نبی

تبیین جایگاه نبی و رسول با توجه به اسفار اربعه!

سلام علیکم

در تفاوت میان نبی و رسول در روایات مطالبی بیان شده است. همچون اینکه رسول در خواب و بیداری فرشته را می بیند و صدای او را می شنود؛ اما نبی تنها در خواب او را می بیند و در بیداری صدای او را می شنود و... 

اما در مقام بیان در اسفار اربعه نیز تفاوتی بیان شده است که سالک در سفرسوم به مقام نبوت رسیده و در سیر سوم به مقام رسالت می رسد.

از کارشناس محترم تبیین این دو سفر و این دو مقام را طالب هستم.

متشکرم.

به چه دلیل انبیاء باید ضرورتا انسان باشند؟

انجمن: 

با سلام و احترام
بنده یک سوالی داشتم در مورد نبوت عالمه.
چرا انبیا که به سوی بشر فرستاده می شدند حتما باید از جنس انسان باشند؟ در برهان لطف که لزوم بعثت نبی رو بیان میکند این مطلب مطرح نمی شود که انبیا باید انسان باشند. از طرفی ظاهرا موضوعی هست که سبب تمایز انبیا با انسان میشود. منظورم حضرت محمد صلی الله علیه و و آله هست.
ظاهرا از متون ما بدست می آید که ایشان قبل خلقت کل جهان به صورت نوری وجود داشتند. چیزی که من از این مسئله برداشت میکنم این هست که ایشان فرا انسان بودند و هستند و نمیتوان گفت بهشون انسان بدلیل اینکه هیچ انسانی را تا به حال ندیدم که قبل خلقت عالم باشد یا به صورت نوری ماورایی قبل عالم باشد اصلا در تعریف انسان همچین مسئله ای نیست.( هر انسانی تا قبل از تولد نیست این را عقل من میگوید) بنابرین چرا میگید ایشون انسان هستند؟( دلیل عقلی منظورم هست با دلایل نقلی کاری ندارم)
دوم بنده دو دلیل دیدم که برای انسان بودن نبی آوردند
اول لزوم الگو بودن برای مردم اینجا دو نقد هست یکی همین که عرض شد که ایشان فرا انسانی بودند نه انسانی( طبق عقاید اسلام در مورد ایشان) بنابرین نمیتونند الگو باشند. دوم چطور به کسی که توفیق و لطف محصل عصمت داده شده را میتوان الگوی انسان دانست؟؟
مثل این هست که به من بال بدهند بعد بگویند تو انسانی خوب دیگه نیستم فرا انسان میشم
دلیل دوم رو بنده برداشتم ازش را مطرح میکنم: اگر انبیا مثلا از فرشتگان بودند مردم حجت برشون تمام بود و مجبور بودند به بندگی خدا این دلیل رو که بنده اصلا متوجه نمیشم مگه هدف هدایت نبود خوب یقین کنند اینکه خوب هست؟
در کل دلیل عقلی دقانع کننده ای بر ضرورت انسان بودن نبی ندیدم
ممنون میشم راهنماییم کنید@};-@};-@};-@};-

دین پیامبر صلی الله علیه و آله و پدارن ایشان قبل از اسلام

سلام
می‌خواستم ببینم پیامبر قبل از اینکه به پیامبری مبعوث بشن و هم‌چنین آباء و اجداد ایشون پیرو چه دینی بودند؟
با توجه به اینکه آخرین فرستاده حضرت عیسی بودند آیا موظف به پیروی از آیین ایشون بودند؟ به تعبیر دیگه آباء و اجداد پیامبر مسیحی بودند؟