مجازات

چرا خداوند فردی رو به خاطر گناه دیگری مجازات می کند؟

انجمن: 

سلام.وقت به خیر
با توجه به این که

در اسلام سر بریدن بچه حیوانات نزد مادرشان به شدت نکوهیده و حاکی از نهایت سنگدلی و بی رحمی است و آثار ویرانگری بر زندگی انجام دهنده آن دارد. و در کتاب کیمیا محبت نقل شده است که

یکی از شاگردان شیخ رجبعلی خیاط تهرانی نقل قول می کند: سلاخی نزد جناب شیخ آمد و عرض کرد: بچه ام در حال مردن است. چه کنم ؟

شیخ فرمود: بچه گاوی را جلوی مادرش سر بریده ای؟!

سلاخ التماس کرد ، بلکه برای او کاری انجام دهد.

شیخ فرمود: نمی شود. گاو می گوید: بچه ام را سر بریده ، بچه اش باید بمیرد. (کیمیای محبت ، ص 147 - 148)

چرا
خداوند کسی رو به گناه دیگری مجازات می کندکند؟؟

بخشش گناهان از نگاه فلسفه و علم نفس

انجمن: 

سلام
اينكه در بعضي دعاها آمده كه خداوند مي تواند از مجازات گناهان چشم پوشي كند چگونه با اين مطلب كه عذاب گناه از عواقب خود عمل است قابل جمع است؟
اگر عذاب خود عمل است چگونه گريزي از آن است؟ و چگونه مي تواند به اذن خداوند خنثي شود

اخبار خوب مجازات دردناک

47) اخبار خوب مجازات دردناک؟

مسلماً خبر دادن به کسی در مورد شکنجه و مجازات شدنش خبر خوبی نیست، ولی قرآن ادعا میکند که خبر شکنجه دردناک خبر خوبی است (سوره 3 آیه 21، سوره 84 آیه 24، سوره 45 آیه 8، سوره 31 آیه 7، سوره 9 آیه 34، سوره 9 آیه 3 و سوره 4 آیه 138).

إِنَّ الَّذِينَ يَكْفُرُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ وَيَقْتُلُونَ النَّبِيِّينَ بِغَيْرِ حَقٍّ وَيَقْتُلُونَ الَّذِينَ يَأْمُرُونَ بِالْقِسْطِ مِنَ النَّاسِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ

کسانی که نسبت به آیات خدا کفر می‌ورزند و پیامبران را بناحق می‌کشند، و (نیز) مردمی را که امر به عدالت می‌کنند به قتل می‌رسانند، و به کیفر دردناک (الهی) بشارت ده!(3:21)

فَبَشِّرْهُمْ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ

پس آنها را به عذابی دردناک بشارت ده!(84:24)

يَسْمَعُ آيَاتِ اللَّهِ تُتْلَىٰ عَلَيْهِ ثُمَّ يُصِرُّ مُسْتَكْبِرًا كَأَنْ لَمْ يَسْمَعْهَا ۖ فَبَشِّرْهُ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ

که پیوسته آیات خدا را می‌شنود که بر او تلاوت می‌شود، امّا از روی تکبّر اصرار بر مخالفت دارد؛ گویی اصلاً آن را هیچ نشنیده است؛ چنین کسی را به عذابی دردناک بشارت ده!(45:8)

بشارت . [ ب ِ رَ ] (ع اِمص ) بشارة. بشاره مأخوذ از تازی . مژدگانی . (منتهی الارب ) (زوزنی ) (مهذب الاسماء). مژدگانی و خبر خوش . (ناظم الاطباء). مژده و با لفظ نمودن و دادن و زدن مستعمل است . (از آنندراج ). مژده دادن . (مؤید الفضلاء). خبر خوش . (غیاث ). بُشری ̍؛ مژدگانی . (مهذب الاسماء) (السامی فی الاسامی ). نوید. در تداول عامه .

مجازات لواط در ادیان دیگر

سلام
شخصی که لواط کرده در قیامت عذاب می شود؟
آیا در ادیان الهی گروهی هستند که لواط را جایز بدانند؟

مجازات مظلوم قبل از ظالم

انجمن: 

با سلام و قبولی عزاداریتان
چندین سال قبل مطلبی را با این مضمون شنیده یا خوانده بودم که " خداوند در قیامت دوگروه را مجازات می کند. ظالم و مظلوم را. ظالم را به خاظر ظلمی که کرده است و مظلوم را به خاطر ظلمی که در حق وی شده است"
تصور می کنم آیه ای از قرآن بوده باشد. اما هرچه جستجو کردم آیه مورد نظر را نیافتم. می خواستم بپرسم که آیا آیه یا حدیث و روایتی با این مضمون وجود دارد یا خیر. اگر وجود دارد منبعش چیست؟
با تشکر

مجازات فرزندان آدم؟!

سلام

ذریه آدم، در چه مواردی مجازات شدند و این مجازات تا کی ادامه داره؟
چندین مورد رو شنیدم با این مضمون که خداوند به خاطر مجازات آدم و حوا، برای ذریه اونها که ماها هم جزءشون هستیم، حکم داده.
لطفا در صورتی که این موضوع صحت داره، بفرمایید چه اعمال و احکامی به خاطر اینکه آدم فریب خورده، بر ذریه اش واجب شده؟!

