آیة الکرسی

خواندن آیت الکرسی بعد از نماز

انجمن: 
با عرض  سلام و ادب خدمت مدیران و اساتید محترم سایت من شنیده ام و چند جا خوانده ‌ام که خواندن آیت الکرسی بعد از هر نماز واجب اثرات خوبی دارد. آیا میشود به جای اینکه بعد از هر نماز آیت الکرسی خواند بعد از هر وعده نماز یک آیت الکرسی خواند و همان ثواب ها و نتایج را گرفت؟ مثلا بعد از نماز صبح یکی، بعد از نماز ظهر و عصر یک آیت الکرسی، و بعد از نمازهای مغرب و عشا نیز تنها یکی آیت الکرسی خواند؟ و نه به این صورت که بعد از نماز ظهر یکی خوانده شود و بعد از نماز عصر هم یکی دیگر ۲)آیا کسی میتواند که گاهی ثواب آیت الکرسی بعد از نمازش را به اموات هدیه کند ؟ و از اثر آیت الکرسی مثل بقیه اوقات چیزی کم نخواهد شد؟ مرجع: رهبر

ارزش معنوى آية الكرسى

با سلام

درباره ارزش معنوى و عظمت روحانى آية الكرسى روايات بسيارى از رسول اكرم ص و ائمه طاهرين عليهم‏السلام براى مزيد اطلاع به بعضى از آنها شاره مى‏شود.

1 ـ بزرگترين آيه در قرآن.

عن رسول اللّه‏ ص اَنَّه قالَ: «اِنّ اَعْظَمَ آيةٍ فِي الْقُرْآنِ آيةُ الْكُرْسيّ»(1).

ترجمه: از پيامبر اسلام ص سلم نقل شده است كه فرمودند: بدرستيكه بزرگترين آيه در قرآن آية الكرسى مى‏باشد.


2 ـ گنج آسمانى.

عَنْ عَلِيٍ عليه‏ السلام اَنَّهُ قالَ: «لَوْ تَعْلَمُونَ مافيها لَما تَرَكْتُمُوها عَلى حالٍ اِنَّ رسولَ اللّه‏ِ6 قال: اُعْطيتُ آيةَ الكرسيِّ مِن كَنْزِ تَحْتِ الْعَرْشِ لَم يُؤتَها نَبِىٌّ قَبْلي»(2).
على عليه ‏السلام فرمودند: اگر از آثار معنوى اين آيه شريفه آگاه مى‏بوديد در هيچ حالى، آنرا ترك نمى‏كرديد پيغمبر اكرم ص فرمود: آية الكرسى از گنجينه‏اى در زير عرش به من عطا شده است و قبل از من به هيچ پيغمبرى چنين عطائى نشده است.


3 ـ آية الكرسى سيّد سوره بقره.

عَنْ عَلِيٍ عليه‏ السلام قال: «سَمِعْتُ رَسُولَ اللّه‏ِ ص يَقُولُ يا عَلِيّ...سَيِّدُ الْكَلامِ الْقُرْآنُ وَسَيِّدُ الْقُرْآنِ الْبَقَرَةُ وسَيِّدُ الْبَقَرَةِ آيَةُ الْكُرْسِيّ يا عَلِيُّ اَنَّ فيها لَخَمْسينَ كَلِمَةً فى كُلِّ كَلِمَةٍ خَمْسَونَ بَرَكَةً»(3).

ترجمه:

رسول اكرم ص ضمن حديثى به على عليه‏السلام فرمود: قرآن كلام برتر و بزرگ است و سوره بقره سد قرآن و آية الكرسى سيد بقره است سپس فرمود: در آية الكرسى پنجاه كلمه است و در هر كلمه پنجاه بركت و خير وجود دارد

ادامه دارد...!

خواص اعجاب انگیز آیة الکرسی

خواص اعجاب انگیز آیة الکرسی


1-حضرت امام باقر(ع) فرمود : کسی که بعد از وضوء آیة الکرسی بخواند خداوند ثواب چهل سال عبادت را به او عنایت می فرماید و چهل درجه او را بالا می برد و چهل حورالعین را به تزویج او در می آورد.
2-رسول خدا(ص)(علیه افضل الصلوات) فرمودند : هر کس آیة الکرسی را بعد از هر نماز واجبی بخواند خدای تعالی قابض روح او خواهد بود و مثل کسی است که جنگ کرده باشد با کفار در خدمت انبیاء تا به شرف شهادت فایض شده باشد.
3-اگر کسی آیة الکرسی را بخواند و به پاهایش بدمد در راه رفتن خسته نمی شود.
4-اگر کسی در جایی بی آب باشد و از هلاکت بترسد 66 بار آیة الکرسی بخواند حاجتش برآورده می شود.
5- برداشتن عذاب قبر : اگر کسی مشتی خاک بردارد و 7 بار آیة الکرسی بخواند و در قبر مرده ریزد آن مرده را کیفر نکنند و به رحمت الهی رسد.
6-پیامبر اکرم (ص) فرمودند : اگر کسی در شب یکشنبه دو رکعت نماز با حمد و آیة الکرسی و توحید هر کدام یک بار بخواند فردای قیامت وقتی پا به عرصه ی قیامت می نهد صورتش مثل ماه شب می درخشد و از طرفی هم پروردگار عالم در دنیا عقلی به او عطا می کند که او را تا زمان مردن همراهی می کند.
7-دوازده مرتبه آیة الکرسی خواندن در سفر و حضر مانند این است که دوازده لشکر مجهز برای حفاظت از هر حادثه از جانب خدا گماشته شده است.
تذکر : این 7 مورد تنها 7 قطره از دریای پهناور آیة الکرسی می باشد . سوره ای کوچک در قرآن که در دل بزرگترین سوره ی قرآن جای دارد و پیامبر (ص) خواندن مدام آن را به امیر المومنین علی(ع) بی نهایت توصیه می فرمود.

آیة الکرسی ( متن + صوت )

انجمن: