مرکز ملی پاسخ گویی به سؤالات دینی

انتصاب حجت الاسلام پورمدنی به سرپرستی گروه پاسخگویی فضای مجازی

طی حکمی حجت الاسلام والمسلمین علی مخدوم، ضمن تشکر از زحمات دکتر جعفری، سرپرست گروه پاسخگویی فضای مجازی را منصوب نمود.

در این حکم حجت الاسلام والمسلمین مخدوم با توجه به انتقال جناب آقای دکتر اباذر جعفری به معاونت تبلیـغ، حجت الاسلام والمسلمین پورمدنی را به سمت سرپرست گروه پاسخگویی فضای مجازی منصوب کرد.
در این حکم ضمن تشکر از زحمات جناب آقای دکتر اباذر جعفری، آمده است: انتظار می رود با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت حضور فعال و اثرگذار در فضای مجازی، با همتی مضاعف ضمن بهره وری از ظرفیت های موجود و حسن استفاده از سرمایه ارزشمند کارشناسان محترم در ارتقاء کمی و کیفی پاسخگویی در این عرصه پراهمیت، اهتمام ویژه به عمل آورید.

گزارش تصویری دیدار و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

گزارش تصویری دیدار و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی


تجلیل مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی از چهره ماندگار تبلیغ

در سومین همایش چهره ماندگار تبلیغی استان اصفهان که همزمان با مجمع بزرگ مبلغین، با پیام آیت الله العظمی مظاهری در سالن همایش های اهل البیت(ع) اصفهان برگزار شد،آیت الله حاج شیخ یدالله رحیمیان دستجردی، پیر مبلغ 95 ساله اصفهانی، به پاس سال های طولانی مجاهدت و تلاش خالصانه در عرصه ترویج معارف و آموزه های دینی، به عنوان "چهره ماندگار تبلیغ" تجلیل شد. و از سوی رئیس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی نیز به پاس خدمات پاسخگویشان تقدیر به عمل آمد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی در این تقدیرنامه آمده است:
محضر مبارک حضرت آیت­ الله حاج شیخ یدالله رحیمیان(دام عزه)
توفیق ترویج آموزه­های ناب مکتب اهل بیت (علیهم السلام)، از جمله نعمت ها و الطاف خاصه الهی است که در روزگار زندگی تنها برای برخی بندگان صالح فراهم می شود. فعالیت های مجدّانه حضرت مستطاب عالی در مسیر ترویج و نشر دین، دینداری، شریعت­ مداری و زدودن غبار تردید از ساحت ارجمند احکام و باورهای دینی، در قالب پاسخ گویی به پرسش های بندگان خداوند، یادآور مجاهدت های خاندان مکرم آل الله «علیهم صلوات الله» و شاگردان ناب ایشان است. از پرفروغ­ترین شعاع های نورانی خورشیدهای درخشان هدایت و امامت ، دستگیری از دردمندانی است که نسبت به دین خدا و در مسیر سعادت، طالب بیش دانستن معارف الهی هستند.
قریب ربع قرن پاسخ­گویی پیوسته به سؤالات مؤمنان از طریق رسانه، عملی صالح و درخشان در کارنامه خدمات ارجمند شما به ثبت رسانده است که یکی از ستارگان آسمان رحمانی و ملکوتی خدمات شماست.
و این لوح سپاس، اندک عرض ارادتی نسبت به زحمات پیوسته شما و بیت مکرم و محترمتان می باشد. امید دارم در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج)، وجود مبارک­تان همچنان تابنده و پرفروغ در عزت و سلامت ،روشنگر و راهنمای راه­جویان باشد.
با تشکر
علی مخدوم
رئیس مرکز ملی پاسخ­گویی به سؤالات دینی

مختصری از زندگی نامه آیت الله رحیمیان
این پیر مبلغ 95 ساله اصفهانی، از شاگردان آیت الله العظمی بروجردی(ره)، بیش از هفتاد سال است که در استان اصفهان به خدمات فرهنگی و تبلیغی اشتغال داشته و حتی هم اکنون نیز که با بیماری سختی دست و پنجه نرم می کند، پاسخگوی سؤالات شرعی مردم هم از طریق تلفن و هم حضور در مدرسه علمیه امام صادق(ع)، می باشد.
آیت الله رحیمیان، همچنین اولین مبلغ رسانه ای استان اصفهان با 25 سال بیان احکام از رادیو هستند و از محوری ترین وکلای امام(ره) و دیگر مراجع در امور شرعیه و حسبیه و اولین روحانی مروج مرجعیت امام خمینی(ره) در استان اصفهان و اولین روحانی زندانی ساواک در استان در سال 43 به اتهام برگزاری جشن آزادی امام(ره) از زندان است.
تأسیس چند مسجد و مدرسه علمیه، امامت جماعت و وعظ و خطابه در عرصه منبر به مدت بیش از هفتاد سال، تحقیق و انتشار اثر ارزشمند منتقی الجمان، تدریس دروس سطح عالی حوزه، فعالیت مستمر و خستگی ناپذیر در عرصه تبلیغ و هدایت و جهاد و مبارزه و پرچمداری تبلیغ تشیع و نظام مقدس جمهوری اسلامی، از جمله اوصاف و شاخصه های شخصیت آیت الله رحیمیان به حساب می آید.
آیت الله رحیمیان به حق چهره ای ماندگار در تاریخ تبلیغ و ترویج حماسی و جهادی انقلاب اسلامی و نظام ولائی و تاریخ زنده ای از فراز و نشیب های یک قرن تبلیغ و مجاهدت های فکری و سیاسی روحانیت معظم شیعه است.
وی بیش از آن که چهره اش برای اصفهانی ها آشنا باشد، صدایش یادآور خاطرات زیادی برای آنهایی است که دقایقی پیش از اذان ظهر مسایل فقهی را از رادیو اصفهان دنبال می کردند. حدود 25 سال شهروندان که سئوال شرعی داشتند با تلفن مسایل خودرا مطرح و آیت الله نیز با صدای بم، شمرده شمرده و با ادبیاتی ساده و همه فهم با دقتی بالا پاسخ می داد.
حالا آیت الله رحیمیان 94 ساله است و توان بسیاری از فعالیت های روزانه اش را ندارد، اما خودش می گوید روزگاری که جوان بوده در شب های ماه مبارک رمضان در دو مسجد مراسم احیا برپا می کرده و حدود 4 ساعت دعا می خوانده است.
کشاورز زاده ای که در سال های ابتدایی قرن حاضر به همراه پدرش به کشاورزی می پرداخت، خیلی زود جذب مدارس آموزش مسایل دینی شد و چیزی نگذشت که توانست از محضر اساتیدی همچون سید محمد حسین شریعت درچه ای، شیخ محمد حسن عالم نجف آبادی، ملا حسین علی صدیقین، عبدالحسین طیب و سید حسین خادمی بهره بگیرد و از سال های ابتدایی نهضت انقلابی امام خمینی(ره) به عنوان یکی از شاگردان و همراهان ایشان در محضر این عارف وارسته و نستوه به مبارزه بپردازد.
آیت الله رحیمیان که حدود هشت دهه از عمر خود را به آموزش مسایل دینی اختصاص داد و حدود هفت دهه از این عمر را به عنوان امام جماعت مساجد اصفهان فعالیت مذهبی نمود، از بیشتر مراجع عظام تقلید جهان تشییع اجازه تصرف در وجوهات شرعیه دارد که تمام این اجازات را در زمینه پرداخت شهریه به طلاب صرف نموده است.
اجازه ای که به این آسانی به کسی داده نمی شود و مهم تر ازآن، این که آیت الله اجازه نقل روایت ازعلمایی چون امام خمینی(ره)، علامه امینی، آیات عظام تقلید بهجت، بروجردی، مکارم شیرازی و فاظل لنکرانی دریافت کرده بود. مجوزی که نشان از دقت بالا در امور دینی و امین بودن وی دارد.
حالا این عالم وارسته از سوی دفتر تبلیغات اسلامی به عنوان سومین چهره ماندگار تبلیغی استان اصفهان معرفی و هرچند به علت کهولت سن توان سخنرانی نداشت، اما حدود 3 ساعت در این همایش که درسالن اهلبیت(ع) برگزار شد نشست و با یاران و شاگردان خود خوش و بش کرد. همراهانی که حدود 9 دهه از زندگی آیت الله، وی را همراهی کردند و حتی وقتی برای اولین بار در سال 1343 توسط ساواک دستگیر و بازداشت شد، وی را تنها نگذاشتند.خوشحالم که این همایش در قید حیات ایشان برگزار شد
شاید بتوان یکی از نقاط قوت این همایش را زمان برگزاری آن دانست؛ زمانی که هنوز آیت الله در قید حیات است و این ویژگی یکی از ویژگی های معدود همایش های اینچنینی درباره بزرگان و افراد شاخص و تاثیرگذار است.
آیت الله سید یوسف طباطبائی نژاد، نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان در حاشیه این همایش ضمن اشاره به این نکته گفت: این که چند سالی است که در زمان حیات علمای شاخص اصفهان از آنان تقدیر می شود، اقدام بسیار خوب و پسندیده ای است که این اقدام توسط دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان صورت می گیرد.
وی اظهار کرد: این نمونه تقدیر و تجلیل ها نمونه بارز آیه شریفه "من لم یشکر المخلوق ، لم یشکر الخالق" است و اگر انسان روحیه تشکر از بنده خدا را نداشته باشد، مطمئنا خدا را نیز شاکر نخواهد بود.
آیت الله طباطبائی نژاد با تاکید بر شخصیت وارسته و مذهبی آیت الله رحیمیان خاطرنشان ساخت:مردم اصفهان حدود ربع قرن است که صدای این عالم دینی را از رادیو شنیدند و آقای رحیمیان مسایل فقهی را بسیار ساده و به زبان شیوا و همه فهم بیان می کرد.

آقای رحیمیان امین منبر است
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان نیز در این مراسم با بیان این که اهل منبر باید امین و امانت دار این رسانه مقدس باشند گفت: آقای رحیمیان در طول فعالیت دینی خود توانست شان این رسانه را به خوبی حفظ نماید و خدمات زیادی به شهر و شهروندان اصفهانی داشته باشد.
وی اظهار کرد: با توجه به رشد تکنولوژی و توسعه ارتباطات نمی توان منکر تاثیر بالای منبر در توسعه فرهنگ تشیع شد و آیت الله رحیمیان به خوبی از منبر برای توسعه و گسترش فرهنگ شیعی استفاده نمود.

ویدئو : معرفی بخش های مختلف مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینیمرکز ملی پاسخ گویی به سؤالات دینی ،بزرگترین مرکز پاسخگویی شیعه( از لحاظ وسعت موضوعات تخصصی و گستره مخاطبان) در جهان اسلام است که با هدف پاسخگویی تخصصی به سوالات و شبهات، توسط دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تاسیس گردیده و با همکاری اساتید و فضلای حوزه علمیه قم در چهار حوزه پاسخگویی که در این فایل ویدئویی توضیح داده شده است به پرسش های مراجعان پاسخ می گوید.