مرگ مغزی

پرسش هایی در مورد روح

با سلام . معمولا عنوان میشود که روح عامل حیات است . منظور از حیات دقیقا چیست ؟! آیا روح زمانی که قلب از کار بایستد بدن را ترک میکند؟یا در زمانی که مغز انسان از کار بایستد؟

بسیار پیش آمده است که افرادی مرگ مغزی داشته اند اما قلب آنها هنوز کار میکرده است. آیا در چنین شرایطی روح از بدن خارج شده است یا نه؟

آیا روح صبر میکند تا ببیند قلب یا مغز کی از کار می افتد تا در آن زمان بدن را ترک کند؟

در برخی از مواقع افرادی به کما میروند و چندین سال مغز آنها فعالیت نمیکند ولی تمامی اعضای بدنشان بطور عادی کار میکنند، این افراد با تغذیه خونی زنده نگاه داشته میشوند و اگر این تغذیه خونی قطع شود به سرعت تمامی اعضای بدنشان از کار خواهد افتاد، آیا روح نشسته است تا ببیند کی سرم از بدن این انسان قطع میشود تا بعد از بدن او مهاجرت کند؟ تنها مشکل بدن او مغز او است. اما اگر این مشکل حل نشود او بلافاصله بعد از قطع شدن منبع تغذیه بدنش خواهد مرد.

تکلیف کسانیکه که قلبشان با قلب انسان دیگری عوض شود چیست؟

دکتر سرجیو کاناورو جراح مغز و اعصاب معتقد است تکنولوژی وجود دارد که به جراح‌ها امکان می‌دهد جراحی به سبک فرانکشتاین‌، پیوند سر یک انسان به بدن انسانی دیگر، انجام دهند، جراحی که در سال 1970 بروری حیوانات آزمایش شده‌است.آیا روح این افراد با هم عوض میشود؟ در آن شرایط بر سر روح چه می آید؟ اگر مغز انسانی از کالبدی به کالبد دیگر وارد شود آیا روح آندو شخص نیز بین این دو بدن جابجا میشود؟

آشکار است که در مسئله خارج شدن روح از بدن با پیشرفت علوم پزشکی و قابلیت تعویض اعضای بدن تناقضات بسیاری دیده میشود. آیا دوقلوهای به هم چسبیده دو روح دارند؟ اگر یک روح دارند، بعد از جداسازی آنها در صورتیکه جراحی موفقیت آمیز باشد چه بر سر روحشان خواهد آمد؟ آیا این روح نیز جراحی خواهد شد؟ و اگر دو روح دارند چگونه است که رفتن روح یکی از آنها از کالبدشان معمولا باعث بیرون رفتن روح دیگری نیز میشود؟ آیا میتوان دو روح را در یک بدن قرار داد؟

فرهنگ اهداء عضو - اسراف نکنیــــــــــــــم!-حکم شرعی اهدای عضو چیست ؟

سلام به اسک دینی های عزیز:Gol:

حتماً همه می دونیم که اهداء عضو چه جوریه و بیمار مرگ مغزی به چه کسی می گن و...

و حتماً همه می دونیم که ثواب این کار چقدر زیاده

اما این نکته که
جگر گوشه ی آدم روی تخته و داره نفس می کشه و بهش می گن باید پرونده ی قتلشو صادر کنی و زیر برگه ی رضایت رو امضا کنی خیلی سخته.......
می دونید چرا؟
چون
نمی دونیم این دستگاست که داره نفس می کشه نه عزیزمون.
یه مطلب دیگه هم اینه که شاید بعضی خانواده ها فکر می کنن که اگه اعضای بدن عزیزشون رو اهدا کنن دیگه جنازه ی سالمی نمی تونن ببینن! اما اینطور نیست. تیم پزشکی بدن رو با موادی به اسم پروتز ترمیم می کنن و شبیه یه جنازه ی سالم تحویل می دن.

یه چیز دیگه هم که فکر می کنم توی رضایت بعضی خونواده ها مؤثره اینه که مثلاً اگه خود بنده دچار مرگ مغزی بشم، شاید حتی اگر خونوادم بخوان موافقت کنن و به این درک رسیده باشن که عمر من تموم شده، ولی اینکه بعد ها قراره بشنون"با دستهای خودشون بچشونو کشتن!" یا "چطور دلشون اومد!!" "چجور راضی شدن؟؟؟" حالا شاید زنده می موند!!!
و هزار جور جمله هایی که ممکنه به این ها زده بشه، خونوادم رو پشیمون کنه!

می دونین چیه؟
یکی از چیزهایی که کمک می کنه به تصور درست خانوادم اینه که خود من قبلاً کارشون رو راحت کرده باشم و به اینکه اعضای بدنم در همچین شرایطی اصراف نشه و بتونه جون چند انسان دیگه رو نجات بده رضایت داده باشم.
چرا ما تو همه چیز می گیم اصراف نکنید اما تو این یکی که خیلی خیلی مهمه اصراف می کنیم!!!؟؟
چرا می گم اصراف؟
خوب ما راحت مثل آب خوردن یه قلب سالم، دوتا کلیه ی سالم، شش، قرنیه، نسوج و ..... رو می فرستیم زیر خاک!!!
این اصراف نیست؟
پس اسمش چیه؟

دو سال پیش توی دانشگاه ما یه پسر جوون تصادف کرد و مرگ مغزی شد ولی خونوادش موافقت نکردن.
پس قبل از اینکه از وقتش بگذره و ...

خوبه که خودمون کارت اهداء عضو پر کنیم که خانواده هامون هم اون موقت با خیال راحت از اینکه ما راضی هستیم ، برای اهداء عضومون راضی بشن.:Kaf: