رشته تحصیلی

تشخیص رشته‌ی تحصیلی مناسب

سلام
من دانش آموز سوم تجربی یکی از مدارس سمپادم.من از همان سال اول دبیرستان که درگیر انتخاب رشته شدم، به انسانی تمایل داشتم اما دلیل خاصی نداشتم و مدرسه مان انسانی نداشت و من هم کاملا مردد بودم.حالا که سوم هستم،در عربی شاگرد اول‌مدرسه ام و با توجه به نمراتم فکر میکنم استعداد زیادی در عربی دارم.همچنین کتابهای غیر درسی ای که میخرم و مطالعه میکنم اغلب کتب شهید مطهری و یا کتب مذهبی و دفاع مقدسی هستند نه کتب علمی و مربوط به رشته تجربی.البته در همین رشته ،ترم اول شاگرد دوم شدم یعنی ضعف تحصیلی ندارم با اینکه تنبلی میکنم و به قدر کافی درس نمیخوانم.وقتی جوانانی را میبینم که در کارهای فرهنگی فعالند مثلا در شبکه هایی مثل نصر تی وی یا نشریات کار میکنند، دوست دارم مانند آنها باشم.نمیدانم این یک حس زودگذر است یا نه.الان که در آستانه‌ی ورود به سال چهارم هستم،باز به چالش رسیده ام.اصلا نمیدانم به چه رشته‌ای علاقه دارم و نمیدانم باید چطور به این موضوع فکر کنم.از سویی آینده شغلی پزشکی و رسته های تجربی و درآمدزا بودنشان و از سویی علاقه به مسائل سیاسی و مذهبی و اجتماعی مرا احاطه کرده اند.خیلی سردرگمم.به نظر شما چه کنم؟

ازدواج با هم رشته ای ؛ معایب و مزایا

سلام
ازدواج دو هم رشته ای با هم (دو پزشک ، دو طلبه ، دو معلم ، ... ) آیا ارجحیت داره بر ازدواج با شخصی که رشته اش متفاوته؟

رشته تحصیلی کلام و فلسفه؟

سلام.
من همیشه این سئوال برام بوده که در مقطع کارشناسی ارشد ، دو رشته « فلسفه و کلام اسلامی» و رشته « فلسفه و حکمت اسلامی» چه تفاوتهایی با هم دارن؟ حتی کد هر دو رشته در دفترچه انتخاب رشته یکیه. اما در ذیل کد واحد ، نام هر دو رشته هست!

شباهتهاشون رو میدونم. تفاوتهاشون رو می خوام بدونم.

چرا اکثر دانشگاهها رشته « فلسفه و کلام اسلامی » دارن ولی رشته « فلسفه و حکمت اسلامی » خیلی به ندرت ( یکی دو تا ) وجود داره؟

اگه کسی بخواد فلسفه اسلامی ( حکمت متعالیه و ... ) رو بخونه ، کدوم رو باید بره؟

گرایشهای دکتراشون با هم فرق می کنه؟

:Labkhand: