارخانه ها و صنعت ها متوقف میشود و هیچ رادع و مانعی برای آن نمیابند شروعش از «خفاش چین» است و «روم»(ایتالیا) باناله وناراحتی به استقبالش میرود اماکن از اهلش خالی میشود و تمامی اقوام لشگریانشان را به کمک میگیرند برعلیه آن «اروپا» از آن به ضجه در می آید. ومجاورین آن در امان نخواهند بود در اول گرفتاری به این بلا آن راسبک میشمارند و علم پزشکیشان از درمانش مایوس میشود اخبار آن نقل محافل میشود وبدون هیچ نفعی اسرارش را کشف میکنند هم خوبان وهم فاسقین از آن میترسند وقربانیانش را در اعماق زمین دفن میکنند نماز ها تعطیل میشود و ادعاها و دعوتها زیاد میشود مردم شایعات را تصدیق میکنند وآن چه قابل خریداری باشد میخرند تمامی ممالک زمین از آن زیان وخسارت میبینند واز جنگ با آن و مهار کردنش عاجز میگردند واین درزمانی خواهد بود که راستگوئی در تعاملات کم شده و بخل در احسان بین مردم شیوع میابد. سپس غم واندوه از امت برطرف میگردد با رجوع به سوی خدا وبا تضرع به خدای متعال و صلوات بر انبیا و ائمه علیهم السلام تتمه (تمامی حق کنایه از ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ) اوطلب نور میکنند مقصود است میباشد. فراوان دشمنان علیهما السلام قالوا لا تکذبوا عرشه دادند تکذیب عظمتیست

 

روش اهل بیت (ع) در برابر بیماری های مسری

با سلام

فکر نکنم تعطیلی نماز و مسجد و نمازجمعه کار درستی باشد
میشه ازلحاظ روایی و مستند روش اهل بیت دربرابر بیماری های مسری روبفرمایید

خرافات و ویروس کورونا (پاسخ به شبهه)

باسلام

اخیرا فردی در فضای مجازی این شبهه را مطرح نموده است خواهشمندم پاسخ آن را بیان بفرمایید:

 

 در اطراف ادیان همواره خرافات زیادی شکل گرفته است و خرافه‌بافان از آن بهره‌ها برده‌اند. متاع دکان‌داران دین خرافه است و خریداران آن مردمان ساده‌اندیش که می‌خواهند در پناه باورهای معنوی و دینی در این جهان ناآرام آرامشی یابند.

آنان به دنبال خرافه‌ها نیستند، اما خرافه‌بافان به دنبال مردمانی می‌گردند تا متاع آنان را خریدار باشند.

در این میان، این وظیفه‌ی دانشمندان و پژوهشگران علوم دینی است که خرافه‌بافان را از صحنه خارج کرده و عرصه‌ی دین و معنویت را از دست‌اندازی آنان مصون سازند.

در روزها و هفته‌های اخیر که کشور ما با بحران تازه‌ای به نام ویروس کورونا مواجه بوده است خرافه‌های دردسر ساز نیز مشغول آسیب‌رسانی بوده‌اند.

عده‌ای از بسته شدن زیارت‌گاه‌ها ممانعت کرده، عده‌ای از دین‌داران دست به حرکات و اقداماتی زدند که از دین چهره‌ای نامعقول و از باورهای آنان وجهه‌ای خرافی به نمایش گذاشته است.

در این رابطه مناسب یافتم به دو نکته اشاره نمایم:

 نکته‌ی نخست آنکه پیامبر اسلام و خاندان آن حضرت شفابخش بیماران نبودند و هیچگاه نیز چنین ادعایی نداشتند. این ادعایی بی‌اساس است که در قرآن و تاریخ هیچ مدرک معتبری برای اثبات آن نمی‌توان یافت. شیعه معتقد است که حضرت زهرا بیمار شد و در بیماری از دنیا رفت و یا اعتقاد شیعه بر آن است که حضرت سجاد همواره بیمار بود. چرا آنان خود را شفا ندادند؟ اساسا باید گفت که این انتظار از دین و اولیای دین ادعای بی اساسی است.

ادیان برای شفا دادن بیماران نیامدند آن‌ها برای شفا بخشیدن دل‌ها و باورهای ما آمدند. آنان برای رها کردن انسان‌ها از بند اسارت خرافات و خرافه‌بافان آمدند. اولیای دین در زمان حیات خود بیماران را برای شفا دادن به سوی خود نمی‌خواندند تا چه رسد پس از مرگ خود.

نکته‌ی دوم آنکه قبور و زیارت‌گاه‌های اولیای دین اگرچه محترم است، اما مقدس نیست. مقدس دانستن آرامگاه‌ها که ساختمان‌هایی بیش نیستند، بی‌پایه و اساس است و معلوم نیست این عقیده چه منطقی دارد. پیامبر اسلام پس از فتح مکه اقدام به تخریب همه‌ی معابد و زیارت‌گاه‌هایی نمود که کاهنان و روحانیون از وجود آن‌ها سود می‌بردند و مردم نذورات خود را به آن‌ها اهدا می‌کردند و با توسل به آن مکان‌ها امید شفا و بهبودی اوضاع خویش را داشتند. پیامبر اسلام در طول زندگانی خویش هیچ زیارت‌گاهی نساخت. او آمد تا مردم را به سوی خدا فرا بخواند. این روزها معلوم گشت که علمای دین و پژوهشگران این حوزه کار خود را به درستی انجام نداده‌اند و کار اصلی در تبلیغ دین را به کسانی سپرده‌اند که از کمترین سواد دینی برخوردارند و عقاید و باورهای مردم را به بازی می‌گیرند.

اینکه تصور شود آرامگاه اولیای دین مصون از آلودگی‌های ویروسی است از چه منطقی سرچشمه می‌گیرد جز خرافه؟ کدام دلیل و مدرک دینی و عقلی تقدس ساختمان قبور و آرامگاه را تایید می‌کند؟ شگفت نیست که از حوزه‌های علوم دینی صدایی برنمی‌خیزد، اما شگفت است روحانیونی که اهل پژوهش و تحقیقند و گاه از آنان صدای متفاوتی شنیده می‌شود، در برابر هجوم خرافه‌ها سکوت کرده‌اند. در شرایطی که برای مهار ویروس کورونا و جلوگیری از تلفات بیشتر، همه‌ی نهادها باید هماهنگ با نظام بهداشتی کشور عمل کنند، می‌بینیم که خرافه‌ها سربرآورده و به سدی در برابر سلامت جامعه بدل شده حتی جان مردم را به خطر انداختند. با خرافه‌ها نیز مانند کرونا باید مبارزه کرد.