نشست

نشست علمی مکتب نجف اشرف

گزارش نشست مجازی کاربران و همکاران انجمن های مرکز ملی به مناسبت نیمه شعبان

در مورخه پنج شنبه 15 تیرماه 1391 برابر با 15 شعبان المعظم به مناسبت میلاد با سعادت امام زمان روحی وارواح العالمین لتراب مقدمه الفداه در ال فور آی برگزار گردید.
در این مراسم که به همت مدیر محترم انجمن های مرکز و تلاش مدیر محترم روابط عمومی و حضور همه اعضاء انجام شد


برنامه هایی از قبیل:
تلاوت آیاتی از کلام الله مجید
سخنرانی مدیر محترم انجمن های مرکز-مبحث مهدویت


مولودی و سرود و مداحی


مسابقه ده سوالی
و در پایان پرسش و پاسخ مهدوی با مدیریت جناب حقجو برگزار گردید

همچنین مدیر سایت و مسنجر الفور آی از اوایل تا اخر برنامه در روم حضور داشتند که از حضور ایشان تشکر می کنیم.پایان سومین نشست اندیشه‌های راهبردی با سخنان رهبر انقلاب

پایان سومین نشست اندیشه‌های راهبردی با سخنان رهبر انقلاب


صدها تن از اندیشمندان، نخبگان، اساتید حوزه و دانشگاه، پژوهشگران و مؤلفان آثار علمی، همراه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، امشب (چهارشنبه) در سومین نشست اندیشه های راهبردی جمهوری اسلامی، به تعامل فكری و بررسی ابعاد مختلف موضوع زن و خانواده پرداختند.
هدف از نشست های اندیشه های راهبردی كه دو جلسه قبلی آن با موضوع «الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت» و «عدالت» برگزار شده است، ایجاد فضایی علمی و تخصصی برای تضارب آرا و اندیشه ها در جهت ایجاد گفتمان علمی و كاربردی و تصمیم سازی درباره موضوعات راهبردی و مورد نیاز كشور است.
در این نشست 4 ساعته 10 نفر از صاحب نظرانی كه مقالات و پژوهشهای آنان از میان 188 مقاله ی رسیده به دبیرخانه نشست، به عنوان آثار برتر شناخته شده، به بیان دیدگاهها و طرح نظریات خود پرداختند.
بعد از ارائه مقالات علمی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، در سخنانی، هدف از برگزاری سلسله نشست های اندیشه های راهبردی با نخبگان و اندیشمندان را، تبادل نظر عالمانه به منظور ایجاد زمینه استفاده از دیدگاههای مختلف علمی و دستیابی به یك اندیشه صحیح و جامع به عنوان قاعده ی برنامه ریزی و اجرا دانستند و تأكید كردند: دستاورد این نشست ها كه در موضوعات اساسی ادامه خواهد یافت، باید متین، عمیق، ماندگار و قابل عرضه و دفاع باشد.
ایشان خاطرنشان كردند: درخصوص مباحث مطرح شده در دو نشست قبلی، كارهای خوبی انجام گرفته است و با جدیت نیز پیگیری می شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه مسئله زن و خانواده از مسائل درجه یك كشور است افزودند: در خصوص زن و خانواده، منابع و تعالیم اسلامیِ برجسته و متقنی وجود دارد كه باید پس از تئوریزه شدن، بصورت نظریه های قابل استفاده، در اختیار همه قرار گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نقش و سهم بانوان در نظام اسلامی را ممتاز و بی بدیل دانستند و خاطرنشان كردند: نقش بانوان در دوران مبارزه، پیروزی انقلاب اسلامی، بعد از انقلاب بویژه دوره ی بسیار سخت دفاع مقدس، و در عرصه های مختلف، نقشی مؤثر، ممتاز و بی جایگزین است كه با هیچ معیاری قابل اندازه گیری نیست.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اولین كسی كه نقش و جایگاه ممتاز بانوان را درك كرد و زمینه ساز نقش آفرینی برجسته زنان در عرصه های مختلف شد، امام بزرگوار بود، همچنانكه آن امام، اولین كسی بود كه جایگاه مردم و تأثیر حضور آنان را درك كرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: امام (ره) قدر مردم را دانست، تواناییهای آنان را شناخت و با تكیه بر همین شناخت، به آنان اعتماد كرد و مردم نیز به فراخوان امام (ره) در عرصه های مختلف پاسخ دادند و همه قشرها، در هر عرصه ای كه نیاز بود، جانانه وارد شدند كه این حضور آگاهانه و ضروری، همچنان ادامه دارد.
ایشان با تأكید بر اینكه كشور همواره به حضور زنان در مجموعه حضور ملی، نیازمند است، خاطرنشان كردند: بر همین اساس باید برای حفظ ظرفیت بانوان در جامعه و نقش آفرینی آنان، تلاش شود.
رهبر انقلاب اسلامی، دومین علت مهم ضرورت توجه به موضوع زن را، نقش اساسی و محوری زن در خانواده دانستند.
ایشان خاطرنشان كردند: در نگاه اسلام، خانواده پایه بسیار مهم و سلول اصلی جامعه است، به گونه ای كه بدون بهره مندی از خانواده های «سالم، سرزنده و با نشاط»، امكان پیشرفت جامعه به خصوص پیشرفت فرهنگی وجود ندارد و اینگونه خانواده ها نیز بدون حضور زنان مؤمن و فهیم، شكل نمی گیرند و استمرار نمی یابند.
رهبر انقلاب، تمركز دشمنان بر مقوله زن به عنوان یكی از مبانی هجوم سیاسی – تبلیغاتی به نظام اسلامی را، سومین علت ضرورت توجه كامل به مقوله زن خواندند و افزودند: باید با روشنگری در افكار عمومی مردم جهان، اجازه ندهیم اهداف سیاستگذاران و برنامه ریزان غربی در «حمله به مبانی اسلام در قبال زن»، محقق شود.
ایشان در همین زمینه به فرار زیركانه غرب از ورود به مقوله خانواده اشاره و خاطرنشان كردند: غربی ها، بحث زن را با شدت مطرح می كنند اما اسمی از خانواده نمی آورند چرا كه بحث خانواده از نقاط ضعف بارز آنهاست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به كارهای فراوان بر زمین مانده در موضوع زن و خانواده تأكید كردند: نظریه پردازی و گفتمان سازی در این زمینه، نیازی حقیقی است كه باید مورد توجه روحانیون و اندیشمندان و صاحبنظران حوزه و دانشگاه قرار گیرد كه البته نقش رسانه ها نیز در زمینه گفتمان سازی، بسیار مهم است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سرمایه گذاری پژوهشی و پرهیز از انفعال در «بررسی و نقد نظریات رایج دنیا در باب زن و خانواده را» دو پیش شرط نظریه پردازی در این زمینه دانستند و افزودند: باید با اتكای به داراییهای فراوان علمی، در میان مدت و درازمدت دهها نظریه و الگوی مترقی از اسلام استخراج و ارائه كرد.
ایشان، نگاه غرب به زن را گمراهی و ضلالتی عمیق و بزرگترین اهانت و ضربه به كرامت زن برشمردند و افزودند: حتی افراطی ترین فمینیستها نیز برخلاف تصورشان در حال زدن ضربه ای اساسی به «زن» هستند چرا كه با ضایع كردن زن، او را به ابزاری برای شهوت رانی مرد تبدیل كرده اند و متأسفانه این مسئله، در افكار عمومی غرب نیز پدیده ای عادی و پذیرفته شده است.
رهبر انقلاب اسلامی نگاه اسلام به زن را فوق العاده متعالی خواندند و تأكید كردند: در نگاه اساسی اسلام، زن از حیث انسان بودن هیچ فرقی با مرد ندارد و به استناد آیات قرآنی، زن و مرد در مسیر تعالی و قرب الهی، كاملاً یكسانند.
ایشان نگاه اسلام به خانواده را بسیار متعالی و جذاب برشمردند و خاطرنشان كردند: خیلی از مشكلات زنان مربوط به مسائل خانواده است كه در این زمینه خلاءهای قانونی و خلاءهای سنتی عجیب و فراوانی داریم كه اگر این مسائل حل شود مشكلات برای زنان در اجتماع كاهش می یابد و قابل تحمل می شود.
رهبر انقلاب، جنسیت را در نگاه اسلام، امری ثانوی و عارضی خواندند و افزودند: مسئله جنسیت در كاركردهای زندگی معنا و مفهوم می یابد و در جایگاه زن و مرد در اسلام، هیچ تأثیری ندارد.
ایشان نقش همسری و مادری را، فوق العاده مهم توصیف و خاطرنشان كردند: همسر خوب می تواند مرد را در جامعه به عنصری مفید و مؤثر تبدیل كند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مسئله اشتغال زنان در جامعه را، امری قابل قبول و بدون اشكال خواندند اما تأكید كردند: در این زمینه باید 2 شرط اساسی را كاملاً رعایت كرد نخست اینكه اشتغال، كار اساسی زن در خانه و خانواده و مسئولیت مهم همسری و مادری را تحت الشعاع قرار ندهد و دوم اینكه مسئله محرم و نامحرم بخوبی رعایت شود.
ایشان با توصیه به دولت برای كمك به زنان شاغل افزودند: دولت به گونه ای برنامه ریزی كند كه زنان شاغل بتوانند به كار اصلی خود یعنی رسیدگی به خانه و خانواده نیز بپردازند.
رهبر انقلاب اسلامی، ازدواج را یك موضوع مقدس در ادیان مختلف بویژه دین اسلام دانستند و خاطرنشان كردند: نباید با برخی كارهای زشت همچون مهریه های سنگین، و یا تشریفات و هزینه های زائد، جنبه قدسی ازدواج را در جامعه از بین برد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با تأكید بر اینكه ترویج ازدواج های ساده، كم خرج و با مهرالسُنّه نیازمند گفتمان سازی در جامعه است، افزودند: افراد تأثیرگذار جامعه، اساتید حوزه و دانشگاه و رسانه ها بویژه صدا و سیما نقش مهمی در شكل گیری این گفتمان دارند.
ایشان همچنین نقش مردان را در حفظ كیان خانواده بسیار مؤثر ارزیابی و خاطرنشان كردند: یكی از وظایف مهم مردان، قدرشناسی دائم از نقش و زحمات زنان در خانه است، بویژه بانوانی كه زمینه حضور در خارج از خانه را دارند اما برای ایفای كامل نقش مادری، اشتغال خارج از خانه را انتخاب نكرده اند.
رهبر انقلاب اسلامی لزوم قدرشناسی از این بانوان، بویژه تأمین امنیت اقتصادی و بیمه آنان را مورد تأكید قرار دادند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان با اشاره به نقش فرزندان در خانواده، یكی از مهمترین وظایف آنان را، احترام به پدر و مادر دانستند.
در اين ديدار قبل از سخنان رهبر معظم انقلاب آقايان و خانم‌ها:
- خانم دكتر نوابی‌نژاد استاد دانشگاه تربيت معلم
- آقای دكتر بانكی‌پور فرد استاديار دانشگاه اصفهان
- خانم علاسوند استاد حوزه و دانشگاه
- حجت‌الاسلام پيروزمند محقق حوزه و دانشگاه
- خانم دكتر ميرخانی عضو هيأت علمی دانشگاه تربيت مدرس
- خانم دكتر عظيم زاده عضو هيأت علمی دانشگاه امام صادق(ع)
- خانم دكتر علم الهدی دانشيار دانشگاه شهيد بهشتي
- خانم زعفرانچی سرپرست گروه بررسی مسائل زنان در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگي
- خانم صابری محقق دانشگاه
- و حجت‌الاسلام زيبايی‌نژاد مسئول دفتر مطالعات و تحقيقات زنان در حوزه علميه قم
در سخنان خود بر اين محورها تمركز و تأكيد كردند:
• ضرورت آسيب شناسی وضع موجود و ارائه الگوی مطلوب خانواده
• رابطه معنادار دين و معنويت با سلامت روانی فردی، خانوادگی و اجتماعي
• تفاوت مقوله خانواده در الگوی اسلامی ايرانی پيشرفت و "الگوی توسعه غربی"
• ضرورت بررسی علل افزايش نسبی سن ازدواج
• توجه به ريشه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی موانع ازدواج
• لزوم وضع و اجرای قوانين تسهيل كننده ازدواج
• ارائه الگوی مطلوب برای تعامل صحيح خانواده و دولت در نظام اسلامي
• انتخاب نظريه برتر در كاركرد اجتماعی زنان
• حمايتهای قانونی از فرصت های شغلی مناسب با ويژگی های طبيعی زن و مرد
• تلاش منسجم و برنامه ريزی شده برای تحقق رسالت عظيم مادر و نهاد خانواده
• روشنگری در زمينه تقابل فمينسيم با كاركردهای حقيقی خانواده
• تغيير اصول سياستگذاری در حوزه آموزش زنان
• شيوه های تأثيرگذاری زنان مسلمان در نظام های حقوقی زنان در جامعه بين المللی
• ارائه گفتمان جذاب اسلامی برای جلب افكار زنان جهان
• آسيب شناسی وضعيت امنيت اقتصادی زنان و چاره جويی برای آن
• استفاده از ظرفيت فقه حكومتی برای الگوسازی در عرصه زن و خانواده

منبع: