جوادی آملی

آیا آیة الله جوادی آملی در باب حدوث و قدم عالم با مشائیون هم عقیده است یا با صدرالمتألهین؟

انجمن: 

با عرض سلام و تشکر فراوان – آقای جوادی آملی مجردات و ممکنات را به صقع ذات الهی راه می‌دهند و به قدم و ازلیت آن‌ها تصریح می‌کنند و حدوث را به تک تک تغییرات عالم نسبت می‌دهند نه به کل و مجموعه حوادث و مجموعه حوادث را بی‌‌‌نهایت و دائمی و قدیم و ازلی می‌دانند که همه این‌ها‌‌ همان عقیده قدم عالم است. ایشان نظریه متکلمین در باره حدوث عالم را به انحای مختلف رد می‌کنند و بلکه عنوانی دارند تحت عبارت: «برهان حدوث و نقد تفکر کلامی درباره آن»! (جوادی آملی، تسنیم، جلد ۱۶، ص ۶۰۸) ایشان در اثبات قدم عالم می‌گویند: «محققین شریعت و آشنایان با حکمت، فیض خداوند را قدیم دانسته و تعطیل محض را در هیچ فرضی جایز نمی‌دانند، و لیکن غیر محققین از اهل کلام از ادراک امتیاز قِدَم عالم و دوام فیض محروم مانده‌اند و به همین دلیل به تعبیر شیخ رئیس، در تلاش برای اثبات حدوث عالم نیز ناکام مانده ...» (جوادی آملی، رحیق مختوم جلد ۱-۳، ص ۳۲۶) . «... حدوث زمانی عالم به معنای تعطیل فیض نه تنها غیر مبرهن و باطل است بلکه تصور آن نیز مخدوش و ناروا و فرض آن غیر ممکن است...» (ه‌مان، جلد ۱-۳ْ، ص ۳۲۶). آیا حضرت جوادی آملی در باب حدوث و قدم عالم با مشاییون هم عقیده است نه با صدرالمتالهین؟ - پیشاپیش از پاسخ شما سپاسگذارم.

نظر آیة الله جوادی املی درباره معاد؛ جسمانی ، یا بدنی؟

[="Tahoma"]

سلام و احترام و ارادت خدمت کارشناس محترم و کاربران گرامی

در قیامت بدن موضوعیت دارد یا جسم؟
لطف کرده بفرمایید نظر علامه جوادی آملی حفظه الله تعالی درباره معاد جسمانی چیست؟
آیا ایشان همانند جناب ابن سینا آنرا تعبدی می پذیرند یا بر نظر جناب ملاصدرا هستند و یا خود جدا ، براهینی برای آن اقامه کرده اند؟

تشکر
[/]

نکات تازه تفسیری از حضرت آیت الله جوادی آملی (حفظه الله)

[TD="colspan: 3"]

چرا به تعبیر قرآن برخی انسان ها از حیوانات پست ترند؟


[/TD]
[TD="colspan: 3"][/TD]
[TD="colspan: 3"]بعضي‌ها به تعبیر قرآن از حيوانات پَست‌ترند چرا که خيلي از حيوانات‌اند كه قابل تربيت هستند؛
بعنوان مثال كدام سگ شکاری تربيت‌شده است كه در شكار خيانت كند؟
براي اينكه اين سگ شكاري را وقتي شما تربيت كرديد و قدري آموختيد، وقتي به همراهتان برديد شكار، اين حیوان در سنگلاخ‌هاي كوهستاني با اینکه خودش گرسنه است اين كَبك دري را كه صاحبش شكار كرده به دندان مي‌كِشد و مي‌آورد بدون اينكه از آن استفاده كند و صاحبش نیز وقتی از آن كبك استفاده کرد، آخرهاي استخوانش را به او مي‌دهد اين واقعاً تربيت‌شده است.
حال اگر انساني آيات الهي در او اثر نكند و نه از روميزي بگذرد نه از زيرميزي، قرآن حق دارد بگويد ﴿كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ﴾.
تفسیر سوره مبارکه فاطر، حضرت آیت الله جوادی آملی
[/TD]


نکته هایی از تفسیر سوره حمد آیت الله جوادی آملی (حفظه الله)

بسم الله الرحمن الرحیم
ان شاء الله قصد داریم نکته هایی از جلسات تفسیر سوره حمد حضرت علامه جوادی آملی را قرار بدهیم


شکوفایی عقل در پرتو نهضت حسینی - مجموعه سخنرانی آیت الله جوادی آملی

بسم الله الرحمن الرحیم
مجموعه سخنرانی آیت الله جوادی آملی (پخش شده در محرم 90)
قسمت اول: نهضت حسینی و بیداری نسل ها (1)

غدیر خونین کربلا - مجموعه سخنرانی آیت الله جوادی آملی

چرا کتاب مفاتیح الحیات اینقدر طرفدار داره؟

انجمن: 

به نام خدا

چند روز پیش یک خبری دیدم که نوشته بود کتاب مفاتیح الحیات از چاپ صدم هم گذشت
راستش من خودم که هنوز این کتاب رو نخریدم ولی فکر کنم یه چیزی مثل کتاب حلیه المتقین باشه .به هر حال دلم میخواد اطلاعات بیشتری راجع به این کتاب کسب کنم و بدونم چرا این کتاب به این سرعت این همه طرفدار پیدا کرده ؟

₪ ₪دانلود کتاب - حضرت امام رضا علیه السلام ₪₪کتابخانه رضوی

انجمن: 

[="DarkGreen"]کاری از حوزه علمیه قائمیه اصفهان[/]
[="Blue"]52 کتاب همراه[/]


:Gol:
دانلود

کتاب اجرايي -------- ولایت فقیه آیت الله جوادی آملی ( پاسخ شبهات )

آيت الله جوادی آملی کتابی با عنوان "ولایت فقیه ، ولایت عدالت و فقاهت " تالیف کرده اند. که [=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]می توانید آن را به صورت کتاب اجرايي بدون نياز به نصب در رايانه خود مطالعه کنید[/]
[=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]در این کتاب میتوانید پاسخ به ۱۱۵ سوال در زمینه ولایت فقیه را از استاد جوادی آملی ببینید .[/]

[=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]دانلـــــــــــــــــــود در پيوست:Gol:
[/]

.:فلسفه حقوق بشر:. نوشته آیت اله عبداله جوادی آملی

این کتاب یکی از آثار و تالیفات آیت اله عبداله جوادی آملی است. مطالب این کتاب که تحت نظر و اشراف حضرت استاد تنظیم و تدوین شده مباحث و درسهای حضرت مولف پیرامون تبیین مبانی و منابع حقوق بشر که به عبارتی فلسفه حقوق بشر است می باشد گرچه به طور ضمنی به برخی از مواد حقوق بشر نیز اشاره و تحلیل کوتاهی از آن به عمل آمده است. تدوین و کتابت مقدمه مبسوط و عمیق این کتاب ارزشمند است که به قلم استاد مولف نگاشته شده و از اتقان و صلابت خاصی برخوردار است و همانطوری که در خود مقدمه تذکار داده ـ.شده سطح مطالب و مباحث مقدمه با خود کتابتفاوت چشمگیری داشته و تنها محققین و دانش پژوهان این رشته با التفات و دقت خاص به اشارات و نکات عمیق آن می توانند بهره مند شوند.