برهان صدیقین، براهین اثبات خدا، خداشناسی

در جستجوی خدا

با سلام.من از دوره نوجوانی میخواستم وجود خدا را اثبات کنم تقریبا همه برهانهایی که در رابطه با اثبات وجود خدا مطرح شده را مطالعه کردم ضعف و قوت هر یک را فهمیده ام البته از فلسفه چیزی نمیدانم.برهان های سطح پایین جواب گوی نیازم نیست چون هیچ کدام اثبات نمیکنند که علتی داریم این علت حی و حاضر است ربوبیت  عالم بدستش است  و زندگیمان با وجود او معنا پیدا میکند تنها برهانی که ادعا میکند میتواند خدا را با تمام ویژگیهایش اثبات کند همان برهان صدیقین است البته سوای برهان امکان و وجوب.اما همین برهان صدیقین از درک  و توان ما انسانهای عادی خارج است.حال امثال بنده چکار کنیم تا به آرامش برسیم من فقط زمانی میتوانم به آرامش برسم که وجود خدا را برای خودم اثبات کنم زندگی بدون خدا برایم بی مفهوم است حال که نتوانستم خدا را اثبات کنم دیگر توان زندگی کردن ندارم حالم خیلی بد است احساس پوچی و درماندگی میکنم یه جورایی باورم شده که خدایی وجود ندارد افکار خودکشی به ذهنم میاید مغزم داره منفجر میشه مثل تشنه ای هستم که از شدت عطش دارم نابود میشم.شما بگید من چیکار کنم که به آرامش برسم یه برهانی یک راه حلی بهم نشون بدین که به خدا برسم ذهنم را سوالات و شبهات احاطه کردن توانایی استدلال را از دست داده ام.کمکم کنید وگرنه هلاک میشم.

برهان صدیقین علامه

سلام

اخیرا تاپیکی دیدم درباره برهان صدیقین که علامه نظرش این بود که برهان صدیقین اثبات میکنه واجب الوجود هست.

اشکال بر برهان صدیقین

سوالی داشتم درباره این که دقیقا تقریر علامه به شکل منطقی چی هست و آیا شما با این برهان موافقید؟

ببینید من قبول دارم خدا هست و برهان امکان و وجوب، وجود واجب الوجود رو اثبات میکنه. 

حتی برهان صدیقین ابن سینا رو هم میشناسم و قبول دارم.

مساله من اینه که توضیح علامه درباره برهان صدیقین واقعا درسته؟ 

اینو رو هم میدونم که این برهان، برهان وجودی نیست و از مفهوم به اثبات وجود واجب الوجودنمی رسه.

مساله من دقیقا اینه که برهان صدیقین دقیقا به چه شکلی بیان منطقی پیدا میکنه و اینکه دقیقا کدوم قسمت برهان میتونه مورد سوال و اشکال واقع بشه. (این مطلب در اون تاپیک بحث نشده و به همین جهت میخوام در این تاپیک بحث کنیم)

به نظرم میرسه این برهان مغالطه ای داره که من نتونستم کشفش کنم. پس بهتره اول توضیح منطقی و شکل استدلالی این برهان رو توضیح بدید تا ببینیم کجاش مساله داره. شاید هم مشکل نداره و من نتونستم دقیقا بفهمم.

سپاس

راه های اثبات خدا

میخواستم راه های اثبات خدا رو بهم توضیح بدید تا بتونم به دیگران انتقال بدم .

تقریر صحیح برهان صدیقین

معمولا از برهان صدیقین به عنوان بهترین برهان برای اثبات وجود خدا و حتی صفاتش نام برده میشود لطفا کسی که این برهان را تا این حد یقینی میداند تقریر مورد قبول خود از آن را بیان کند اگر به صورت مقدمات و نتیجه باشد چه بهتر