اکراه در دین

تفسیر آیه «لا اکراه فی الدین»

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب ، اگر بخواهیم آیه ی «لا اکراه فی الدین» را اینگونه معنا کنیم که : در اجبار دین پذیرفته نیست ، بدین معنا که اگر شما با اجبار دین آورده اید از شما قبول نمیشود ، اصولا آیه باید به چه شکلی نوشته میشد ؟ و آیا چنین تفسیری از این آیه قابل قبول است ؟

با تشکر .

بالاخره «لا اکراه فی الدین» یعنی چه؟

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب

بنده بعضی وقت ها با برخی مسائل در اسلام روبرو میشوم که برایم قابل هضم نیست ، مثلا گاهی یک امر واضح و روشن را به کسی میگویی بعد به شما میگویند لا اکراه فی الدین ، و ادعا میکنند هیچکس نمیتواند آنها را مجبور به انجام آن کار کند در حالی که آن کار آنها برای دین ما مضر است ، مثلا بد حجابی ، لباس های تن نما میپوشند و برجستگی های بدنشان را نمایان میکنند بعد که میگویید اینکار را نکنید تبلیغ بی حجابی و بی دینی میشود میگویند هیچ کس حق ندارد به ما دستور دهد چون خدای شما گفته لا اکراه فی الدین و عده ای افراد ظاهرا مذهبی هم قبول میکنند !

اصلا این جمله معنیش چیست ؟ اینجا چه میکند ؟ چرا تفسیر درستی از آن توسط ائمه ارائه نشده ؟ بنده گاهی شک میکنم که قرآن تحریف شده و این هم شاید از آن موارد تحریف است .

اصلا این آیه ظاهرا با آیات قبل و بعد خودش هم سازگاری ندارد ، چون آیات بعد میگوید شما را اینچنان و آنچنان عذاب میکنیم پس اعمال بد عقوبت دارد و نمیتوانیم بگوییم هیچ اجباری در عمل به دین نیست ! مگر میشود حرف حق را نپذیرفت ؟ این کفر است ، چطور خداوند جواز کفر میدهد ؟

بیشتر تفسیر های موجود در کتاب های مختلف را خواندم و به نظرم قانع کننده نبودند ، بلاخره لا اکراه فی الدین یعنی چه ؟

حتی یک تفسیر از خودم در آوردم ، گفتم اکراه یعنی زشتی و لا اکراه فی الدین یعنی در دین هیچ زشتی نیست ، اما متاسفانه کسی قبول نکرد و به بنده گفتند اکراه فارسی با اکراه عربی فرق میکند و همه اتفاق نظر دارند که اکراه در عربی یعنی اجبار ( یک نفر در اینستاگرام گفت ) !

اگر لا اکراه فی الدین به معنای این باشد که هیچ اجباری داخل دین نیست پس واجبات چیستند ؟ اگر لا اکراه فی الدین به این معنی است که ورود به دین اجباری نیست پس کفر هم جواز دارد !

اگر لا اکراه فی الدین یعنی ورود به دین برای اهل کتاب اجباری نیست با خود قرآن نمیشود آن را قبول کرد زیرا دین نزد خدا اسلام است ، اگر اهل کتاب مسلمان هستند که پس دیندار هستند و اصلا خارج از دین نیستند ، اگر مسلمان محسوب نمیشوند مانند بی دین ها میشوند چون دین نزد خدا فقط اسلام است . ( ان الدین عند الله الاسلام )

در کل این جمله چیست ؟ چه می گوید ؟ اصلا لزوم نازل شدن آن چه بود ؟ این چطور با اعجاز قرآن سازگار است ؟

آیا در سیرت رسول الله، شعار توحید اجباری بوده است؟

سلام. حدیثی در منابع اهل سنت هست که از حضرت رسول نقل می کند: «أمرت أن أقاتل الناس حتی یقولوا لا اله الّا الله فمن قال فقد عصم منی ماله و نفسه»(صحیح بخاری و صحیح مسلم)

اوّل: آیا مشابه این روایت در اسناد شیعی هم هست؟

دوم: آیا این آیه به این معناست که حضرت محمّدصلّ الله علیه و آله، مأمور بوده اند که مردم را به زور شعار توحید وادارند؟

سوم: آیا این روایت به معنای آن است که اگر کسی لا اله الّا الله نگفت، حضرت حق دارند که مال و جان او را بگیرند؟