روان شناسي اسلامي

چیستی روان شناسی اسلامی(سخنراني - دكتر آذربايجاني)


به همت معاونت پژوهش مؤسسات آموزش عالی علامه مجلسی(ره) و بانو مجتهده امین(ره)
و گروه مشاوره اسلامی اوّلین نشست علمی گروه اخلاق و تربیت اسلامی با عنوان
چیستی روان شناسی اسلامی ویژه دانش پژوهان سطح سه مشاوره اسلامی و مطالعات اسلامی زنان با حضور
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مسعود آذربایجانی عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم برگزار شد.

جلسه (1) حجم فایل: 10.9 مگابایت زمان: 1:16 قالب نمایش MP3
جلسه (2) حجم فایل: 08.5 مگابایت زمان: 0:59 قالب نمایش MP3


ديدار اعضای انجمن روان‌شناسی اسلامی با آیت‌الله مکارم شیرازی

ديدار اعضای انجمن روان‌شناسی اسلامی با آیت‌الله مکارم شیرازی
http://migna.ir/vdcd9x0o.yt0zx6a22y.html
اعضای انجمن روانشناسی اسلامی و روان شناسان حوزه، در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) با مرجع عالیقدر، حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی دیدار کردند.
ديدار اعضای انجمن روان‌شناسی اسلامی با آیت‌الله مکارم شیرازی
*مبلغان به علم روان شناسی مسلط شوند
*توجه حوزه به روان شناسی اسلامی اقدامی کلیدی و بسیار ضروری است

به گزارش ميگنا آیت‌الله‌العظمی ناصر مکارم شیرازی ۷ اسفند ماه در دیدار اعضای انجمن روان‌شناسی اسلامی و روان شناسان حوزه علمیه با بیان اینکه این انجمن در کاری کلیدی در حوزه فعالیت دارد گفت: مسئله روان‌شناسی در دنیای امروز زیربنا برای تمامی فعالیت‌های آموزشی، سیاسی و اقتصادی و ... در آمده است و برای حوزه نیز از جهات زیادی ضرورت دارد که البته اقدام دیرهنگامی داشته‌ایم ولی جلوی ضرر را در موقعی که بگیریم منفعت است.

وی تولید روان شناسی اسلامی را یک اقدام کلیدی خواند و اظهار کرد: روان شناسی به عنوان یک زیربنا در فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و آموزشی تاثیرگذار بوده و برای حوزه‌های علمیه نیز در ابعاد مختلف نیاز است.

وی اضافه کرد: هر چند موضوع اسلامی‌سازی علم روان شناسی دیر مطرح شده اما هر چقدر هم به صورت گسترده‌تر پیگیری شود به نتایج مطلوب‌تری می‌رسد.

آیت‌الله مکارم شیرازی وسواس بودن را یکی از معضلات جامعه برشمرد و عنوان کرد: این معضل بارها به بنده اعلام شده است که برای رفع آن باید از علم روانشاسی استفاده کنیم چرا که نسخه‌های پزشک نمی‌تواند در رفع وسواس کارساز باشد اما روانشناسی اسلامی می‌تواند تاثیرگذاری لازم را داشته باشد.

وی افزود: یکی از برنامه‌های حوزه تدریس است و اگر تدریس با اصول روان‌شناسی همراه نباشد تاثیر آن کم است و اگر استاد روان‌شناسانه وارد آموزش شود بسیار تاثیر بیشتری دارد. یکی از کارهای حوزه تبلیغ دین به خصوص در این ایام فاطمیه و ایام محرم و صفر است؛ من معتقدم ۵۰ درصد تبلیغ، روان‌شناسی و ۵۰ درصد آن علمیت است تا بتواند در مخاطب اثر بگذارد همچنین یکی دیگر از وظایف روحانیت، امر به معروف و نهی از منکر است که روان‌شناسی نقش بسیار زیادی در موفقیت آن دارد.

این مرجع تقلید با ذکر داستان‌هایی از تاثیر برخورد روان‌شناسانه با دیگران بیان کرد: برخورد روان‌شناسانه به خصوص بر اساس متد اسلامی در حل اختلاف میان خانواده‌ها، افراد و گروه‌ها که از مشکلات روزافزون جامعه است بسیار مهم است.

وی یادآور شد: اگر آثار اسلامی را مورد بررسی قرار دهیم به خوبی مشاهده می‌کنیم که ائمه اطهار(ع) نیز از علم رواشناسی اسلامی استفاده می‌کردند. ایشان با اشاره به داستان‌هایی از حضرت محمد(ص) و برخی از ائمه اطهار(ع) مطرح کرد: این افراد با استفاده از روش‌های روانشناسی اعتقادات مردم را تغییر دادند؛ گاهی روش‌های روان شناسی نسبت به دیگر روش‌ها تاثیرگذاری بیشتری به دنبال دارد.

این مفسر قرآن با بیان اینکه در قرآن نیز بر مسئله روان‌شناسی تاکید و از آن استفاده شده است عنوان کرد: یکی از این نمونه‌ها، مسئله شرب خمر در سه مرحله است؛ قرآن از همان ابتدا می‌توانست شرب خمر را حرام و شرابخوار را جهنمی معرفی کند ولی اول از کاربرد آن نام برده سپس فرموده گناه و ضرر آن از سودش بیشتر است و در نهایت آن را رجسی از عمل شیطان معرفی کرده است .

وی با بیان اینکه خداوند هم از روان‌شناسی استفاده کرده است گفت: ما هم باید در تبلیغات دینی از اصول روان‌شناسی قرآنی استفاده کنیم لذا کار شما انجمن‌های حوزه بسیار سنگین است؛ اول باید حوزویان را آموزش دهید تا بتوانند استفاده کامل از درس و بحث داشته باشند. جامعه اسلامی نیاز بیشتری به علم روانشناسی دارد چرا که کتاب‌ها و مقاله‌هایی که از اصول روانشناسی استفاده کرده باشند، در جامعه تاثیرگذارتر خواهند بود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تولید علم روان شناسی اسلامی را کار سنگینی خواند و گفت: این امر مهم دیر شروع شده است به همین علت باید بیشتر در راستای آن فعالیت شود؛ انجمن روانشناسان اسلامی باید اصول را تولید و آنها را در اختیار حوزویان قرار دهند؛ تاکنون خبررسانی‌های لازم به منظور معرفی برنامه‌ها و اقدامات انجام شده در این انجمن دنبال نشده است در حالی که اهتمام نسبت به خبررسانی می‌تواند نتایج مطلوب‌تری را به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه انجمن روانشناسی اسلامی باید برای طلاب، مداحان، سخنرانان، زوج‌های جوان و اقشار مختلف جامعه برنامه داشته باشد.

این مرجع تقلید اضافه کرد: هر چند علم روان شناسی از ضروریات است اما آسیب‌هایی نیز دارد و افراط در آن می‌تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد که در این راستا باید با پرداختن به اصول واقعی از آسیب‌ها جلوگیری شود.

وی توجه به روان شناسی اسلامی را اقدام شایسته‌ای خواند و تصریح کرد: با توجه به اولویت‌های مطرح شده در علم روان شناسی می‌توانیم مشکلات جامعه را رفع کنیم. اگر اصول این علم خوب رعایت شود ۵۰ درصد مشکلات حل می‌شود ولی متاسفانه برخی آن را جزء علم نمی‌دانند و همین کم توجهی‌ها سبب می‌شود تا استفاده ما از این مسئله کمتر و موفقیتمان هم کمتر باشد. همان‌طور که اصل این کار جزء واجبات زندگی بشر است افراط در آن نیز مشکل‌آفرین و مشکل‌زا است و باید جلوی آسیب‌های آن نیز گرفته شود زیرا استفاده افراطی و نادرست از آن می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

ایشان با بیان اینکه کار فردی اثر مورد نظر را ندارد، مطرح کرد: باید کار جمعی در دستور کار قرار گیرد تا بتوانیم در سطح گسترده‌تری تاثیرگذار باشیم. در ابتدای این دیدار، حجت الاسلام و المسلمین، دکتر محمد کاویانی، رئیس انجمن روانشناسی اسلامی، گزارش کوتاهی از شاخص های انسانی، سازمانی و عملکردی همه مجموعه ها و مراکز حوزوی فعال در حوزه روان شناسی و گرایشات مربوطه ارائه کرد. وی همچنین گزارشی از عملکرد و فعالیت های انجمن روان شناسی اسلامی طی سالهای گذشته (از زمان تأسیس) به صورت کوتاه بیان کرد و با بیان برخی از اهداف و برنامه های آینده انجمن به صورت کلی، خواستار حمایت و توجه بیش از پیش مرجعیت به این حوزه از علوم انسانی اسلامی شدند.
در پایان این جلسه، حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی، از نمونه آثار به چاپ رسیده توسط مراکز مختلف حوزوی، در حیطه روانشناسی، بازدید به عمل آوردند.

منبع: انجمن روانشناسي اسلامي

فصلنامه : پژوهشنامه روانشناسی اسلامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]


http://psychology.riqh.ac.ir/
فصلنامه : پژوهشنامه روانشناسی اسلامی

[/][/]

چگونه خود را بهتر بشناسیم؟ (از منظر روانشناسی و بعد شخصیت)

انجمن: 

[="Black"]یا رب الحیدر بحق الحیدر اشف صدر الحیدر بظهور الحجه

سلام و عرض ادب و احترام

اولا میخواستم بهترین راههایی که برای شناخت شخصیت خود هست رو معرفی کنید
من نمونه هایی که به ذهنم میرسه رو بعضا مینویسم
شناخت شخصیت و خصوصیات
روحیات
اخلاقیات
علایق
سلایق
نقطه ضعف ها
تو چه رشته و شغلی موفق ترم
در زندگی مشترک با چه کسی خوشبخت ترم (البته فکر کنم این یه تاپیک مجزا احتیاج داره)
و خیلی از موارد ریز و درشت دیگه

ثانیا این طالع بینی ها و شناخت شخصیت ها که مخصوصا داخل فضای مجازی تعداد بسیار زیادیش موجود هست تا چه حد درسته و آیا میشه اونهارو معیاری برای تعیین شخصیت خود دانست؟
این نوع طالع بینی ها انواع و اقسام خیلی زیادی داره که برای مثال مهمترین نوعش طالع بینی بر اساس سال و روز و بخصوص ماه تولد هست

سپاس
یاعلی
[/]

اولین کنگره بین المللی روانشناسی و علوم تربیتی با رویکرد اسلامی (اردبیل)

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اولین کنگره بین المللی روانشناسی و علوم تربیتی با رویکرد اسلامی در آبان ماه 1394 برگزار خواهد شد.اولین کنگره بین المللی روانشناسی و علوم تربیتی با رویکرد اسلامی

با توجه به اینکه این همایش به صورت رسمی برگزار می گردد، کلیه مقالات این کنفرانس در پایگاه سیویلیکا و نیز کنسرسیوم محتوای ملی نمایه خواهد شد و شما می توانید با اطمینان کامل، مقالات خود را در این همایش ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده نمایید.

برگزار کنندگان : کانون فرهنگی مناجات اردبیل و تحت حمایت سیویلیکا

محورهای همایش:
- ازدواج و سبک زندگی اسلامی
- آسیب های اجتماعی و راه­کارهای کاهش آن
- اخلاق و آداب معاشرت و سبک زندگی اسلامی
- ازدواج، خانواده، خویشاوندی و سبک زندگی اسلامی
- آسیبها و انحرافات اجتماعی و سبک زندگی اسلامی
- تعلیم و تربیت اسلامی، اخلاق اسلامی
- فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی
- رهبری معنوی
- هوش معنوی
- تعالی معنوی
- سرمایه معنوی
- معنویت محیط کار
- سازگاری اجتماعی
- روحانیون و نقش آنان در تعلیم و تربیت دینی
- معنویت و سلامت جسم
- معنویت وسلامت روانشناختی
- معنویت و سلامت اجتماعی
- شاخص­های معنویت و سلامت معنوی در آموزه­های اسلام
- شاخص­های سلامت در آموزه­های اسلام
- مبانی روانشناسی مثبت­گرا با رویکرد اسلامی
- معنویت و سلامت خانواده
- مبانی فلسفی تربیت معنوی
- مبانی روانشناختی تربیت معنوی
- مبانی اعتقادی تربیت معنوی
- چالش­ها و نقاط قوت نظام سلامت کشور در حوزه سلامت معنوی و ارتقای آن
- و سایر مباحث مرتبط با روانشناسی و علوم تربیتی

مهلت ارسال اصل مقالات : 2 شهریورماه 1394

اعلام نتایج داوری مقالات : 1 مهرماه 1394

مهلت واریز هزینه و ثبت نام نهایی در کنگره :
20 مهرماه 1394

زمان برگزاری : 21 آبان ماه 1394

هزینه کنگره :

محل برگزاری : اردبیل

آدرس دبیرخانه : اردبیل، چهارراه امام (ره)، روبروی استانداری، کوچه شهید مدرس دوم، پلاک 9، کانون فرهنگی مناجات اردبیل

تلفن تماس :
33238398 - 045

جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید.

سایت کنگره[/][/]

روان شناسی در قرآن

[="Tahoma"][="DarkGreen"][h=1]روانشناسی در قرآن[/h] انجمن روانشناسی اسلامی

نشست انجمن روانشناسی اسلامی با عنوان "روانشناسی در قرآن" با حضور آیت الله حائری شیرازی. پایگاه islamicpa.com[/][/]