مهر

چرایی سجده اهل سنت بر فرش

سلام علیکم در حدیث معروف جعلت لی الرض مسجدا و طهورا اولا: چگونه ثابت می شود که فقط روایت سجده بر خاک را بیان می کند؟ دوما: آیا کسی از صحابه و تابعین به چنین امری مقید بوده یا خیر. سنی ها بر اساس همین روایت سجده بر فرش رو مشروع می دانند. می گویند فرش روی زمین هم حکم زمین رو دارد؟ می خواستم روایت توضیح داده بشه که دیدگاه شیعه در تفسیر درست روایت چیه؟ و چگونه می توان چنین استدلالی رو رد کرد. متشکر.

استفاده از مهر در نماز به استناد کدام حدیث انجام می شود؟

انجمن: 


سلام و عرض ادب
من چنین چیزی نشنیده ام! بلکه شنیده ام که اهل سنت میگویند در اذان زمان پیامبر (صدراسلام) جمله "اشهد ان علی ولی الله" وجود نداشته و شیعه آن را به اذان اضافه کرده است.
همچنین میگویند مهر در زمان پیامبر وجود نداشته و شیعه آورده است. کلا این دو مورد را (به اضافه خیلی چیزهای دیگر مثل عزاداری و توسل و ...) بدعت می دانند.

سلام علیکم
عرض ادب و احترام
در پست قبل درباره «اشهد ان علیا ولی ا...» مطالبی عرض شد ، در این پست درباره مُهر نکاتی به عرض می رسد

رسول خدا (ص) بر خاك و زمين سجده مى‏كرد و در سجود چيزى را بين پيشانى و زمين حائل قرار نمى‏داد و مى‏فرمود: «جعلت لى الارض مسجد و طهورا»(1) زمين براى من سجده گاه و پاك كننده قرار داده شده است».

پيامبر، مسلمانان را نيز بدين كار امر مى‏كرد، در روایت است که روزى پيامبر وقتى ديدند كه بلال حبشى بر گِردىِ عمامه‏اش سجده كرد تا داغى زمين آزارش ندهد پيامبر با دست خود عمامه بلال را از زير پيشانى او بيرون كشيد و فرمود: «بلال پيشانى‏ات را بر خاك گذار»(2) و به صهيب نيز فرمود: «ترب وجهك يا صهيب پيشانى‏تان را بر خاك گذار». (3)
خباب بن ارت مى‏گويد: «به رسول خدا (ص) از شدت حرارت زمين كه پيشانى و دست‏ها را آزار مى‏دهد شكايت كرديم. او به شكايت ما پاسخ نگفت». (4)

البته خاکی بر آن سجده می شود باید پاك باشد، و از همين روست كه شيعيان تكه ‏اى گِلِ خشك شده را براى اطمينان از پاكى آن با خود برمى دارند و چه بسا كه براى تبرك آن را از خاك مبارك كربلا كه شهادت‏گاه امام حسين (ع) است، بر مى‏گيرند .

نکته دیگر این که خود مهر موضوعيت ندارد و در زمان پيامبر (ص) تمام زمين مهر بوده است و پيشانى را روى زمين مى‏گذاشتند از اين رو براساس روايات معصومين، سجده بايد برزمين و روييدنى‏هاى زمين غير از خوردنى‏ها و پوشيدنى‏ها باشد. و از نظر علماى شيعه نيز سر برخاك زمين يا سنگ و امثال آن نهادن كافى است. شيعيان بر خاك، زمين، سنگ‏ريزه، تخته سنگ و ديگر اجزاى زمين و روييدنى‏هاى آن مانند حصير سجده مى‏كنند و نه بر فرش، پارچه، چيزهاى خوردنى و زينتى و اين برگرفته از روايات بسيار است.

آخرین نکته این که ،سجده، نهایت خضوع و فروتنى است و اين با سجده كردن بر سجاده، فرش، پارچه و زينتى‏هاى گران قيمت به دست نمى‏آيد و تنها راه تحققش اين است كه ارزشمندترين قسمت بدن را كه پيشانى است، بر ارزان‏ترين چيز كه خاك است، بگذاريم. سجده بر خاك و يا قطعه ای از زمین ، نشان از سجده براى خداست و اين به خاك ساييدن به نوعى خضوع در پيشگاه پروردگار تلقى مى‏شود، اين نهادن پيشانى بر زمين و سجده كردن بر خاك، مناسب‏ترين حالت سجده در برابر خداست، و بيشترين فروتنى و تواضع در پيشگاه معبود را در خود دارد. و اين كار، انسان را به ياد ريشه و اصل او، يعنى خاك مى ‏اندازد. خداى تعالى مى‏فرمايد: «منها خلقناكم و فيها نعيدكم و منها نخرجكم تاره اخرى (5) از [خاك‏] آفريديمتان و بدان بازتان مى‏گردانيم و بار ديگر از آن بيرون مى‏آوريمتان».

برای تبرک بحث در نهایت به روایتی از حضرت امام صادق ع در این زمینه اشاره می شود:هشام از ایشان پرسید:بفرمایید سجده بر چه چیزهایی جایز است و بر چه چیز هایی جایز نیست؟حضرت فرمودند: سجده تنها بر زمين و آن چه مى‏رويد جايز است جز آنچه كه پوشيدنى و خوردنى است. هشام پرسيد: فدايت شوم علت آن چيست؟ حضرت فرمودند: زيرا سجده خضوع در پيشگاه خداوند عزوجل است. پس نشايد كه بر پوشيدنى و خوردنى انجام گيرد. زيرا دنياطلبان، بنده خوردنى‏ها و پوشيدنى‏ هايند و سجده‏ کننده در سجده‏ اش عبادت کننده خداست. لاجرم نشايد كه پيشانى خود را بر معبود دنيا طلبان- كه فريفته فريبايى آنند- بسايند. (6)

منابع:
1 صحيح بخارى، ج 1، ص 91 كتاب تيمم.
2 و 3 الحقيقه كماهى، ص 105
4 سنن بيهقى، ج 2، ص 105
5 سوره طه آیه 55
6 وسائل الشیعه ج 5 ص 343

آیا برای سجده های قرآن هم باید از مهر استفاده کرد؟

سلام

آیا برای سجده های مستحب و واجب قرآن هم باید بر مهر و یا مواردی که سجده ی نماز بر آن صحیح است استفاده کرد؟

کارشناس بحث : نور

برچسب: 

چند سوال در خصوص مهر نماز

انجمن: 

سلام
لطفاً به این سوالات پاسخ بدید
1- توی مسجد دیدم بعضی ها از 2 مهر استفاده می کنند و این دو مهر را در فاصله ی حدوداً 5 سانتی متر از هم در راستای قبله قرار می دند، علتش چیه؟
2- آیا مهری که یکمی روش چرب شده باشه (چربی حاصل از پیشانی که به دلیل استفاده ی مکرر روی مهر دیده میشه) برای سجده قابل استفادست؟

ممنون می شم اگه کامل جواب بدید
اگه هم سوالات پیش پا افتاده ای هست به بزرگی خودتون ببخشید

التماس دعا

برچسب: 

سجده بر خاک؛ راهکار دفع امواج الکترومغناطیسی برای شهروندان الکترونیکی

انجمن: 

یکی از معضلات عصر الکترونیک و به تبع ان زندگیهای الکترونیکی صدمات و لطمات ناشی از امواج تکنولوژیهای این عصر برای کاربران می باشد.
تجهیزات صوتی و تصویری ، موبایل ، کامپیوتر و ......
یک دانشمند غیر مسلمان (از اروپا) تحقیقاتی را مبتنی بر یافتن راهکاری برای خارج کردن امواج الکترومغناطیسی که به بدن آسیب می رساند، انجام داده است.

جناب آقای غفوریان با استناد به یافته های این دانشمند مطلب جالب و ارزشمندی را تهیه و تنظیم نموده اند که روئیت این مطلب قطعا برای عزیزان خالی از لطف نمی باشد.

سجده
بدن شما به طور روزانه مقدار زیادی امواج الکترومغناطیس دریافت میکند.
شما امواج الکترو مغناطیس را از طریق تجهیزات الکتریکی که استفاده می کنید و نمی توانید کنار هم بگذارید ونا خواسته این امواج را دریافت می کنید.

همچنین از طریق لامپهای روشن که حتی برای یکساعت هم خاموش نمی شوند.

شما منبعی هستید که مقدار زیادی امواج الکترومغناطیس دریافت می کنید.به عبارت دیگر شما با امواج الکترومغناطیس شارژ می شوید بدون اینکه بفهمید!
سردرد هستید! احساس ناراحتی می کنید!
تنبلی در کار و درد در مکان های مختلف!
این را فراموش نکنید وقتی بعضی از این علایم را احساس کردید!
راه حل همه اینها چیست!!؟؟
با گذاشتن پیشانی تان بیشتر از یک بار بر زمین، زمین امواج الکترومغناطیس مضر را تخلیه خواهد کرد!این شبیه زمین کردن ساختمانهایی است که احتمال برخورد سیگنالهای الکتریکی (مانند رعد و برق) وجود دارد تا امواج از طریق زمین تخلیه شود.
بنابراین سر را بر خاک بگذارید تا امواج الکتریکی مثبت تخلیه شود!
آنچه این تحقیق را بیشتر شگفت انگیز می کند:
بهتر است که پیشانی تان را بر خاک بگذارید!
و آنچه شگفت انگیزتر است اینکه:
بهترین راه که پیشانی تان را بر خاک بگذارید حالتی است که رو به مرکز زمین باشید چرا که در این حالت امواج الکترومغناطیس بهتر تخلیه خواهد شد.
و بیشتر تعجب خواهید کرد وقتی بدانید بر اساس اصول علمی ثابت شده که مکه مرکز زمین است.

بنابراین سجده در نمازتان:
بهترین راه برای تخلیه سیگنالهای مضر از بدن است !
این همچنین کمال مطلوب برای نزدیکی به قادر مطلق است، او که جهان را اینگونه خلاق آفرید !
ما به خاک نمی افتیم تا امواج الکترومغناطیس تخلیه شود، بلکه برای اطاعت خدای قادر متعال سجده می کنیم! ما به فرمان خدا اعتقاد داریم که همیشه در آن معرفتی است! ایمان ما بخاطر آفریننده است! او همه چیز را می داند!
اما،از آنجا که دلیل علمی وجود دارد لازم است به مردم نشان داده شود تا هرآنچه مسلمانان انجام می دهند را ببینند؛ این برای همه خوب است!
تهیه وتنظیم: محسن غفوریان
سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران
این یافته ها ثابت می کند که جزء جزء برنامه ها و دستورات دین ما هدفمند می باشد.

منبع

اللهم احفظ قاعدنا الخامنه اي