استبراء

سوال شرعی

با سلام خدمت مجموعه مدیریت سایت و کاربران محترم، بنده سوالی داشتم در حوزه احکام شرعی، مسئله ای که مدت زیادی میشه باهاش درگیرم اینه که من پس از تخلی بول، عمل استبراء رو انجام میدم و مجرای خروج ادرار از قطرات بول خالی میشه. مشکل از اینجا آغاز میشه. پس از تخلی احساس میکنم اسفنگتر خارجی نزدیک مقعد که ادرار رو نگه میداره کمی شل میشه و مقداری بول دوباره به مجرا وارد میشه و در اثر فشار مثل نشستن و برخاستن اون مایع خارج میشه. آیا این مایع میتونه ادرار باشه؟ آیا باید دائما اسفنگتر را منقبض نگه داشت؟ اینکه گفتن پس از استبراء هر مایعی که مشکوک باشد، محکوم به طهارت است، آیا شامل این مایع هم میشه؟
از عزیزان تقاضا دارم مستدل و منطقی بیان کنند. ممنون.

به دنبال درمان وسواس شدید

انجمن: 

سلام من الان 28 سالمهیک بار حدود 10 سال پیش سال 87 دچار وسواس شدم و حدود 4-5 ماه طول کشید از وسواس فکری شد بعدش به وسواس تو طهارت و نجاست تبدیل شد
دومین بار سال 90 تقریبا دچار شدم اینم یک مدت 4-5 ماه طول کشید


این بار سال 96 از دی تقریبا دوباره دجار شدم علتشم اینه که یک مشکل روحی روانی برام پیش اومده
بیشتر اذیت شدن من اینه چون لباسمو پاک نمیدونم ( یعنی شک دارم) به مسجد محل های زیارتی نمیرم
اصلا وحشت میکنم برم مثلا دست بزنم به ضریح امام رضا چون دستم نجسه اونجام نجس بشه و عذاب اخروی ابدی برای من نوشته بشه چون پاک ترین مکان ها را نجس کردم

موارد وسواسی من به ترتیب شک در طهارت در دستشویی - خروج رطوبت مشکوک - شک در درست بودن استبرا بیشتر است

وسواس و سختی در استبراء از بول

انجمن: 

با سلام و عرض خسته نباشید
من در انجام عمل استبراء از بول همیشه با سختی مواجه هستم و استبراء کردن برایم مشکل است و غالبا در انجام این عمل به وسواس می افتم و بخاطر همین دستشویی رفتنم همیشه طول می کشد، از دوستانم درباره انجام این عمل پرسیدم ولی اکثر انها گفتند که این کار را انجام نمی دهند درحالی که افراد نماز خوانی هم هستند . و اینکه هربار که این عمل را انجام نمیدهم با فاصله کمی پس از شستن یا هنگام بلند شدن از محل تخلی ، رطوبتی از من خارج می شود . از طرف دیگه در رساله مراجع نوشته شده اگر کسی استبراء نکرد و بعدا رطوبتی خارج شد حکم ادرار را دارد و نجس هست . ممنون میشم در این مورد راهنمایی ام کنید .

مشکل در استبراء

انجمن: 


باسلام
اگر شخصی با اینکه میداند استبرا چگونه است مرحله ی پایانی آنرا از روی فراموشی یا بی توجهی به نحو دیگری انجام دهد(بجای فشار دادن ، سه مرتبه ضربه بزند) اگر اب مشکوکی از او خارج شود، حکم ان چیست؟
آیا باید نمازهایی ک با این حالت خوانده را قضا کند؟
با تشکر

برچسب: