طهارت

وسواس و یا بی تفاوتی نسبت به نجاست

باسلام و احترام دیشب فهمیدم که زخم دهنم رو در خواب کندم  بسیار خونریزی کرده و بعد در خواب اونو با دستم خشک کردم بیدار که شدم دیدم که خون خشکه های آن دور تادور سرم ریخته ! لباس را درآوردم و پدر محترم آن را در روشویی دستشویی برایم آب کشیدند. وقتی بردم و آویزان کردم دیدم هنوزهم خون خشکه دارد ! سیاه و به اندازه خرده های یک پاک کن پدرم میگوید پاک است و توجه نکن اما من چون ملحفه پشت سرم را دیده بودم میدانم اینها از همان است باتوجه به انکه کمی وسواس دارم چه کنم؟ از طرفی واقعیت در نظر من مثل روشن روشن است و به نظرم ربطی ندارد. الان من باید بند رخت و دستشویی و فرش جلوی آن را  آب بکشم ؟ و یا بخاطر وسواسم اعتنا نکنم؟

وسواس در پاکی و نجاست

انجمن: 
با سلام خدمت کارشناسان محترم.....مرجع تقلید آیت الله خامنه ایی دوستان اگه میشه شما هم نظر بدید. بنده حقیر 16 سالمه و نزدیک به 2 سال وسواس دارم  , البته از شک و گمان های کوچیک شروع شد و همینطور بزرگ و بزرگ تر شد تا جایی که الان 1 ماه نماز نخوندم  وغسل جنابت انجام ندادم!!!درد دوری از خدا و درد از دست دادن زندگیم  من رو نابود کرده و از طرفی به خاطر اینکه دیگه نمیتونم عبادتی بکنم  , عمدی و غیر عمدی دست به گناهانی از جمله اذیت کردن خانوادم میکنم (منظورم اینه به خاطر وسواس خونوادم خیلی اذیت میشن ) مخصوصا مادرم , همین هم باعث میشه گناهان دیگه ایی هم بکنم ( البته اسراف اب و اسراف وقت بماند چون همدم من شدن) . دوران وسواسی ,  چند بار نماز و چند بار وضو میگرفتم , غسل که بماند مثل جن ازش وحشت دارم .متاسفانه همین عبادت های وسواسی هم در حال حاضر نمیتونم انجام بدم . ادم های زیادی منو نصیحت کردن ولی من میترسم که شاید اونا اشتباه بگن... دیگران میگن اعتنا نکن ولی پشت همین اعتنا نکن هزاران سوال دیگه برام به وجود میاد. من وسواس دارم ولی نمیدونم توی کدوم قسمت وسواسی هستم تا رعایت کنم و باعث شده همین آش و همین کاسه همینجوری ادامه دار باشه.  دستگیره شیراب خونمون (خانه) نجس شده و این دستگیره یه برامدگی های روش داره که هی حس میکنم اب به همه جاش نرسیده و از طرفی امام خامنه ایی گفتن که چیز نجس رو که شک پاک شده یا نه نجس حساب میشه , همین باعث شده تسلیم بشم و نتونم کاری انجام بدم از طرفی نمیدونم این وسواسه یا معمولیه !!!sad البته ناگفته نماند کل خونمون نجس شده از جمله: فرش ,موکت, یخچال ,ظرف ها ,گوشی, لپ تاب و ... بعد جالبیش اینجسات که خونه های فامیل و 2 تا مسجد رو هم نجس کردم surprise. این  باعث شده اگه فرش های مسجد یا چیز های دیگه ایی رو بشورم , کل خونوادم با توجه به اینکه وسواسی هستم , از پاک کردن من بدشون میاد وهی منو سرزنش میکنن تا جایی که دنیا برام تنگ و تاریک میشه , از طرفی درسته من تو اون دنیا نرفتم ولی خوب میدونم خدا برام تو جهنم چی گذاشتهcrying.    به خدا قسم میخورم که قصد بدی ندارم! من فقط میخوام مثل بقیه مسلمان ها نماز بخونم  و عبادت کنم , زندگیم مثل گوشت سگ حرام شده و خدا شاهده زندگی حیوان که چی بگم , فرش زیر پام ارزشش از من بیشتره چون میتونه خدا رو عبادت کنه. من از دین اسلام فقط احکام نجساتش رو به ارث بردم و بقیه ی احکام از من فرار کردن . یاعلی  خداحافظ التماس دعا    

وسواس در نجاسات

با سلام خدمت کارشناسان محترم و زحمتکش. ببخشيد من يه مشکلي برام پيش اومده که باعث شده ديگه نتونم نماز بخونم و غسل کنم به عبارتي کلا از خدا دور شدم... من متاسفانه بعد از مدت طولاني '3 تا حکم رو تازه فهميدم که باعث شده زندگيم بره رو هوا و خيلي کارم سخت شده و عيد امسال رو برام نابود کرد , اون 3 تا حکم :اب قليل ' نحوه ي شستن مخرج بول ' اجزاي روح دار بدن هستن و به همين خاطر سوال هايي برام پيش اومده و ممنون ميشم که پاسخ بديد.  مرجع تقلید آیت الله خامنه ایی
  1. اگه با اب کر نجساتي رو بشوريم و تو غسالش شک يا گمان کنيم که اب مزه نجسات گرفته بايد چه کار کنيم؟
  2. اگه چيزي يا جايي نجس بشه و يادمون بره که کجا نجس شده حکمش چي ميشه؟ اگه از عمدا جاي نجسات رو فراموش کنيم چطور؟
  3. اگه جوش هاي صورت رو بکنديم بدون اينکه خوني بياد چطوري نجس ميشه و چطوري اون رو پاک کنيم؟ اگه با اب قليل اونو پاک کنيم غسالش نجس حساب ميشه؟
  4. اگه يک مشت اب رو همون لحظه از اب کر بگيريم و نجسات رو پاک کنیم ' اب قليل حساب ميشه؟
  5. اگه موي بدنمونو رو از جا بکنديم و درد داشته باشه مردار حساب ميشه؟
  6. اگه بين 2 تا چيز شک يا گمان داشته باشيم که کدوم نجسه بايد چه کار کنيم؟
  7. حکم گمان براي افراد عادي و نسبتا وسواسي چيه؟
اگه سوال ها زياد و بد بودن به بزرگي خودتون ببخشيد . البته ناگفته نماند که يه کمي وسواسي هستم . يا علي خداحافظ التماس دعا

دلیل برخی احکام وضو

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب .

میگویند : اگر بعد از شستن دست چپ و پیش از انجام مسح آب خارج از آب وضو روی کف دست ها بریزید مسح کشیدن با آن آب باطل است و باید با قسمتی از کف دست که آب خارج از وضو نرسیده است مسح بکشید.

میخواستم بدونم این حکم بر اساس کدام آیه یا حدیث است و دلیل و حکمت آن چیست ؟

فکر کنم زمانی هم میگفتند : اگر آب غیر وضو به محلی که قرار است بر آن مسح کشیده شود بریزد باید ابتدا آن را خشک کرد و بعد مسح کشید اگر این سخن صحیح است لطفا همچنین بگویید این حکم بر اساس کدام آیه یا حدیث است و دلیل و حکمت آن چیست ؟

طهارت

دوست بنده براي كرم زدن به صورت از پد (تكه اي ابر )استفاده ميكند ،چندي پيش كه در حال مشاهده ايشان بودم ديدم كه قسمتي از صورتشان به واسطه دستكاري جوش خوني شده است و ايشان بدون تميز كردن ان قسمت به كل صورت كرم زدند ،با علم بر اينكه ايشان هميشه براي كرم زدن از ان پد استفاده ميكنند و آن را هم نشسته اند،ايا هر بار كه ايشان را ميبينم كل صورتشان نجس است؟؟ايا دستشان كه به صورتشان زده و سپس به جاهاي ديگر زده ميشود نجس است و جاي ديگر را نجس ميكند؟

برچسب: 

برای طهارت باید حتما دست بکشند؟

انجمن: 

سلام.وقت بخیر.باتوجه به سیستم تناسلی بانوان،اگر زیر دوش آب ،ازشان ادرار خارج شد،برای طهارت باید حتما دست بکشند؟ یا فقط به آب دوش که از بالا میریزد اکتفا کنند؟باتوجه به سابقه وسواسی که داشتم،به من توصیه شد که دست نکشم و همان آب دوش که از بالا میریزدکافیست.همچنین گفته اند که برای غسل هم نباید دست بکشم.تکلیف من چیست؟چون دست میکشم و میترسم اگر دست نکشم پاک نشوم و در مورد غسل میترسم درست عمل نکرده باشم.از پاسخدهی شما سپاسگزارم.اجرتان با خدا

چگونه وسواسم در حمام را برطرف کنم ؟

سلام
جوانی هستم 26 ساله. مرد ، مجرد ، آخرین فرزند از 5 فرزند خانواده که فاصله سنی زیادی با سایرین دارم ، پدر فوت شده ، بهمراه مادرم که حدود 70 سال سن دارد زندگی می کنم.

من حدود 7 8 سال است که به وسواس دچار هستم. از حدود یک سال و نیم پیش شروع به درمان خودم از طریق روانپزشک ، مطالعه کتاب و مقاله و گوش کردن به سخنرانی ها و مشورت با روحانی ها کرده ام.
کتاب وسواس آیت الله مظاهری و همچنین بیخیال درمانی را مطالعه کرده ام. سخنرانی های فراوانی از فاطمی نیا و چند تن دیگر نیز گوش کرده ام. مطالب این انجمن را نیز بسیار خوانده ام.
خوشبختانه از خیلی جهات درمان شده ام . و اصلا قابل قیاس با قبل خودم نیستم . اما هنوز چند مورد دیگر هست که شدیدا آزارم میدهد و با ان در گیر هستم .

درباره این که وسواسی نباید اعتنا کند و هر چیزی را به سود خود بگیرد پیشرفت خیلی خوبی داشته ام اما درباره آب کشیدن و یقین به پیدا کردن به پاکی هنوز پایم می لنگد.

بزرگترین ایرادی که دارم درباره حمام کردن و آب کشیدن خودم در حمام است. خوشبختانه از نظر غسل کردن هیچ ایرادی ندارم و وقتی غسلم نهایتا 1 یا 2 دقیقه طول می کشد.
اما زمان آبکشی من در حمام بسیار زیاد است.
به طور مثال هر موقع که بدنم نجس شده باشد و بخواهم حمام بروم زمانی به طور میانگین 1 ساعت و ربع طول می کشد. که بخش بندی آن به این صورت است :
45 تا 60 دقیقه زمان برای اب کشیدن خود
5 دقیقه غسل
15 دقیقه شستن خودم ، خشکاندن ، پوشیدن لباس

جالب اینجاست که تو باقی موارد وسواسی که داشته ام در خودم از نظر شرعی و منطقی قانع شده ام و راحت کنار آمده ام اما در این باره هنوز منطقم حکم به درستی کار من می کند . با خودم می گوید آب کشیدن درست همین است و سریع تر از این نمیشود انجام داد. اما از آنطرف با خودم می گویم اگر کار من درست است پس ایا سایر مردم هم اینطور هستند ؟

برای اینکه دوستان بهتر بتوانند من را راهنمایی کنند نحوه آب کشیدن خودم را در حمام توضیح میدهم.
فرض را بر این می گذاریم که تمام بدن من از نوک سر تا انگشت پا نجس شده است.
وقتی در زیر دوش قرار میگیرم حداقل 5 دقیقه زمان لازم دارم که تمام بدنم را خیس کنم یا اگر اصل نجاستی هنوز در من است آنرا پاک کنم.
سپس از بالای سر شروع می کنم به صورت چرخشی چندین بار سرم را میگردانم. همین بخش ساده که شاید از نظر سایرین چند ثانیه زمان نیاز دارد برای من تا 5 دقیقه طول می کشد. چون مقدار فضایی که دوش روی من میریزد محدود است و تمامی عرض بدن من را همزمان تحت پوشش قرار نمیدهد. از این رو دائم در این دور زدن با خودم می گویم قطراتی از آب پخش شده که متصل به کر نبوده به بخش نجس بدن و شانه ام خورده و به سمت دیگر پرتاب شده و باز باید بچرخم که دوباره انطرف را هم آب بکشم و باز تکرار این روند .... . به همین راحتی میبینم که چند دقیقه گذشته و من همچنان سرم را مانند فرفره در زیر دوش در حال چرخاندن هستم

خب این مرحله تمام شد. میروم سراغ مرحله دوم.
مرحله دوم شامل آب کشیدن از زیر شانه ها تا پایین کمر است. خود این مرحله هم شامل 2 بخش میشود. بخش اول اب کشیدن دست ها و زیر بغل. بخش دوم آب کشیدن قسمت بالایی بدن یعنی از زیر شانه ها تا پایین کمر.
زمان این دو مرحله چیزی حدود 20 دقیقه طول می کشد. مثلا اول باید دست راستم را کامل و به صورت افقی زیر آب بگیرم . سپس در همان حال که دستم را افقی نگه داشته ام باید به سمت دست چپم بروم و آن را آب بگیرم. پس از آن هر دست را با ارامی و احتیاط بالا بیارم و خودم را در حالتی قرار بدم که اب دوش مستقیما از زیر آرنج تا زیر بغل من را تحت پوشش قرار دهد. همین مرحله را باز باید برای دست دیگرم نیز انجام دهم. ( همین اب زیر بغل را نمی توانم به این صورت انجام دهم که مثلا زیر دوش بایستم و درحالی که آب در حال ریختن بر روی شانه ام است دست دیگرم را زیر بغل خود ببرم و آب را با دستم به آنجا برسانم چون با خودم می گویم در همین حرکت عقب و جلو میشوم و اتصال مستقیم آبی که درام به زیر بغلم میبرم ممکن است قطع شود )
پس از اتمام این بخش نیز هر دو دستم را بالا میگیرم و چند دور زیر دوش چرخ میزنم.
تا همین مرحله چیزی حدود 25 تا 30 دقیقه از زمان گذشته است.
بعد از این مرحله تازه مرحله بعدی شروع میشه که یکی از سخت ترین ها واسه منه. تو این مرحله اول چند بار زیر دوش می چرخم و از کمر به پایین خود را آب میگیرم. بعد با خودم میگم خب الان دور و روی پاهام آب گرفته شد اما بین دوپام و فرج و زیر دستگاه تناسلی آب گرفته نشده که. اول زیر دوش سمت جلوی بدنم را آب میگیرم و با احتیاط اندام تناسلی را بالا و پایین می کنم تا خوب زیر همه جاش اب بره. بعد بر می گردم و از پشتم را تو حالتی قرار میدم که زیر دوش قرار بگیره. باز تو همین مرحله است که یه حرکت وسواسی من تو تکرار می افته . به این صورت که با خودم می گویم الان که من قسمت جلوی خودم را شستم و چرخیدم تا قسمت پشتی را بشورم یکم از آبی که اونطرف بوده و نجس بوده به سمت جلو رفته و باز باید برگردم دوباره سمت جلو را بشورم. وقتی که باز برمگیردم و دوباره قسمت جلو را می شورم باز می گم که دوباره مقداری از این اب از بین دو پا و فرج به سمت عقب رفته و باز باید برگردم که آنطرف را بشورم و باز دوباره ........
گاهی تا چند بار این حرکت تکرار می شود و فقط کافیست که جایی شک کنم که الان آب سرازیر شده از کر برای ثانیه ای جدا شده است. دوباره این مرحله را از اول و با فرض اینکه اصلا کاری انجام نداده ام شروع می کنم. وقتی از این مرحله یقین به پاکی گرفتم باز به حالت چرخشی حرکت می کنم و با دست و نوع حالت قرار گیری زیر دوش تا زانو خودم را اب میکشم. این بخش نیز ( منظور از کمر تا زانو ) چییزی حدود 15 تا 20 دقیقه وقته من را میگیرد. ( تا اینجا شد معمولا جمع زمان من می شود 40 تا 50 دقیقه )

بعد از آن با شلنگی که زیر دوش اصلی است تمام محیط اطراف و حمام را آب می کشم . و بعد از آن پاهای خود را از زانو به پایین. که این بخش زمانی حدود 10 تا 15 دقیقه از من زمان می برد. ( تا این مرحله جمع زمان من میشود 50 تا 60 دقیقه )
الان دیگر خودم را یک آدم پاک میبنیم و شروع به شستتن خودم می کنم.

این پرسه آنقدر خسته کننده و انرژی بر است که انچنان من را خسته می کند که همیشه استرس حمام رفتن را دارم. حتی بعضی اوقات در صورت نجس شدن تا یکی دو روز ممکن است حمام نروم.
در کل بیاد جزء به جزء اندام خودم را آب بگیرم تا از پاک شدن آن مطمئن بشوم.

یکبار با یک روحانی که مشورت کردم گفت خیسی روی بدن حتی درصورت جاری نبودن نیز متصل به کر حساب می شود. گفت شما ابتدا تمام بدن خود را خیس کن. سپس اگر در این حالت فقط به اندازه شیر سماوری روی سر خود را به آب کر وصل کنی تمام بدن تو در همان لحظه پاک به حساب می آید. ( نمیدانم آیا این حرف وی درست است یا خیر ؟ )

لطفا حال من را راهنمایی کنید که چه کاری باید انجام بدهم ؟ چه راهکارهایی برای من پیشنهاد می کنید ؟
یکی از راههای رهایی از وسواس توجه به زمان است. توجه به این که وقتی چیزی را می خواهیم آب بکشیم همان مقدار زمان بگذاریم که یک فرد عادی زمان می گذارد . اگر شما با فرض اینکه تمام بدنتان نجس است چه مقدار زمان لازم دارید که خود را آب بکشید ؟
اصلا فرض کنید من یک فرد مسیحی بوده ام و تازه مسلمان شده ام و میخواهید به او آموزش آب کشیدن خودش را یاد بدهید.
آیا شما فقط به زیر دوش میروید و بدن خود را خیس می کنید و بیرون می آیید ؟ چون کلا من ملاک پاک شدن زیر دوش را از دست داده ام.

آیا طی الارض جزو کهانت حساب می شود؟

سلام
در کتاب زیر صفحه 197 گفته شده است که طی الارض کهانت حساب می شود و به هفت نوع کهانت از کتاب دروس شهید اول استناد شده است.
http://www.binesheno.com/pdf/kabala.pdf

حال سوال این است که طی الارض جزو کهانت هست یا نیست؟ و اگر نیست با دلیل معتبر لطفا اثبات نمائید.

به دنبال درمان وسواس شدید

انجمن: 

سلام من الان 28 سالمهیک بار حدود 10 سال پیش سال 87 دچار وسواس شدم و حدود 4-5 ماه طول کشید از وسواس فکری شد بعدش به وسواس تو طهارت و نجاست تبدیل شد
دومین بار سال 90 تقریبا دچار شدم اینم یک مدت 4-5 ماه طول کشید


این بار سال 96 از دی تقریبا دوباره دجار شدم علتشم اینه که یک مشکل روحی روانی برام پیش اومده
بیشتر اذیت شدن من اینه چون لباسمو پاک نمیدونم ( یعنی شک دارم) به مسجد محل های زیارتی نمیرم
اصلا وحشت میکنم برم مثلا دست بزنم به ضریح امام رضا چون دستم نجسه اونجام نجس بشه و عذاب اخروی ابدی برای من نوشته بشه چون پاک ترین مکان ها را نجس کردم

موارد وسواسی من به ترتیب شک در طهارت در دستشویی - خروج رطوبت مشکوک - شک در درست بودن استبرا بیشتر است