ازدواج اینترنتی

آشنایی در فضای مجازی با هدف ازدواج

سلام وعرض احترام
یکی از کاربران سوالی مطرح کرده اند ومایل هستند که به صورت ناشناس ارجاع شود و توسط کارشناسان راهنمائی شوند
مطالب ایشون عینا نقل می گردد
باتشکر

نوشت:

سلام
در فامیل و آشنا مورد مناسبی برای ازدواج نمی شناسم. در فضای مجازی (منظورم ارتباطات مجازی نیست) به مواردی برخوردم که به نظرم یک سری از معیارهای من از نظر فکری را دارا هستند. اما بجز این معیار، اطلاعات دیگه ای در دسترس نیست. مثلا اطلاع ندارم که اصلا مجرد هستند یا نه و صحیح نمیدانم که مستقیما کسب اطلاع کنم.

حالا دو سوال دارم :

اول: با شرایطی که عرض کردم چگونه همسری برای ازدواج پیدا کنم ؟

دوم: آیا میشود روی این برخورد در فضای مجازی حساب کرد ؟

با تشکر

با اجازه بیل گیتس بعلههههههههه

چند سال پيش بطور اتفاقي با خانومي در اينترنت آشنا شدم. 6 سالي اختلاف سني داشتيم. اين رابطه كم كم عاطفي شد . يواش يواش بحث ازدواج پيش اومد . گذشته دوتائمون بر هم پوشيده نبود و البته زيادم سياه نبود اما ما چند تا مشكل داريم . هر دومون منطقي مي انديشيم اما تو رابطمون گاهي تلفني مرتكب خطاهايي شديم و اين باعث مي شه گاهي فكر كنم نكنه پايه اين ازدواج بخاطر غريزه جنسي بنا شده باشه .چه جوري مي تونم مطمئن شوم كه ازدواج موفقي خواهم داشت ..........

پاسخ[=&quot]: [/]
ّْْبا سلام و تشکر

به نکات زير دقت فرماييد:

1-معمولاً علاقه هايي که از طريق فضاي مجازي بدون ديدن طرف مقابل ايجاد مي شود و قبل از اينکه به صورت منطقي تصميم به ازدواج بگيرند ، ايجاد مي شود و وابستگي ها و احساسات که در کنار علاقه ايجاد مي شود ، باعث پنهان ماندن شخصيت اصلي مي شود. در صورت ازدواج با اين وضعيت احساسي بعد از ازدواج و آشکار شدن شخصيت اصلي هردو مشکلات و اختلافات شروع مي شود.

2-قبل از اينکه وابستگي تان از اين بيشتر بشود ، به صورت جدي يک تحقيق محلي از محل زندگي ، روابط والدين ، وضعيت اعضا ي ازدواج کرده با همسرانشان، محل کار يا تحصيل ، دوستان انتخابي، نظر اساتيد و يا صاحب کار و کارفرما، و اينکه گذشته مشکل دار ايشان دقيقا چه بوده و چه تأثيري روي شخصيت و روحيات ايشان داشته بکنيد. اطلاعاتي که از ايشان مي گيريد با افرادي غير از ايشان منطبق کنيد . صحت و سقم اين صحبت ها را متوجه شويد.

3-سعي کنيد قبل از وابستگي شديد موانع و مشکلاتي مانند رضايت والدين، وضعيت اقتصادي و.... را برداشته ، رسماً( در صورت مطلوب بودن تحقيقات محلي ) به خواستگاري ايشان برويد.

4-براي پيشگيري از انجام ازدواج احساسي پشيمان کننده سعي کنيد انتظارات ، علاقه ها ، نيازها و موضوعاتي را که اهميت دارد ، بدون محافظه کاري و مخفي کاري مطرح کنيد و از ايشان بخواهيد آنچه که هست و مي خواهد شما باشيد، براي تان مطرح کند.

5-يکي از احساسات و افکار بدي که بعد از گذشت حداقل دو سال ازدواج ممکن است سراغ شما بيايد ،افکار بدبينانه نسبت به همسرتان است که در بعضي از موارد تبديل به وسواس فکري شده و زندگي را براي شما و همسرتان تلخ مي کند . افکار بدبينانه با اين سوال آغاز مي شود: با توجه به اينکه همسر من بدون ديدنم با من ارتباط برقرار کرده و با اعتماد اين ارتباط به دوستي تبديل شده، از کجا بدانم با افرادي ديگري در ارتباط نباشد؟

ازدواج اینترنتی (یا همسر یابی مراکز خیریه معتبر در فضای واقعی نه مجازی)

میخواستم بدونم که آشنایی برای ازدواج از طریق یک سایت همسریابی که مورد تایید وزارت ارشاد نیز هست اشکال شرعی داره

ازدواج اینترنتی ====» حکم شرعی

استفتاء (3) ؛

آیا ازدواج اینترنتی صحیح و مشروع است؟

با نگاهي گذرا به دنياي اينترنت مشخص مي شود برخی از سایت های دوست يابي و همسريابی با امکاناتی چون آلبوم تصاوير، تالارهای گفت و گو و... متاسفانه موجب شده اند تا بعضی جوانان بدون هیچ گونه اطلاعاتی به سمت روابط ناسالم و بی هدف و گاهی نامشروع حرکت کنند.


برخی سایت‏ها و وبلاگ‏ها با ارائه اطلاعات نادرست به جوانان موجبات آسیب‏های اجتماعی، روانی و فرهنگی را برای آنان به وجود آورند. حکم فقهی این مساله را از مراجع عظام تقلید سوال نمودیم:

سئوال: ازدواج‏های اینترنتی که در آن دختر و پسر با تکیه به اطلاعاتی که صحت آنها مشخص نمی‏باشد و تنها با اینترنت با یکدیگر ارتباط برقرار می‏کنند و بیشتر آنها به دوستی‏های قبل از ازدواج منتهی می‏شود چگونه است؟ آیا این گونه روابط برای ازدواج صحیح است؟ تاسیس سایت‏های ازدواج اینترنتی چه حکمی دارد؟ آیا درآمد حاصل از آن حلال است؟

حضرت آیت‏الله خامنه‏ای: بطور کلى ارتباط با نامحرم که مستلزم مفسده و يا خوف ارتکاب گناه در آن مى‌باشد، جايز نيست.

حضرت آیت‏الله مکارم شیرازی: این کار با جنس مخالف اشکال دارد، و غالباً پیامدهاى منفى به همراه دارد، مگر این که مقدّمۀ ازدواج باشد. که در این صورت به مقدارى که جهت ازدواج لازم است، اشکالى ندارد و در مورد سایتهای مذکور اگر این کار زیر نظر افراد مطمئن و با رعایت تمام شئونات اسلامی و اخذ مجوز از مقامات ذی صلاح صورت گیرد کار خوبی است و ممکن است جلوی بسیاری از مشکلات ازدواجها را بگیرد، اما با توجه به ظرافت و حساسیت‏های مساله نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد.

حضرت آیت‏الله سیستانی: ارتباط اينترنتى قبل از ازدواج جايز نيست؛ ولى اگر بعد از آن عقد صحيح خوانده شود اشكالى ندارد و سايتها اگر فقط واسطه آشنايى براى ازدواج باشد وموجب ارتباطهاى نامشروع نشود مفيد است.

حضرت آیت‏الله علوی گرگانی: ازدواج‏های اینترنتی از جمله ازدواج‏های سست بنیان و غیرقابل اعتماد است و توصیه ما به جوانان عزیز دوری از اینگونه رابطه‏ها و ازدواجها است و اگر قبل از ازدواج دوستی بین دختر و پسر برقرار شود چه بسا موجب عمل حرام هم باشد؛ البته اگر فردی بخواهد از طریق اینترنت به جوانان مشاوره صحیح اسلامی بدهد و آنان را با مرحله خطیری که دارند آشنا کند و احیانا موردی را برای آنان پیدا کند مانعی ندارد و کسب در آمد از این طریق حلال است البته باید ایجاد رابطه بین دختر و پسر با هماهنگی پدر دختر باشد.