احکام طلاق

طلاق در عقد موقتی که تبدیل به دائم شده

انجمن: 

سلام

خواستم بپرسم اگه در عقد موقتی که به خاطر جهل به مسئله و در نظر نگرفتن مدت صحیح به عقد دائم تبدیل بشه شاهدی نباشه و ثبت هم نشه موقع طلاقش حتما باید شاهد داشته باشند.؟وقتی نمیخوان طلاقو ثبت کنند اگه شاهد نداشته باشند نمیشه ؟ و سوال دیگه اینه که اگه اون مرد حاضر نشه بیاد و طلاق رو شرعا انجام نمیده و فقط به اون طرف میگه باشه طلاق دادم و آزادی  و ازین حرفا و اصلا هیچی رو قبول نداره و هرچه اون خانم میگه گوش نمیده و حاضر نیست به طور صحیح و شرعی انجامش بده و سرباز میزنه اون خانم چیکار باید کنه تا بتونه با کسی دیگه ازدواج کنه و شرعا مشکلی نداشته باشه ؟( مرجع :رهبری )

باطل کردن صیغه نامزدی

سلام. ببخشید برا باطل کردن صیغه نامزدی حضور دختر و پسر هر دو لازمه یا به صورت تلفنی هم میشه خوند؟رهبر

عذاب وجدان بعد از طلاق

انجمن: 

سلام.یکی از دوستانم 3ماه عقد بودند و بعد از اون شاهد ماجرای خیانت و اعتیادش بود.در صورتی که دوستم نمیخواست ابروی شوهرشو ببره همینطور وقتی ازش کسی سوال میکرد همه چیز شوهرشو به همه میگفته ولی قصدی نداشته.بعداز طلاق شوهرش بهش زنگ میزنه که نمیبخشمت و حلالت نمیکنم.خدا ابروتو ببره.دوستم عذاب وجدان گرفته که چه کاری انجام بده چون حرفایی که زده رو دیگه نمی تونه جمع کنه
سوالی که هست چیکار کنه که این گناهش بخشیده بشه
ممنون

شک در صحت طلاق

انجمن: 

سلام تو رو خدا كمكم كنيد.
من و پسرى ٦ سال پيش از روى جهالت خودمان صيغه خوانديم، من پدر و جد پدريم فوت كرده اند.
متاسفانه به یاد ندارم صیغه دائم بوده یا موقت. بعد از مدتى من از ايشان جدا شدم با اين ذهنيت كه اين جدايى خودبه خود صيغه را ازبين مى برد.
چندى پيش من متوجه شدم بايد صيغه طلاق را مى خوانديم همين طور آقا براى اطمينان بايد بگويد باقى مدت را بخشيدم ،با اين آقا تماس گرفتم، متاسفانه اعتقادات مذهبيشون و ديگه از دست داده بودن به من خنديدن و گفتن ديگه به ابن چيزا اعتقاد ندارن، ازشون خواهش كردم تا راضى شدند. متن صيغه طلاق را برايشان فرستادم تا در حضور ٢ نفر خواندند.
بدون توضيح دقيق راجع به شک در دائم بودن یا موقت بودن صیغه
به ايشان گفتم لازم است که اين جمله" باقى مدت را بخشيدم" به من بگويند كه گفتند.
باز به عدالت شاهدين شك كردم از ايشان خواستم به من اجازه بدهند از روحانى بخواهم صيغه را درحضور ٢شاهد بخواند . گفت تو از طرف من وكيل هستى هر كارى در اينباره انجام بدي. از يك روحانى خواستم و خواندند.
الان درشرف ازدواج هستم ولى همش استرس دارم نكنه كارى اين وسط درست انجام نشده و من هنوز به ايشان محرم هستم؟
نكنه وكالت اين چنينى درست نبوده يا اين كه بايد براى ايشان توضيح مى دادم دقيقا چرا از ايشان خواستم و لازم بوده اون جمله" باقى مدت را بخشيدم" را بگويند.
تو رو خدا كمكم كنيد.

ضمنا مرجع من آیت الله مکارم هستند.

برچسب: 

سه طلاقه کردن در اوج ناراحتی

انجمن: 

سلام مردی در اوج ناراحتی به زنش میگوید 3 طلاق ولی زن در خانه میماند و بیرون نمیرود آیا این زن طلاق است؟

زمان شروع عده در عقد موقت

انجمن: 


با سلام
طبق فتوای مقام معظم رهبری، زمان شروع عده در عقد موقت بعد از رابطه است یا بعد از تمام شدن زمان عقد؟
با تشکر از شما

آیا طلاق در حالت عدم تعادل روانی مرد معتبر است؟

انجمن: 

با سلام
همسرم دچار بیماری اسکیزوفرنی است و دارو مصرف میکند. ایشان چند روز از مصرف دارو سر باز زده و حال روحی اش به شدت دچار نوسان شد. او در حالت به ظاهر آرام با بیان موضوعات غیر عادی از من خواست که به زندگی مشترک پایان داده و من از روی خشم و غروربه ظاهر و به نیت اینکه گفته اش معتبر نخواهد بود و پشیمان خواهد شد قبول کردم. او سپس سه بار کلمه طلاق را گفت و از خانه بیرون رفت. در حین ماجرا هیچ شاهدی نداشتیم. سوال من این است. با توجه به اینکه او در این حال دچار افکار بیمارگونه بوده و تصمیمش از سر بیماری می باشد آیا حرفش صحیح است؟ و آیا رجعت ممکن نخواهد بود؟
اما ناگفته نماند من شیعه هستم اما همسر من اهل تسنن و حنفی مذهب است.
پیشاپیش ممنون از توجه شما.

صیغه زني که در حال طلاق گرفتن باشد

انجمن: 

[=&quot]سلام

رهبری سیستانی و آیت الله مکارم

زني که در حال طلاق گرفتن باشه مي توانه صيغه بشه؟[/]

آیا این حکم اسلامی در طلاق رجعی جاری می شود و این همه آمار طلاق داریم؟

انجمن: 


یکی از احکام طلاق رجعی اینست که مرد بعد از طلاق در طول ایام عده (حالا فرض کنید به طور متوسط 3 ماه) حق ندارد زن را از خانه بیرون کند مگر در مورد استثنائی که زن زنا کند و همچنین زن هم حق ندارد از خانه بیرون برود. خب فایده ی این حکم به نظرتون چیه؟

برای اینکه فایده اش مشخص بشه یه توضیحی در مورد طلاق رجعی میدم:

طلاق رجعی یعنی طلاقی که مرد در طول ایام عده میتونه بدون اجرا کردن صیغه ی عقد جدید دوباره به زن مطلقه اش رجوع کنه چه با حرف زدن مثلا بگه دوستت دارم یا بگه من دوباره تو رو میخوام و ... چه با انجام یه کاری مثلا زنش رو ببوسه و یا لمس کنه به نوعی که مشخص بشه میخواسته رجوع کنه (بله تعجب نکنید این کار بدون اجرای صیغه ی عقد جدید ممکنه چون یه قاعده هست که مطلقه ی رجعی حکم زوجه را دارد)
خب حالا فایده ی اون حکم رو بگم:
به نظرتون اگر زن و مردی که طلاق گرفتن 3 ماه

کنار هم زندگی کنند

آیا هیچ وقت نمیشه که اینا دوباره دلشون برای زندگی مشترک همدیگه تنگ بشه ، قطعا میشه چون روحیات انسان تغییر پذیره ، همون شخصی که تا دیروز ازت ناراحت بود میبینی یه دفعه محبتش گل میکنه و برمیگرده یه کاری میکنه که رجوع از طلاق اتفاق میفته و به این ترتیب دوباره زن و شوهر هم میشن و با توجه به تجربه ی تلخ طلاق اینبار با استحکام بیشتری به زندگی ادامه میدن مخصوصا مخصوصا اگه پای بچه ای هم این وسط باشه که بیشتر دلشون به اون میسوزه (البته برخی موارد هست که به هیچ وجه رجوع اتفاق نمیفته اما باور کنید مواردی که رجوع اتفاق خواهد افتاد فراوان خواهد بود)

به نظر بنده یکی از موارد کاهش آمار طلاق که خداوند خالق روان آدمی قرار داده ولی اونطور که من اطلاع دارم انجام نمیشه همین حکمه یعنی (ولا تخرجوهن من بیوتهن و لا یخرجن سوره طلاق آیه1 ترجمه: نه شما مردان زنان مطلقه را از خانه خارج کنید و نه آنها حق دارن از خانه خارج شوند).
سوال من اینه آیا این حکم اجرا میشه یا نه ؟ (گفتم اطلاع دقیق ندارم)
و اگه اجرا نمیشه چرا و با چه توجیهی؟