با تشکر

عصر غیبت و مجازات زنا کار (حکم فقهی)

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]با سلام و قبولی طاعات و عبادات همگی در ماه رمضان

در موضوع
[h=1]نحوه برخورد پیامبر اسلام (ص) و ائمه (ع) با فرد زناکار چگونه بوده است؟[/h]
بحث در کامنت 13 بحث به اینجا رسید که

شروع‌کننده اجرا
امام صادق (ع) فرمودند در صورتی که زنای محصنه با اقرار ثابت شده باشد، اول کسی که شروع به سنگسار می‌کند امام، و سپس مردم هستند و در صورتی‌که زنای محصنه با شهادت شهود ثابت شده باشد، اول شاهدان، سپس امام و بعد از آن مردم اجرای حکم می‌کنند «عَنْ أَبِی‌عَبْدِاللَّهِ (ع) قَالَ إِذَا أَقَرَّ الزَّانِی الْمُحْصَنُ کانَ أَوَّلُ مَنْ یرْجُمُهُ الْإِمَامَ ثُمَّ النَّاسَ فَإِذَا قَامَتْ عَلَیهِ الْبَینَةُ کانَ أَوَّلُ مَنْ یرْجُمُهُ الْبَینَةَ ثُمَّ الْإِمَامَ ثُمَّ النَّاسَ « [1]

کیفیت قرار دادن زناکار در حفره
امام صادق (ع) درباره کیفیت اجرای سنگسار فرموند:زن را تا وسط و مرد را تا کمر دفن کرده و اول امام، و سپس مردم با سنگ‌های کوچک سنگسار می‌کنند. «عَنْ أَبِی‌عَبْدِاللَّهِ (ع) قَالَ تُدْفَنُ الْمَرْأَةُ إِلَی وَسَطِهَا ثُمَّ یرْمِی الْإِمَامُ وَ یرْمِی النَّاسُ بِأَحْجَارً صِغَارً وَ لَا یدْفَنُ الرَّجُلُ إِذَا رُجِمَ إِلاّ إِلَی حَقْوَیهِ « [2

[1]. حر عاملی، وسایل الشیعه، ج۲۸، ص۹۹.
[2]. حر عاملی، وسایل الشیعه، ج۲۸، ص۹۹.

خوب سوالی که پای کارشناسان فقه را وسط می کشد این است

الان که امام در غیبت است چی؟؟؟

[SPOILER]البته اگر رییس طاهر اجازه میداد دو سوال دیگر هم داشتم که اجازه نمیدهد[/SPOILER]
[/][/]

شبهه در عدالت خداوند و متعاقب آن شبهه در وجود خدا

انجمن: 

با سلام و ادب
مسئله اي که مدت طولانیست ذهن مرا درگیر کرده عدالت خداوندی است. بگذارید برایتان مفصل توضیح دهم همچنان که میدانید دستگاه قضایی بشر اکثر موارد تلاشش اجرای عدالت است و در این راه قوانین مختلفی وضع کرده است کاری به نوع قوانین ندارم ولی در خیلی از موارد موفق به این کار نمیشودمثلا کودکی که پدر او به قتل رسیده است شما هرچه بکنید و قاتل را هر مجازاتی کنید رنج بی پدری او ممکن است هیچ التیامی نیابد.حال من سوالم این است خداوند چگونه میتواند در دنیای دیگر ستمی را که غرضا به فردی در این دنیا رفته است جبران کند حال هرچقدر پاداش دهد یا مجازات کند چون بعد وجودی دو دنیا متفاوت است طبعا نوع جزا و پاداش هم عینا نمیتواند از یک جنس باشد و این با عدالت متناقض است خواهشمند است در این مورد راهنمایی فرمایید.

تبعیض در مجازات قتل میان مسلمان و غیر مسلمان

سلام.

مطابق با دستورات اسلام: اگر مرتدّ، ذمّی را بکشد، در قصاص او اختلاف است، (جواهر الکلام، ج۴۲، ص۱۶۳) ولی در صورت توبه و بازگشت به اسلام، قصاص نمی‌شود؛ هرچند باید دیه را پرداخت کند. (جواهر الکلام، ج۴۲، ص۱۶۴)
اگر ذمّی، مرتدّ را بکشد، قصاص می‌شود، ولی اگر مسلمان او را بکشد، قصاص نمی‌شود و در لزوم پرداخت دیه، اختلاف است. (جواهر الکلام، ج۴۲، ص۱۶۵)

با توجه به این مسائل، تبعیض زیادی بین مسلمان و نامسلمان و حتی بین مرتد و کافر ذمی هست. دلیل این تبعیضها چیست؟

مجازات زنا کار در برابر مجازات عزب

سلام .
در مورد مزمت تجرد و محکومیت زنا روایات و احادیث زیادی هست .
اما میخوام بدونم کسی که زنا کار باشه ولی بعد از ازدواج توبه کنه وزن اعمال خوب و بدش در برابر کسی که زنا نکرده ولی به خاطر روحیاتش ازدواج هم نکرده چگونه هست؟
از حضرت رسول حدیثی داریم که میگه بدترین شما مردانی هستن که مجرد بمیرن
از طرفی زناکارها هم مطمئناً مستحق عذاب هستن
کدوم دسته ستمکار تر هست؟

کارشناس بحث : استاد