نائبان امام زمان

آیا ولی فقیه نائب امام زمان(عج) است؟

با سلام آیا جایی داریم  معیار انتخاب نایب امام زمان علیه السلام  مجلس خبرگان ؟  آیا خود اشخاص خبرگان که برخی شون اشتباهات علنی دارن وهمه شون هم معصوم نیستن معیار خوبی برای انتخاب نایب هستن؟ اگر برداشت از نایب اینه که همه امور امام زمان علیه السلام را انجام بدن ، چه نیازی بخود مولاهست؟ وازطرفی گفته میشه ولایت دارن ولی وقتی جایی ایراد میشه به اموری گفته میشه که اختیارات شون محدوده ، این تناقض چطوری قابل حله؟ آیا گفته میشه ولی امر مسلمین، توکل جهان گشتن وهمه علما را انتخاب کردن ودر مورد  ایشان نظر سنجی کردن و...بعد انتخاب شدن وشدن ولی فقیه مسلمین؟ اگر اشتباه نکنم از علمایی فقیهی که در فقاهت استادن، مثل آقای وحید خراسانی  ، این امر را قبول نکردن ،  خب پس بااین وجود وعدم دستور مستقیم از خود امام زمان علیه السلام  ومسایلی که عرض کردم میشه گفت ایشان نایب هستن اونهم به این شکل تبلیغ میشه؟ حدولایت در زمان غیبت به چه میزان وایا مجتهد همان ولی فقیه است ؟ وایا روایتی که در مورد رجوع به فقیه هست منظور مجتهد یا حاکم  یا ..؟

نيابت امام زمان(عج)----ولايت فقيه

[=Tahoma][=Arial][=&quot]نيابت امام زمان(عج)

بنده اين مطلب را قبلا در تايپك ديكري آوردم كه بعدا با مطالب ديگري درهم اميخته شد و براي همين تايپك مستقلي ايجاد كردم.

نیابت یعنی جانشینی و نمایندگی و وكالت از طرف شخص یا اشخاص، به طوری كه در غیاب او كار و كارهایی به نایب و نماینده سپرده می‌شود و نماینده موظف به انجام كارهایی است كه بدو محول شده است.
و از طرف شخصی كه نماینده اوست، باید به دقت و با احساس وظیفه به مسئولیتی كه به عهده او سپرده شده، آنها را انجام دهد.

در غیر اینصورت از نظر شرع مسئول و جوابگوی قصور خود در انجام وظایف محول بوده و احتمال دارد از طرف موكل خود از این مسئولیت عزل شود و یا رأساً به سبب قصور در وظایف به خودی خود منعزل شود.

نیابت احتمال دارد اختصاصی به وظیفه خاص و یا تمام وظایف موكل باشد. یعنی تمام اختیارات او را دارا باشد و احتمال دارد فرد خاص از طرف موكل نیابت داشته باشند یا با ذكر برخی از خصوصیات طبقه‌ای با داشتن این ویژگیها عهده‌دار وكالت شوند و از طرف خودشان یكی را به عنوان صاحب اختیار انتخاب كنند.(1)
[/]
[=&quot] ریشه نیابت در اسلام به صدر اسلام و به زمان پیامبر اكرم برمی‌گردد كه آن حضرت گاهی برخی از صحابه را به نیابت از طرف خود مأمور انجام كارهای خود می‌نمود.

مثلاً امیرالمؤمنین علی(ع) را به نیابت از طرف خود به تبلیغ دین و ابلاغ احكام الهی به جایی می‌فرستاد یا او را در جای خود می‌گماشت در مدینه و خودش به غزوه می‌رفت.(2)

[/] [=&quot] این شكل از نیابت ازطرف امیر المؤمنین نیز انجام گرفته و امام حسن و امام حسین ـ علیهم السّلام ـ نیز بدین ترتیب نایب و نمایندگانی در نقاط مختلف و به شهرهای مختلف گسیل داشته‌اند،

چنان كه امام زین العابدین نیز نایبی داشته، به هر شكل كه بود و تحت شرایط زمان و مكان و موقعیت سیاسی نیابت از طرف امام معصوم بوده است.
چه اینكه امام معصوم و رهبر معصوم حاكم جامعه باشد و چه نباشد و چه در دوران اختناق شدید سیاسی و تحت شرایط سخت بوده باشند و چه در فضای باز سیاسی زندگی نموده و امامت داشته‌اند،

در هر صورت نمایندگی از طرف رهبر اسلامی وجود داشته و از جمله اصول محوری شیعه بوده كه ضامن بقای تشیع و بسط و حفظ و انتقال افكار و اندیشه تشیع در طول تاریخ بوده است،

پیشوایی و رهبری از جمله اصول مسلم اسلام است كه در طول تاریخ با ولایت و امامت و نیابت و وكالت در دو شكل خاص و عام صورت گرفته، و جامعه شیعه حتی یك لحظه بدون رهبر و پیشوا نبوده است.

چنان كه سرپرستی برای یك خانواده در هر صورت و تحت هر شرایط لازم و یك امر ضروری عقلی و عرفی می‌باشد، وجود پیشوا و رهبر و نیابت خاص و یا عام نیز از ضروریات و اولیات یك مذهب می‌باشد،(3)

این ضرورت به این صورت از اولیات محسوب می‌شود كه حتی در جوامع بدوی و وحشی و قبیلگی اهلِ آن مجموعه، برای خود رئیس قبیله و قوم دارند و برایش جانشین انتخاب می‌كنند.

[/] [=&quot] ادامه دارد.....

پي نوشت:[/][/]

[=Arial][=&quot]1-[/][=&quot] این نوع از نیابت در دوره غیبت كبری توسط رهبر كبیر انقلاب امام خمینی (ره) عملی شد و خبرگان رهبری این وظیفه را انجام می‌دهند؛ آیت الله جوادی، ولایت فقیه،ص 189 و 188.
2- شیخ مفید، الارشاد، ج 1، ص 53 و 65.
3- یكی از ضروریات عقلی وجود رهبر یا جانشین او در بین مردم است، شهید مطهری، امامت و رهبری، ص 25 ـ 27 و 29 ـ 61.
[/]
[=&quot]
[/]
[/][/]

تقدیم به گل نرگس:ختم قرآن و زیارات و ادعیه و اذکار*صلوات خانه اهلبیت*آل یس*

سلامی دوباره:Gol:

همه ما شاید تو روز چندین بار ذکر صلوات بفرستیم
خوب این تاپیک یه نیروی محرکه ای هست برای اینکه بیشتر صلوات بفرستیم و تقدیم به امام عصر (عج) کنیم.:Gol:

هر کدوم از ما وارد تاپیک شدیم هر وقتی هر روزی هر ساعتی هر چندتا صلوات تونستیم بفرستیم(حتی یه دونه هم شد بفرستید و در یه پست عددشو بگذارید) و تعدادشو در یک پست بگذاریم :Gol:


(ایده ی این کار از من نیست از یه عزیز دیگری هست)


:hamdel:التماس دعا:hamdel: